baner jakaoferta

Czym jest VoLTE i VoWifi (Wifi Calling)?

Wybierając nową ofertę telefoniczną warto kierować się nie tylko ceną i ilością dostępnych gigabajtów Internetu, czy ewentualną obecnością wliczonego w koszty roamingu. Równie istotną kwestią jest jakość połączeń, jaką może nam zaoferować operator oraz ewentualna możliwość używania telefonu tam, gdzie zasięg usług mobilnych jest ograniczony.

Co daje Voice Over LTE (VoLTE)?

Voice over LTE w tłumaczeniu oznacza “głos przez LTE”. Wprowadzenie sieci czwartej generacji (LTE) dało możliwość znacznego podniesienia jakości oferowanych połączeń głosowych. O ile w standardzie sieci 3G mogliśmy liczyć na technologię HD Voice, która znacznie redukowała szumy w słuchawce i umożliwiała znacznie wyraźniejsze rozmowy, o tyle VoLTE podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej.

Wykorzystuje ona bowiem (jak sama nazwa wskazuje), sieć LTE do przesyłania danych głosowych między rozmówcami. Dzięki temu czas łączenia (oczekiwanie na pierwszy sygnał połączenia) trwa znacznie krócej, a jakość rozmowy jest jeszcze lepsza. Oprócz tego mamy możliwość rozmawiania i jednoczesnego przeglądania Internetu, co w wielu sytuacjach może być bardzo przydatne.

Czy wiesz, że na stronie jakaoferta.pl znajdziesz też rankingi abonamentów i ofert na kartę? Kliknij w link i wybierz najlepszą ofertę!

Co muszę zrobić, żeby korzystać z technologii VoLTE?

Są dwa istotne wymogi. Po pierwsze sieć, z której korzystasz, powinna udostępniać taką możliwość. Po drugie, musisz posiadać telefon, który dana sieć “zaakceptowała” do używania na swoich nadajnikach.

Większość operatorów udostępnia już VoLTE w abonamentach i coraz częściej w ofertach na kartę. Niestety lista smartfonów, która jest obsługiwana przez polskie sieci zazwyczaj nie jest długa. Często tańsze telefony z tak zwanej “średniej półki” nie będą na nich figurować.

Technologia VoLTE
VoLTE zapewnia lepszą jakość połączeń. Generuje także niezliczoną ilość uśmiechów podczas rozmów telefonicznych – spróbuj sam 😉

Jak mogę sprawdzić, czy mój operator oferuje VoLTE i WiFi Calling?

Informacje o tym są dostępne na stronach poszczególnych sieci. W przyszłości również na jakaoferta.pl zaprezentuję informacje na ten temat.

Czy VoLTE jest darmowe?

Tak. Operatorzy umożliwiają korzystanie z tej technologii za darmo.

Po czym poznam, że używam VoLTE?

Na wyświetlaczu telefonu powinna pojawić się charakterystyczna ikonka. Poznasz to też na pewno po jakości połączenia. Telefonując z wykorzystaniem VoLTE byłem zdumiony jak cicho jest w słuchawce, gdy nikt przez chwilę nic nie mówi – nie było słychać żadnych szumów!

Co to jest VoWifi (Wi-Fi Calling)?

Voice over WiFi, czyli “głos przez telefon” to technologia umożliwiająca wykonywanie połączeń telefonicznych bez wykorzystania nadajników sieci komórkowych. Wystarczy, że telefon obsługujący tę funkcję zostanie połączony z siecią WiFi, aby można było dzwonić oraz (w niektórych sieciach) wysyłać SMSy.

Co daje VoWifi (Wi-Fi Calling)?

Istnieją dwa główne zastosowania VoWifi.

  • Swobodne używanie telefonu w miejscu, gdzie operator ma słaby zasięg lub nie ma go wcale.
    Jeśli masz trudności z korzystaniem z telefonu w niektórych lokalizacjach, ta funkcja może Ci to umożliwić. Przykładowo – mieszkasz w bloku, często przebywasz w piwnicy, gdzie nie ma zasięgu, ale telefon “łapie” sygnał twojego Wi-Fi? Jeśli aktywujesz Wi-Fi Calling, nie będzie trzeba więcej martwić się o bycie odciętym od telefonu.
    Inny przykład – odwiedzasz rodzinę na wsi, gdzie twój operator nie dociera? Połączenie z lokalną siecią bezprzewodową i włączenie VoWifi umożliwi ci pozostanie w zasięgu.
  • Obniżenie opłat za połączenia przebywając za granicą.
    Jeśli często wyjeżdżasz w dalekie podróże i opłaty za roaming są w twojej taryfie horrendalnie wysokie, możesz skorzystać z Wi-Fi Calling. Operatorzy rozliczają usługi wykonane z użyciem tej technologii tak, jak by były wykonane w Polsce. Dzięki temu korzystasz z telefonu jak w domu, oszczędzając pieniądze.
    Pamiętaj, by przed wykonaniem połączenia uruchomić w telefonie tryb samolotowy. Unikniesz przypadkowych opłat, które mogą się pojawić, gdy smartfon przełączy się na sieć komórkową. Dzieje się tak często, gdy sygnał Wi-Fi jest słaby.
Usługa Volte (Wifi-Calling)
Wi-Fi Calling (VoLTE) umożliwi Ci oszczędzanie pieniędzy na zagranicznych wakacjach.

Czego potrzebuję, by uruchomić VoWifi (Wi-Fi Calling)?

Jeśli twój telefon oraz twoja sieć obsługują te funkcję, będziesz mógł ją znaleźć w ustawieniach smartfona. Aktywacja usługi będzie w takim wypadku dość prosta. Co jednak w sytuacji, gdy twój telefon nie ma takiej opcji?

Niektórzy operatorzy udostępniają dodatkową aplikację, która pozwala korzystać z VoWifi na dowolnym urządzeniu. Przykładowo: a2mobile oraz sieć Plus.

Jeśli dostęp do usługi jest kluczowym kryterium, zalecam zapoznać się z informacjami na stronie przyszłego operatora. W “Orange na kartę” nie można korzystać z usługi w roamingu, a firma przestała rozwijać aplikację i umożliwia korzystanie z WiFi Calling tylko z wykorzystaniem obsługujących go urządzeń.

Warto dowiedzieć się także, czy operator umożliwia wysyłanie SMSów lub MMSów z wykorzystaniem tej funkcji. Nie wszystkie sieci mają te funkcję.

Ciekawe na blogu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Cześć! Jestem autorem serwisu jakaoferta.pl i chcę pomóc Ci wybrać najlepszą ofertę na kartę lub abonament. Kliknij w moje zdjęcie, jeśli chcesz mnie bliżej poznać i nie wahaj się napisać do mnie w razie jakichkolwiek problemów lub sugestii!

RANKINGI

Ostatnie artykuły

Kod rabatowy do Orange Flex

Skorzystaj z kodu PIOTR5DQD by otrzymać 30 złotych na konto po miesiącu używania Flexa lub wpisz kod FLEX3 by uzyskać dowolny pakiet za na 3 miesiące za 1 zł / mc przy przeniesieniu numeru