Reklama
banner sieci lajt mobile

Planując zmianę operatora lub zakup usługi Internetu mobilnego powinniśmy zastanowić się, czy zasięg oraz prędkość Internetu w miejscach, w których bywamy, będzie odpowiedni. Jak sprawdzić zasięg w dowolnym miejscu i z dowolnego miejsca? ;). Testuję serwis i aplikację stworzoną specjalnie do tego celu.

  • Istnieje dość łatwa możliwość sprawdzenia zasięgu w dowolnym miejscu – możemy to zrobić bez korzystania z mapek zasięgu operatorów, które często są zawodne;
  • Sposób ten nie jest idealny, a podane dane bardziej orientacyjne, jednak mimo wszystko pomoże nam on zorientować się, czy w danym miejscu możemy spodziewać się zasięgu czy nie.

Oczywiście w celu sprawdzenia mocy sygnału dowolnego operatora możemy zakupić pożądaną usługę na próbę zamawiając ją przez Internet, przetestować parametry i ewentualnie zrezygnować z niej w ciągu 14 dni, gdyby nie spełniła naszych oczekiwań. Albo zaopatrzyć się w zestaw startowy danej sieci i zobaczyć, czy zasięg oraz prędkość Internetu będą dla nas satysfakcjonujące. Niemniej jednak te czynności wymagają bycia w danym miejscu i faktycznego testowania usług.

Sprawdzamy zasięg nie wychodząc z domu

Wygląda na to, że może istnieć prostszy i szybszy sposób, żeby przekonać się, jaka sieć w danym miejscu ma najlepszy zasięg i parametry. Służy do tego strona internetowa www.rfbenchmark.eu. Istnieje również aplikacja RFBenchmark, którą możemy pobrać ze sklepu Google Play (choć tutaj nazywa się trochę inaczej) lub App Store, niemniej jednak brakuje w nich pewniej istotnej funkcji, o której za chwilę. Czy RFBenchmark okaże się wiarygodnym źródłem informacji?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której musisz przeprowadzić się do innego miasta i wiesz, że nie będziesz miał w danej lokalizacji dostępu do stacjonarnego Internetu. Chcesz wobec tego zdecydować się na ofertę Internetu mobilnego, jednak nie jesteś pewien/pewna, czy operator faktycznie zapewni Ci tam satysfakcjonujące parametry.

Co trzeba zrobić, by znaleźć potrzebne informacje? Wejdź na stronę www.rfbenchmark.eu i wpisz tam adres miejsca, w którym będziesz mieszkać, następnie wybierz z listy obok kraj zamieszkania (aplikacja niestety nie ma tej opcji). Teraz zbliż mapę na dany punkt. Im bardziej ją powiększysz, tym lepszą wartość dla Ciebie będą miały dane – w końcu interesuje Cię tylko ten konkretny obszar. Najlepiej ustawić mapę tak, by żądane miejsce było na samym jej środku.

interfest strony rfbenchmark
Interfejs strony rfbenchmark.eu

Na górze panelu mamy informacje o danej sieci i jakości sygnału. Menu po prawej stronie zapewnia możliwość wyboru danych do pokazania na mapie. Ciebie będzie interesować prędkość pobierania, więc kliknij na odpowiednią ikonkę (trzecia od lewej w wierszu “Wyświetl na mapie”). Na górze strony pojawią się wyniki pomiarów i rankingów. Oczywiście możesz też sprawdzić prędkość wysyłania danych lub po prostu zasięg sieci.

A tak przy okazji… Jeśli przypadkiem czytasz ten artykuł, bo planujesz budowę domu lub działki, to mogę polecić Ci blog budowlany Sławka ZającaPoradnik budowlany“. Sławek to swój chłop, którego znam ze spotkań mastermind.
Na jego stronie dowiesz się miedzy innymi tego, jak wybrać odpowiednią działkę pod Twoje lokum czy też jak zaplanować jego budowę. Zamiast stawiać pierwszy dom “dla wroga”, zbuduj go dla siebie ;). Porady autora na pewno pomogą Ci zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i stresu!

Testuję rzetelność RFBenchmark

Postanowiłem, że przetestuję wiarygodność aplikacji i wybrałem się na małą podróż nad zalew Kryspinów nieopodal Krakowa. Według RFBenchmark, w miejscu gdzie się znajdowałem, najlepszą prędkość pobierania ma Orange, zostawiając w tyle innych operatorów. Jak się okazało, prędkość pobierania była taka sama jak w serwisie– 23 Mb/s. Prędkość wysyłania oraz ping były jednak lepsze według aplikacji Speedtest.

Z kolei testy na krakowskim osiedlu oraz wewnątrz budynku wykazały spore rozbieżności, bowiem moje wyniki były raz zdecydowanie lepsze niż te, które pokazuje strona, a innym razem zdecydowanie gorsze. Jak możemy się domyśleć, RFBenchmark pokazuje średnie wyniki z danej okolicy, zebrane dzięki testom przeprowadzanym przez innych użytkowników. Warto mieć na uwadze, że wielu z nich może używać do testów starszych urządzeń, które siłą rzeczy osiągną gorszy wynik.

Wnioski

Czy warto więc w pełni polegać na serwisie? Wygląda na to, że prezentowane dane są orientacyjne. Trzeba mieć na uwadze, że nie ma opcji sprawdzenia, które testy przeprowadzane były na zewnątrz, a które wewnątrz budynków. Wiadomo, że w czterech ścianach możemy spodziewać się nieco gorszych parametrów, a dodatkowo mogą one zależeć od piętra, na którym się znajdujemy.

Reklama

Niemniej jednak zdecydowanie lepiej w ten sposób sprawdzić zasięg i parametry sieci niż kupować usługę w ciemno. Tym bardziej, że jeśli w danym miejscu mamy do czynienia z “białą plamą” (całkowitym brakiem zasięgu), rozsądniej się o tym przekonać w ten prosty sposób niż potem żałować wydanych pieniędzy.

O autorze

2 komentarzy do “Jak sprawdzić zasięg sieci w dowolnym miejscu? Poradnik”

  1. Super informacje. Dziękuję. Poproszę wszystkie porady na maila jesli istnieje jakakolwiek subskrypcja????????????

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top