Reklama
banner sieci lajt mobile

OnePlus 8 Pro zadebiutował w Polsce w kwietniu 2020 roku. Smartfon zebrał wśród recenzentów dobre opinie. W tym artykule przeczytasz informacje o najczęstszych bolączkach telefonu, zobaczysz opinie posiadaczy telefonu a także zapoznasz się z najważniejszymi elementami specyfikacji i cenami za ten model.

OnePlus 8 Pro – specyfikacja telefonu i wyposażenie pudełka

W pudełku telefonu znajdziesz ładowarkę wraz z kablem do ładowania, przezroczyste etui oraz (rzekomo) 3 folie na wyświetlacz. Na ekranie naklejona jest fabrycznie folia. W zestawie nie ma słuchawek.

Czy wiesz, że serwis jakaoferta.pl to także ranking ofert na kartę oraz ranking abonamentów? Jeśli myślisz nad zmianą, sprawdź je koniecznie! 🙂

Parametry smartfona One Plus 8 Pro:

[wptb id=4192]

Spis treści

Najczęstsze problemy, wady i usterki OnePlusa 8 Pro

Zielone ekrany 

Krótko po premierze tego urządzenia w kwietniu 2020 roku użytkownicy zaczęli zgłaszać problemy z ekranem, który na niskiej jasności i w ciemnym oświetleniu wpada w kolor zielony. Jest to coraz częstsza przypadłość telefonów z ekranem AMOLED.

Tak dzieje się też w moim egzemplarzu i mówiąc szczerze jest to poważna wada, uniemożliwiająca w zasadzie komfortowe oglądanie filmów czy w niektórych sytuacjach przeglądanie internetu. Da się ją jednak wyeliminować poprzez włączenie w telefonie funkcji DC Dimming. Niektórym osobom pojawia się za to inny problem, nazywany Black Crush.

Sytuacja z zielonym ekranem dotyka nawet 50% urządzeń – jeśli wierzyć ankietom zamieszczanym w różnych serwisach w internecie. 

Przykładowe zdjęcia problemu zielonego ekranu i Black Crush.

Black Crush

Ogólnie rzecz biorąc to problem z poprawnym wyświetlaniem odcieni szarości oraz cieni. Chodzi w nim o to, że przy niskiej jasności treści wyświetlane na ekranie tracą szczegółowość, a odcienie szarego wpadają w czerń. Skala problemu może być różna.

Sytuacja pojawia się rzekomo wówczas, gdy włączony jest DC Dimming. Ogólnie ta funkcja może powodować problemy z kolorami, jednak wygląda na to że w niektórych egzemplarzach nie działa ona prawidłowo.

Reklama

Niektórzy wskazują też na to, że górna belka potrafi mieć inny odcień lub że ikony aplikacji przez jakiś czas pozostają widoczne na ekranie, mimo iż wyświetlany obraz już się zmienił.

Elementy ekranu z innym odcieniem kolorystycznym

Czasem podczas czytania tekstu na białym tle i niskim podświetleniu można mieć wrażenie, że pojawiają się pasy o innym kolorze tła – bardziej szarym.

Niskie podświetlenie Always on Display

Ekran AOD to przydatna rzecz, ale jeśli używacie telefonu w samochodzie i lubicie sprawdzać godzinę na smartfonie, to może być to utrudnione przez niską wartość podświetlenia ekranu w tym trybie. O ile się orientuję nie da się tego zmienić.

Niewielka ilość ikon aplikacji na AOD

Fajnie wiedzieć, które aplikacje wysłały powiadomienia i ile tych powiadomień mamy. Niestety AOD w OnePlusie wyświetli maksymalnie trzy ikonki i (jeśli notyfikacji było więcej) doda znaczek plusa. Szkoda.

Bezsensowne powiadamianie krawędziowe

Od razu mówię, że to sprawa subiektywna. Niemniej denerwuje mnie, że powiadamianie krawędziowe wyświetla się jeden raz – w momencie otrzymania wiadomości. Potem telefon przestaje je wyświetlać.

Do dziś nie wiem, jaki to ma sens. Według mnie podświetlenie to powinno zastępować diodę powiadomień, a więc pojawiać się raz na jakiś czas. Podobny sposób implementacji był w Motoroli Edge, co przy takim zakrzywieniu ekranu było jeszcze bardziej pozbawione logiki.

Wolne ładowanie bezprzewodowe

OnePlus teoretycznie jest w stanie ładować się bezprzewodowo z mocą 30 Watów, ale do tego trzeba mieć dedykowaną ładowarkę za około 300 złotych. Jeśli nie chcesz się zaopatrzyć w to zacne akcesorium, to będziesz ładować swój wymarzony telefon z mocą 5 watów

Może trzeba się cieszyć, że producent całkowicie nie zablokował ładowania bezprzewodowego innymi ładowarkami. Dzięki, One Plus.

Szybkie ładowanie tylko ładowarką OnePlus z dedykowanym kablem

Skoro jesteśmy przy karmieniu telefonu prądem to wielka szkoda, że ładowarki pozostałych producentów nie są w stanie dostarczać mu pożywienia odpowiednio szybko. Tylko oryginalny zasilacz wraz z charakterystycznym czerwonym kablem zapewnia skuteczne i szybkie dokarmienie tego potwora.

Sprzedam Wam jednak nieoficjalny patent – ładowarki od Oppo również ładują OnePlusa szybko. Sprawdźcie też sprzęt od Realme, bo jest duża szansa na ten sam rezultat.

Reklama

Gubienie klatek przy nagrywaniu 4K

Poważnym problemem z punktu widzenia osób, dla których jakość nagrania oraz niezawodność aparatu stoją na pierwszym miejscu jest sprawa gubienia klatek nagrania podczas pierwszych kilku sekund filmu.

Jest to szczególnie uciążliwe, gdy rozpoczynamy kręcenie filmów z udziałem ludzi czy zwierząt. Czasem potrzebujemy szybko coś nagrać, bo za moment sytuacja diametralnie się zmieni. Tutaj OnePlus może sobie nie poradzić.

Przykładowy filmik z tym problemem możecie znaleźć tutaj: Rwanie klatek podczas nagrywania w OnePlus 8 Pro.

Trzęsienie wideo podczas zmiany obiektywu

W niektórych sytuacjach przejście między obiektywami spowoduje niezrozumiałe i bardzo mocne trzęsienie obrazu. Tak, jak gdyby aparat zupełnie stracił panowanie nad sobą i latał na wszystkie strony w obudowie. Na szczęście soczewka (mam nadzieję ;)) pozostaje w miejscu. Problemem jest oprogramowanie, które nadal nie zostało poprawione w tym zakresie.

Różne kolory rejestrowane przez aparaty i odwzorowanie barw

Wiem, że jest to bolączką Androidów, ale tutaj jest to bardzo widoczne. Gorzej, kiedy chcemy uchwycić konkretny kolor danej rzeczy kilkoma aparatami. Czasem potrzebujesz mieć coś w szerokim kącie i zwykłym aparacie, prawda? No dobra, ja potrzebowałem i byłem zdziwiony, że dostaję bardzo różne wyniki.

Poniżej przykładowe zdjęcia – zostały one skompresowane, ale bez wpływu na kolorystykę. Zwróć uwagę na kolor nieba i asfaltu.

Teleobiektyw ma problemy z ostrością i kolorami

Dziwnie zachowuje się ten aparat. Zmienia kolory, jest jakby zbyt jasny… Widać to szczególnie wtedy, gdy robimy zooma i nagle na chwilę cały świat na ekranie się zmienia. Niektórzy oczekiwali, że producent to poprawi. Spotkasz ich teraz snujących się wieczorami ulicami z puszką piwa i mętnym wzrokiem utkwionym w stopy.

Czasem zdarza się, że teleobiektyw nie umie poprawnie złapać ostrości, co widać na nagrywanych filmach.

Wideo z problemem można zobaczyć tutaj: zmiana kolorów przy zbliżaniu.

Brak odbicia lustrzanego podczas nagrywania selfie

OnePlus zdecydował, że o ile możesz sobie to włączyć podczas robienia selfiaczka, to raczej nie będziesz tego potrzebował podczas nagrywania filmów przednią kamerą. W związku z tym przyzwyczaj się, że Twoja twarz będzie wyglądać inaczej niż zwykle. Niby każdy z nas ma co najmniej dwie strony osobowości, przyjmijmy więc ugodowo, że telefon przy nagrywaniu selfie łapie tę “lepszą”.

Reklama

Można być zdziwionym, jak wygląda się “po drugiej stronie lustra” 😉

Rwanie animacji i lagi

OnePlusa lubiłem za to, że działał zazwyczaj szybko, ale mimo szybkości czasem firmie nie udaje się uzyskać efektu płynnych animacji w swoich smartfonach. Co prawda oprogramowanie udostępnione w maju 2021 poprawiło wrażenia estetyczne, to jednak trochę lagów pozostało.

Szczególnie rzuca się w oczy to, że OnePlus jak gdyby nie radził sobie z aplikacją YouTube – aż szkoda czasem patrzeć na działanie apki. Albo na animację obracania ekranu. No i YT działa tylko w 60 hercach.

Galeria za to przez kilka sekund zapełnia się zdjęciami jeśli zbyt często jej nie odwiedzamy i nie jest trzymana w pamięci. Trochę to kiepsko wygląda w smartfonie tej klasy. No i jest pewna animowana tapeta od producenta, całkiem fajna, na której lagi są niestety bardzo widoczne.

A skoro już przy tym jesteśmy to podzielę się czymś subiektywnym. Jakże mnie wkurza, gdy w animacji powrotu z aplikacji do głównego ekranu, tekst pod ikoną pojawia się dopiero po jej zakończeniu. Dlaczego?? Rozumiem, że to domyślna animacja Androida, ale wygląda to beznadziejnie.

Na szczęście tekst pod ikonami da się wyłączyć. Aha. I jeszcze jedno. W Oppo (ten sam producent telefonów tak naprawdę) ogarnęli te animacje. Czyli, że się da.

Brak wybudzenia telefonu po podniesieniu, co umożliwia odblokowanie twarzą

Niestety w tym telefonie trzeba dwa razy tapnąć w ekran albo nacisnąć włącznik, żeby zaczął on rejestrować buzię. Inni producenci ogarniają temat, że czasem po prostu możesz chcieć odblokować sprzęt poprzez podniesienie go. No, ale da się z tym żyć.

Nagrzewanie się telefonu

Wydajność idzie w parze z ciepłem i czasem OnePlus zapomina, że w letni dzień nie warto nosić zimowych butów (metafora taka).

A tak całkiem na serio to od czasu do czasu telefon dorzuca do pieca i robi się zbyt gorąco. Parzyć nie parzy, ale dyskomfort jest. A może on po prostu się rumieni od dotyku w jakieś miejsce – nie wiem. Ale traktowałem go dobrze.

Na szczęście problem jest dość rzadki.

Reklama

Denerwujący dźwięk wibracji haptycznych

Długo zastanawiałem się, dlaczego w moim telefonie mimo wyłączenia wszystkich dźwięków głośnik nadal charakterystycznie “stuka” podczas naciśnięcia klawisza. Okazało się, że to silniczek wibracyjny jest tak głośny

Jeśli nie wyłączycie reakcji na dotyk wibracją, to spodziewajcie się, że może być to irytujące dla osoby leżącej obok i chcącej zasnąć lub nawet dla was, gdy np. będziecie pisać jakąś dłuższą wypowiedź. 

Brak możliwości wybrania formy wibracji do notyfikacji

Jeśli lubisz mocne i długie wibracje przy SMSach, to tu możesz o nich zapomnieć. Jest tylko podwójne bzyt-bzyt, które często możesz przegapić. Ale nie ma tego złego – producent wprowadza na rynek OnePlus Watch, który poinformuje o wszystkich powiadomieniach. Zadbali o wszystko, w szczególności o swoje przychody 😉

Brak obsługi większości polskich sieci 5G

OnePlusa kupisz w Polsce jako OnePlusa Pro 5G. Dzisiaj 5G można dodać do wszystkiego, co obsłuży chociaż jedną częstotliwość ulubionej sieci Billa Gatesa, nawet jeśli będzie to tylko w Honolulu.

W związku z tym w Polsce telefon współpracuje tylko z siecią 5G w T-Mobile. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak sprawuje się ta nowa generacja sieci komórkowych, przeczytaj mój test.

Producent niby obiecał, że obsługę nowych częstotliwości doda aktualizacją. Obiecał też kiedyś, że naprawi nią problem zielonych ekranów i że Always On Display będzie też na modelach 7 Pro. Życzę Ci zatem miłego oczekiwania, bo obstawiam, że prędzej 5G zacznie działać w tym modelu jak już dojdzie do aukcji częstotliwości w Polsce i powstaną nowe nadajniki. Zakładamy się?

Słaba obsługa voLTE i voWiFi

Jeśli nie wiesz, co oznaczają te skróty, to zapraszam do artykułu na ten temat (czym jest voLTE i voWiFi). Jeśli wiesz, to prawdopodobnie chciałbyś, żeby u Ciebie działało. Sprawdziłem – na razie działa jedynie w T-Mobile i telefon jest na liście obsługiwanych przez operatora.

Okazjonalne przycinanie interfejsu

Minęły już czasy, w których telefony OnePus znane były z nieskazitelnej prędkości i świetnej optymalizacji systemu. Miałem dwa egzemplarze tego telefonu i obydwa potrafiły zaciąć się na kilka do kilkunastu sekund w losowych sytuacjach. Raz zdarzyło się to wtedy, kiedy chciałem akurat zapłacić za parking.

To był o ten jeden raz za dużo i od tej pory pożegnałem się z tym telefonem, zrażając się do marki podejrzewam na dłuższy okres czasu.

Opinie recenzentów o Oneplusie 8 Pro

Testerzy chwalą telefon głównie za bardzo dobry wyświetlacz o wysokiej częstotliwości odświeżania, aparat na flagowym poziomie, dobry czytnik linii papilarnych oraz oprogramowanie.

Reklama

Recenzentom nie podoba się: słaba przednia kamera, ograniczone funkcje ładowania urządzenia, teleobiektyw i przejścia między aparatami, wysoka cena w dniu premiery.

Gdzie kupić OnePlus 8 Pro? Aktualne ceny

Sprawdź aktualne ceny telefonu w serwisie Ceneo.pl lub klikając w poniższe linki.

Opinie użytkowników o OnePlus 8 Pro

OnePlus 8 Pro
4.3 / 5 Moja ocena
{{ reviewsOverall }} / 5 Wasza ocena (0 głosów)
Wyświetlacz
Aparat
Wydajność
Kompletność
Co mówią inni Zostaw opinię
Sortuj po:

Zostaw pierwszą opinię

User Avatar User Avatar
Zweryfikowano
/ 5
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Pokaż więcej
{{ pageNumber+1 }}
Zostaw opinię

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

 

O autorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top