Abonament czy karta – przegląd ofert – maj 2020

Postanowiłem, że sprawdzę, czy bardziej opłaca się wziąć ofertę na abonament czy na kartę. Ponieważ w Polsce mamy cztery główne sieci, spojrzę na temat ze strony ofert na zasięgu każdej z nich. Miałem już dwa wpisy na ten temat (o zasięgu Orange oraz Play), ale teraz będzie wszystko w jednym miejscu :). Warto podkreślić, że skupiam się na opcjach z co najmniej 15 GB Internetu. Jeśli interesują Cię gorsze parametry, to nie jest to najlepszy wpis dla Ciebie. Zapraszam!

Oferta Plus – gdzie taniej?

Na zasięgu sieci Plus działa mnóstwo wirtualnych operatorów oraz dodatkowo submarka sieci – Plush. Wynajmowanie swoich nadajników innym podmiotom może je oczywiście bardziej obciążać (w rankingach widać, że Plus ma najmniejszą średnią prędkość Internetu), jednak nie musi tak koniecznie być w każdym miejscu naszego kraju :). O tym, jak sprawdzić zasięg w dowolnym miejscu, pisałem już wcześniej, więc w razie czego można się uchronić od niemiłej niespodzianki.

Ale koniec tych dygresji – porównajmy najlepsze oferty na zasięgu tej sieci z naszego rankingu na maj.

Zasięg sieci Plus – abonament kontra karta

Oferta na abonamentOferta na kartę
OperatorOtvartaPlush
Cena17,9930
Aktywacja240
GB2130
Lejek32 kb/s32 kb/s
GB – UE00
Roaming UE500 minut/SMSów0
Bonus za przeniesienie10 GB (wliczone wyżej)3 miesiące za darmo + 15 GB/mc
Przenieś numerSprawdź ofertę – OtvartaSprawdź ofertę – Plush (przeniesienie tylko w salonie)

Jeśli jesteśmy oszczędni, to (przełykając opłatę za aktywację, która powinna się zwrócić już po dwóch miesiącach), możemy miesięcznie zaoszczędzić 12 złotych w porównaniu do Plusha. Mamy tam nieco mniej GB, ale za to miły dodatek w postaci rozmów i SMSów w roamingu. Warto mieć na uwadze, że MMSy w Otvartej są płatne. Aha, no i tańszy konkurent ma abonament na czas nieokreślony :).

Oferta T-Mobile – gdzie lepiej?

Tutaj sprawa jest prosta i nie ma się za bardzo nad czym zastanawiać. Abonament T-Mobile da się tylko wziąć na czas określony (2 lata), tymczasem Heyah oprócz wyraźnie lepszej oferty daje tysiące bonusowych minut na Ukrainę, darmowy transfer w trzech komunikatorach i bonusowe przelewy na do tego kraju. Nawet pomijając bonusy dla osób zainteresowanych rozmowami ze Wschodem – i tak w Heyah jest lepiej. Cieszę się, że Czerwona Łapa ma co pokazać.

Zasięg sieci T-Mobile – abonament vs karta

Oferta na abonamentOferta na kartę
OperatorT-MobileHeyah
Cena4935
Aktywacja200
GB1516
Lejek16 kb/s16 kb/s
GB – UE13,79
Roaming UEWliczonyWliczony
Bonus za przeniesienieBrak.
Zobacz promocję Super Deal
10 GB i no-limit na 30 dni
Przenieś numerSprawdź ofertę – T-MobileSprawdź ofertę – Heyah

Oferta Orange – gdzie korzystniej?

Orange Flex jest zwycięzcą naszego rankingu ofert na kartę. Propozycja za 30 złotych uzyskała najwięcej punktów. Istnieje też tańsza opcja – za 25 złotych można mieć 15 GB Internetu i trochę mniej w roamingu, ale chyba żal sępić tego piątaka, jeśli za niego dostajemy drugie tyle 🙂

Nie zapominajmy, że oprócz tańszej i lepszej niż nju oferty, Flex ma darmowy transfer w bardzo dużej ilości sieci sieci społecznościowych. Jego wadą jest z kolei to, że za używanie trzeba płacić co miesiąc – inaczej numer będzie nieaktywny. Z kolei w nju jeśli nie używasz, to płacisz tylko 9 złotych. Coś za coś. Aha – no i obie opcje są na czas nieokreślony.

Zasięg sieci Orange – abonament vs karta

Oferta na abonamentOferta na kartę
Operatornju mobileOrange Flex
Cena3930
Aktywacja00
GB2030
Lejek64 kb/s64 kb/s
GB – UE4,133,18
Roaming UEWliczonyWliczony
Bonus za przeniesienieBrakMiesiąc za darmo w dowolnym pakiecie za 1 zł z kodem FLEX lub 50 złotych po miesiącu z kodem PIOTR5DQD
Przenieś numerSprawdź ofertę – nju mobileSprawdź ofertę – Orange Flex

Oferta Play – którą wybrać?

Oferta na abonamentOferta na kartę
OperatorVirgin MobilePlay
Cena2930
Aktywacja00
GB1515
Lejek32 kb/s1 Mbit/s
GB – UE03,18
Roaming UEPłatnyWliczony
Bonus za przeniesienieBrak200 zł i 20 GB na usługi / 60 dni
Rok ważności konta
Przenieś numerSprawdź ofertę – Virgin MobileSprawdź ofertę – Play (przeniesienie tylko w salonie)

Mimo, że abonament Virgin Mobile jest całkiem niedrogi, to w porównaniu z ofertą na kartę Play nie jest wcale lepszy. Widać to w prawie każdej kategorii. Obie oferty nie mają wliczonych MMSów.

Wspomnę w tym miejscu jeszcze o propozycji Mobile Vikings., gdzie za 25 złotych dostaniesz 20 GB Internetu (który przechodzi na następny miesiąc).

Abonament czy karta – podsumowanie

Jeśli patrzeć tylko na podstawowe parametry, to w zasadzie nie opłaca się brać abonamentu. Jedynym wyjątkiem jest sieć Otvarta, która na zasięgu Plusa jest tańsza od karty. W reszcie przypadków nie ma sensu wiązać się długoletnią umową z operatorem.

To wniosek raczej oczywisty, ale w tym wypadku mamy twarde dane :). Są oczywiście plusy abonamentów, ale dla większości użytkowników to oferty na kartę powinny być podstawowym wyborem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Cześć! Jestem autorem serwisu jakaoferta.pl i chętnie pomogę Ci wybrać najlepsza ofertę na kartę lub abonament. Jeśli chcesz mnie bliżej poznać, kliknij w moje zdjęcie. No i nie wahaj się napisać do mnie w razie jakichkolwiek problemów! :)
Reklama