Reklama
Reklama lajt mobile

Od czasu wprowadzenia eSIM na polski rynek minęło już kilkadziesiąt miesięcy. Usługi coraz większej liczby operatorów komórkowych poszerzają się także o tę funkcjonalność. Technologia ta pozwala na korzystanie z numeru telefonicznego bez wkładania fizycznej karty SIM. Wśród smartfonów obsługujących eSIM wyróżnia się m.in. Samsung Galaxy, iPhone XS (i nowsze), a także mniej popularne urządzenia. Sprawdzam, czy usługa dostępna jest także w ofercie Play.

eSIM na kartę

Jeszcze w 2019 roku pojawiły się pierwsze informacje, które dotyczyły planów wdrożenia usługi eSIM w Play. Przedstawił je rzecznik Play w materiale wideo dostępnym na serwisie multimedialnym YouTube. W sierpniu 2022 roku operator oznajmił, że uruchomi usługę dla wszystkich klientów, w tym dla ofert prepaid oraz Mix.

Jeśli posiadasz telefon z usługą na kartę w Play, to wciąż nie możesz korzystać ze standardu eSIM. Usługa taka zostanie udostępniona 22 sierpnia 2022 roku.

eSIM na abonament

Dział obsługi Play stara się informować swoich odbiorców o nowinkach, przedstawiając je w formie wpisów blogowych na swojej stronie internetowej. Kiedy będziemy mogli korzystać z zalet korzystania z eSIM w abonamentach Play? Podobnie jak dla ofert na kartę, aktywacja eSIM będzie możliwa od 22 sierpnia.

Reklama

Oto, co działo się w tym temacie przez ostatnie lata:

 • Rzecznik Play, Marcin Gruszka, w 2019 roku ogłosił, że sieć rozpoczyna projekt instalacji eSIM;
 • Pod koniec 2020 roku ogłoszono, że prace nad wprowadzeniem eSIM w sieci Play cały czas trwają i wymagają testów;
 • Wreszcie w sierpniu 2022 roku na blogu Playa podano, że eSIM w końcu zostanie udostępniony

Z usługi w Play będą mogli także skorzystać klienci biznesowi.

eSIM w Play – Apple Watch i iPhone

Na początek eSIM zostanie udostępniony jedynie dla smartfonów. Bez problemu zatem skorzystają z niego użytkownicy iPhone 11 czy innych modeli od Apple z tą funkcją.

Jeśli posiadasz jednak urządzenie mobilne z technologią eSIM (np. zegarek Huawei czy Apple Watch Series 3 i nowsze), to w żadnej opcji abonamentowej czy na kartę od Play nie będziesz w stanie z niej skorzystać. Jak dotąd nie zaprezentowano planów dotyczących udostępnienia eSIM dla smart-zegarków.

Reklama

Nie da się więc jednocześnie mieć tego samego numeru w smartwatchu i w telefonie.

jak skorzystać z eSIM w Play?

Na razie jedyną opcją zamiany fizycznej karty SIM na wirtualną jest wycieczka do salonu. Trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport oraz złożyć wniosek o zmianę typu karty. Od tej pory masz 3 godziny na to, żeby się rozmyślić lub zablokować wymianę, jeśli ktoś próbowałby podszyć się pod Ciebie.

Po tym czasie na maila otrzymasz kod QR, który zależy zeskanować smartfonem, aby zainstalować w nim eSIM.

O autorze

12 komentarzy do “eSIM w Play – Oferta operatora. Czy działa z Apple iPhone oraz Watch?”

 1. No niestety. Play pozostaje w czarnej d…e. Jestem tu od początku jej istnienia, ale wkurza mnie to ze nie umie wprowadzać odważnie udogodnień. Płaci tylko celebrytom za reklamę a abonentom daje jak na obecne czasy i postęp technologiczny, chłam. Kupiłam smartwacha z możliwością podłączenia esim a tu lipa. Esim owszem jest , ale na smarwatche to już niestety sieć nie przewidziała rozwiązania . Zacofana firma się robi. Przyjdzie zmienić operatora, który nie nadąża za klientem.

 2. HaHaHa ja tak się właśnie wrobiłam zmieniłam na esim bo byłam pewna że to działa z zegarkiem a tu du…….a śmiech na sali trzeba zmykać z tej sieci a jestem z nimi już 15 lat

 3. Skoro nie można korzystać z kilku urządzeń na jednym numerze to jijak się ma wprowadzenie esim do użytku;( nie ukrywam że czekałam na taką możliwość w play. Jestem użytkownikiem smartwatcha i…. no cóż będę musiała powrocie do sieci Orange, która daje taka możliwość;)

 4. Śmiech na sali . Gwiazdy najwyższego formatu reklamują play , a użytkowników z funkcja esim traktują jak g… Jedyny luksus to te gwiazdy które sam nam potrzebne zupełnie do niczego . Czekam do końca umowy i przenoszę sie do Orange

  1. Play raczkuje z kartą e-sim, ponieważ nic mi to nie daje, że zamienię plastik na virtual, a mamy z żoną Smartwatche Huawei GT 3 Pro Elite. W Orange bez problemu, aby uruchomić e-sim w zegarku. W punkcie Play i na infolinii nic nie wiedzą na ten temat. Karta plastikowa nano Sim lub inna musi być jako bazowa i do niej dopiero dołączona Extra e-sim na drugie urządzenie spełnia swoje zadanie. Po co więc klientowi tylko virtual e-sim? A smartwatch? Dalej trzeba nosić ze sobą “cegłę” – telefon, aby skorzystać z zegarka! Gdzie tu sens i logika? Sportowcy, biegacze, opaska na ramię z telefonem, smsrtwatch na rękę i biegiem do Salonu Play po e-sim! Śmiać się już nie mam sił. Może przyjdzie czas popłakać… Do pracy operatorze Play!

   1. Autor strony jakaoferta.pl
    Piotrek Kłodawski

    Szczerze? Też nie wiem po co komu wymiana karty SIM na eSIM do telefonu. W wypadku uszkodzenia sprzętu tracimy kontakt z innymi, bo nie przełożymy jej do innego telefonu. Chyba, że ktoś chce tylko do zegarka, np. dla dziecka do smartwatcha i z ofertą odNowa. Wtedy może i to ma sens.

    1. Właśnie podczas kradzieży taki e-sim ma sens. Można włożyć na przykład fizyczna druga kartę dla zmyłki. E-sima nie można usunąć a wiec telefon może cały czas pokazywać swoją lokalizację… ktoś może wyjąc takiego fakeowego sima i włączyć telefon myśląc że już nigdzie się nie połączy.

     Inne zastosowanie to posiadanie różnych numerów telefonów w jednym urządzeniu i przełączanie się między nimi, niektórzy potrzebują takiej funkcjonalności. Już nie mówiąc o wyjeździe za granice (ale poza strefę euro) i podpięcie karty z Data do internetu.

    2. “Szczerze? Też nie wiem po co komu wymiana karty SIM na eSIM do telefonu”…
     Pewnie dlatego, że ktoś używa 2 kart sim, a w iphonie druga karta to e sim.

 5. Wystarczyło napisać jedno zdanie: nie ma i nie wiadomo czy w ogóle zostanie wdrożona przez polskich operatorów w tym pisolandzie, ponieważ, podobnie jak pis, mają swoich klientów w …

  1. Autor strony jakaoferta.pl
   Piotrek Kłodawski

   Usługa jest wdrożona przez innych operatorów, ale akurat Play jej nie ma. Gdybyśmy napisali to krótko, to pewnie byś dowiedział się o tym od konkurencji 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top