Reklama
banner sieci lajt mobile

Kiedy dzwonisz, to Twój numer telefonu jest standardowo widoczny dla odbiorcy. Może on szybko zidentyfikować, kto w danym momencie wykonuje do niego połączenie. Z różnych powodów możesz nie chcieć, aby druga osoba znała te dane. Dzięki opcji zastrzegania własnego numeru możesz zamaskować swój identyfikator: tymczasowo lub na zawsze.

Podpowiadam Ci, jak zmienić ustawienia połączeń, aby Twoje ID rozmówcy nie było już dłużej widoczne. Wskazuję, jak działa ta usługa u operatora sieci Play.

Jednorazowe zastrzeżenie numeru

Możesz zacząć ukrywać numer telefonu w Play w łatwy sposób. Aby zrobić to jednorazowo, musisz wprowadzić specjalny krótki kod (#31#) przed wybraniem jakiegoś numeru telefonicznego. Czyli poprzedzić nim numer, na który telefonujesz.

Trzeba go wpisać za każdym razem, gdy nie chcesz ujawniać swojej tożsamości. Przykładowo, pełen ciąg cyfr i znaków będzie wyglądać następująco: #31#123456789. Cyfry występujące po sobie odpowiadają numerowi drugiej osoby. Odbiorca ujrzy na swoim telefonie, że dzwoni do niego numer prywatny lub numer zastrzeżony.

Reklama

Możliwość maskowania numeru w Play jest dostępna dla wszystkich taryf.

Ukrycie numeru telefonu na stałe w Play

Przez aplikację

Jako abonent Play możesz zadbać o prywatność ukrywając swój numer telefonu permanentnie. Jak tego dokonać? Zrobisz to za pomocą swojego konta w Play24. Najłatwiej uruchomić taką funkcję za pośrednictwem aplikacji mobilnej Play24. Należy ją pobrać z Google Play lub App Store, zarejestrować się, a następnie:

  • zalogować się na swoje konto;
  • kliknąć symbol koła zębatego w prawym górnym rogu;
  • wybrać opcję Zastrzeż numer;
  • potwierdzić informację, że nie będzie się on wyświetlał u osób, do których dzwonisz;
  • nacisnąć na Włącz, po czym Twój numer pozostanie ukryty na czas nieokreślony.
jak zastrzec numer Play24

Przez stronę internetową

Możesz ukryć numer na stałe także na stronie internetowej Play. Jest to równie proste i szybkie. Wystarczy przejść pod ten odnośnik i wpisać swoje dane dostępowe. Po zalogowaniu się przejdź do ustawień i postępuj podobnie, jak w przypadku aplikacji.

W ustawieniach telefonu

We współczesnych smartfonach opcja zastrzegania jest dostępna z poziomu ustawień sprzętowych. Muszę jednak zaznaczyć, że wszystko zależy od konkretnego modelu telefonu. Aby zablokować widoczność numeru w Play bez aplikacji Play24, należy przejść do ustawień.

Reklama

  • W Androidzie: przejdź do konfiguracji połączeń i wybierz opcję Więcej, albo;
  • Znajdź “Ustawienia zaawansowane połączeń” i odszukaj pole “ID rozmówcy”.
  • W iPhone: w sekcji telefon odszukać funkcję pokaż ID i wyłącz ją.

Jak dezaktywować zastrzeganie numeru?

Po włączeniu maskowania numeru Play, warto sprawdzić działanie takiej funkcji. Może się okazać, że ustawienia się nie zapisały. Wystarczy zadzwonić pod numer swojego domownika i poprosić o informację, czy numer się rzeczywiście nie pojawia.

W każdej chwili możesz cofnąć decyzję o permanentnym ukrywaniu numeru. Jeśli wolisz korzystać z takiej funkcji tymczasowo, to warto zastrzec numer w Play jednorazowo.

Aby aktywować widoczność numeru na stałe, należy odhaczyć poszczególne opcje w ustawieniach dodatkowych. Jeśli więc zastrzegasz numer przez Play24, musisz wykonać logowanie na swoje konto. Przy blokowaniu w ustawieniach systemowych, trzeba ponownie odszukać taką opcję i zaznaczyć: Pokaż numer.

Ciekawostka: usługa zastrzeżenia numeru to po angielsku CLIR. To skrót od słów: Calling Line Identification Restriction.

Reklama

Zobacz też:

O autorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top