Reklama
banner sieci lajt mobile

Smartfon to wygodne, przenośne urządzenie, które bez wątpienia jest godnym następcą telefonu komórkowego. Służy nie tylko do wykonywania połączeń głosowych i wysyłania wiadomości tekstowych. Może być także przydatne choćby do przeglądania sieci, słuchania muzyki, nagrywania filmów czy nawet ich montażu.

W tym artykule spróbuję odpowiedzieć na pytania: co to jest smartfon i jakie są różnice między nim, a zwykłym telefonem? Przedstawiam Ci definicję tego pojęcia i spojrzę również na cechy dzisiejszych smartfonów. A te, wraz z upływem lat, stają się coraz bardziej użyteczne.

Czym jest smartfon?

Termin “smartfon” to zbitek dwóch słów: “smart” (inteligentny) i “phone” (telefon). Jest to więc “mądry” mobilny sprzęt, który (gdy weźmiemy pod uwagę rozbudowane możliwości) jest wysoce kompaktowy. Posiada przecież funkcjonalność pełnowymiarowego komputera. Większość smartfonów bez problemu zmieści się w Twojej kieszeni, choć niektóre modele muszą być obsługiwane obiema dłońmi.

Można nimi płacić, łączyć się z super-szybkim Internetem i instalować oprogramowanie (aplikacje). Dzięki nim sprawdzisz już nie tylko kalendarz czy aktualny czas na świecie, ale również uzyskasz dostęp do konta bankowego, zarezerwujesz wakacje czy umówisz się na wizytę lekarską.

Reklama

Ten użyteczny sprzęt wyposażony jest w szereg modułów. Umożliwiają one m.in. dostęp do nawigacji satelitarnej GPS czy płatności zbliżeniowych NFC. Dzięki niemu połączysz się za pośrednictwem bezprzewodowego Bluetooth – z głośnikiem, laptopem oraz innym smartfonem. Zakres jego funkcji jest więc bardzo szeroki. Co więcej, z każdym rokiem na rynku pojawiają się coraz to wydajniejsze smartfony. 

Smartfony podbijają świat

Pierwszy smartfon nazywał się Simon i został stworzony w 1992 roku przez firmę IBM. Był to nieskomplikowany sprzęt, który oferował nieco więcej opcji niż zwykły telefon. Miał własny kalkulator, wbudowane gry i pozwalał na przeglądanie poczty elektronicznej. Było to w tamtym czasie szczytowym osiągnięciem techniki telekomunikacyjnej. W kolejnych latach udoskonalany wynalazek zdobywał coraz większe uznanie. Rosła także jego praktyczność i funkcjonalność.

co to są smartfony?

W 2013 roku smartfony zanotowały rekordową sprzedaż. To wtedy, po raz pierwszy, sprzedano więcej smart urządzeń niż zwykłych telefonów komórkowych. Dziś rynek smartfonów jest przeogromny. Rok temu rozeszło się grubo ponad miliard nowych egzemplarzy różnych marek.

Istnieje przynajmniej kilkanaście wielkich firm, które produkują znakomite urządzenia mobilne. To już nie tylko kiedyś bardzo znana i lubiana Nokia, ale również inne międzynarodowe firmy. Wśród znanych producentów smartfonów wymienia się m.in.: Apple, Samsung, Realme, Xiaomi, Huawei czy Sony.

Reklama

Czym się różni smartphone od innych telefonów?

Generalnie rzecz biorąc każdy smartfon jest telefonem komórkowym. To dlatego, że również korzysta z sygnałów sieci komórkowych GSM. Oba urządzenia służą do wygodnej komunikacji. Możesz przez nie dzwonić, wysyłać SMS-y, a nawet robić zdjęcia wbudowanym aparatem fotograficznym. Nie sposób jednak ich ze sobą pomylić.

Typowy smartfon oferuje za to pełen zakres funkcji telefonu. Ma jednak znacznie więcej funkcji dodatkowych. W tym kontekście można go porównać do komputera – ma swoją pamięć RAM, procesor i zainstalowany system operacyjny.

Konstrukcja – ekran, klawiatura, bateria

Już na pierwszy rzut oka smartfon wygląda zdecydowanie inaczej. Jest większy i posiada dotykowy ekran (coraz częściej typu AMOLED), nierzadko o wysokiej częstotliwości odświeżania. Nie ma żadnych fizycznych przycisków z cyframi czy klawiatury. Oczywiście znajdziemy pewne wyjątki w tym zakresie, lecz nie stanowią one reguły. 

klasyczny telefon komórkowy z klawiaturą
Telefon komórkowy z klawiaturą

Obudowa smartfona jest do tego bardziej smukła zaś bateria często spłaszczona i umieszczona niemal na styk. Nie da jej się wyciągnąć tak łatwo, jak w tradycyjnych komórkach. Aby to zrobić, trzeba usunąć warstwę kleju i rozebrać obudowę. Warto dodać, że zwykłego sprzętu nie naładujesz bezprzewodowo (indukcyjnie) czy też zrobisz tego w sposób błyskawiczny. Zapomnieć także możesz o zwrotnym ładowaniu słuchawek bezprzewodowych.

Reklama

Kolejnym krokiem w ewolucji smartfonów może być składany ekran – jako standard stosowany we wszystkich urządzeniach. Już dziś część z nich korzysta z takiego rozwiązania, np. Samsung Galaxy Fold czy Flip.

Podzespoły

Są znacznie wydajniejsze i bardziej zaawansowane. Procesor może obsługiwać wiele wątków na raz. Na smartfonie wykorzystasz w jednej chwili kilka różnych funkcji, na przykład możesz edytować zdjęcia podczas rozmowy. W zwykłym telefonie, ze względu na ograniczenia technologiczne, nie byłoby to możliwe.

Stosowana jest także pamięć RAM o dużej pojemności czy pamięć wewnętrzna (na zdjęcia czy pliki), która nie ustępuje w niczym podstawowym konfiguracjom komputerów. Co więcej, podzespoły te są z roku na rok coraz szybsze. Rezultatem jest błyskawiczny czas reakcji na działania użytkownika.

Cyfrowy aparat fotograficzny

Jako użytkownik smartfona masz do dyspozycji szereg różnych obiektywów. Mogą mieć one szeroki kąt widzenia czy służyć do bezstratnego powiększania obrazu (zoom cyfrowy). Normą obecnie jest przynajmniej kilka aparatów, w tym jeden z przodu wyświetlacza. Niektórzy producenci chwalą się zaawansowanymi “oczkami” służącymi do robienia zdjęć z bardzo bliska (makro).

Reklama

Wiadomo, klasyczne telefony też mogą mieć wbudowany aparat. Ale na ogół jakość zdjęć będzie marna. Niska rozdzielczość, brak autofocusu czy jakiejkolwiek stabilizacji optycznej lub elektronicznej sprawia, że fotki wyglądają jak sprzed kilkunastu lat.

aparaty cyfrowe w telefonie
Smartfony posiadają kila aparatów do różnych zastosowań

System operacyjny

Najczęściej spotykanymi środowiskami systemowymi dla smartfonów są Android i iOS.Ten drugi służy do obsługi iPhone’ów, a pierwszy – w zasadzie do pozostałej reszty urządzeń.

Kilkanaście lat temu wykorzystywano także system Microsoft Windows Mobile (a później Windows Phone), ale z czasem stracił on na swojej popularności.

Jakie są najbardziej zauważalne różnice między telefonem a smartfonem w tym aspekcie? Stare telefony bazują na prostych systemach. Dzisiejsze pozwalają na korzystanie z wielu zaawansowanych aplikacji. Działają przy tym znacznie sprawniej.

Reklama

Nowe technologie i wyposażenie

Smartfony wyposażone są w możliwość obsługi mnóstwa technologii, o których większość z nas często w ogóle nie słyszała. Co prawda pojęcia takie jak 5G nie są ludziom obce, ale wcale nie tak wiele osób wie, czym jest voLTE czy voWiFi. Inteligentny telefon posiada też w takie rarytasy jak czujniki zbliżenia, oświetlenia, linii papilarnych, Halla czy też zaawansowany systemy rozpoznawania twarzy.

Co wybrać? Smartfon czy klasyczny telefon?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Jeśli interesują Cię jedynie podstawowe funkcje takie jak dzwonienie czy wysyłanie wiadomości, wybierz telefon z klawiaturą. Nie musisz wtedy uczyć się obsługi zaawansowanego systemu operacyjnego. Po prostu wkładasz do środka kartę SIM i używasz sprzętu jak zawsze.

Jeśli jednak wymagasz od niego czegoś więcej, warto rozważyć zapoznanie się ze smartfonami. Szczególnie, jeśli kiedyś korzystałeś już z tabletów – wtedy przejście na nowszą technologię będzie dużo łatwiejsze.

Wiadomo, że inteligentne telefony są droższe. Na początek możesz jednak zrezygnować z zakupu nowego telefonu i zaopatrzyć się w coś używanego. Po wymianie baterii dobry smartphone posłuży Ci jeszcze co najmniej 2 lata.

Reklama

O autorze

1 komentarz do “Co to jest smartfon? Czym się różni smartphone od innych telefonów? Definicja”

  1. Posiadam Samsunga A52s 5G od dwóch lat. Chciałbym przekazać go wnukowi, a sobie kupić nowszy w przedziale ok. 2 tys. zł. Oczekiwałbym nie gorsze parametry jak poprzedniego. Czy wart zainteresowania jest Samsung A34?, a może używany Iphon? z Iphonami nie miałem dotychczas do czynienia.
    Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top