Lycamobile – coraz lepszy tani operator. Recenzja.

Lycamobile (czyli “like a mobile”) to firma, którą kojarzy zapewne wielu rodaków przebywających na emigracji w Wielkiej Brytanii. Charakterystyczne logo sieci widoczne jest tam w bardzo wielu sklepach. Nic dziwnego – to dostawca, który ofertę swoją kierował głównie do emigrantów. Proponując niskie stawki na połączenia międzynarodowe zdobył sporą popularność.

Sam będąc za granicą korzystałem z ich oferty, która swego czasu była dość ciekawie skonstruowana – na numery operatora można było dzwonić za darmo w Unii – wystarczyła aktywna karta SIM Stąd moje połączenia z komórki na komórkę między Anglią a Polską kosztowały tyle, co nic, zachowując odpowiednią jakość rozmowy i możliwość bezproblemowego połączenia z dowolnego miejsca.

Dziś wygląda na to, że takich rarytasów już nie ma, choć oferta sieci nadal prezentuje się bardzo korzystnie jeśli chodzi o połączenia międzynarodowe. Ja z usług operatora korzystałem głównie w Polsce, wybierając do testów najtańszy pakiet krajowy w cenie 20 złotych.

Usługi w sieci Lycamobile

Działa na nadajnikachPlus
Posiada lejekNie
VoWiFi (zobacz co to)Nie
HD VoiceTak
VoLTE (zobacz co to)Nie
eSIMNie
5GNie
Przekazanie gigabajtów innym użytkownikomNie
Kumulacja GB (przechodzenie na następny miesiąc)Z ostatniego miesiąca
Połączenie oczekujące?
Blokada połączeń z numerów zastrzeżonych?
Przekierowanie połączeń?
Zastrzeżenie numeru?
Bonus za przeniesienie numeru:5 zł przez 4 m-ce
Sprawdź aktualne bonusy
Roaming UE wliczony w cenęTak
Blokada usług premiumTak

Początek z Lycamobile nie należy do łatwych

Do tej sieci w Polsce miałem dwa podejścia – pierwsze około roku temu, gdy chciałem ją przetestować. Po problemach z pierwszym doładowaniem, które zostało uznane jakąś dobę po jego zakupie i ogólnym kiepskim wrażeniu, jaki wywarł na mnie support oraz strona internetowa operatora stwierdziłem, że nie ma sensu wspominać nawet o tej sieci na jakaoferta.pl i polecać jej komukolwiek. Stąd nie zamieszczałem jej ofert w żadnym rankingu.

Drugie podejście mam właśnie teraz, gdyż operator zaczął zbierać coraz więcej dobrych opinii, a ceny za usługi zrobiły się bardzo niskie. Czy faktycznie aż tak się poprawiło, że można “lajkę” polecać?

Cóż, kto lubi szybki i bezproblemowy start może się srogo zawieść. Zacznę od strony internetowej operatora, która jest niestety dość brzydka, miejscami trudna w nawigacji, a i przedstawienie oferty do najbardziej przejrzystych nie należy.

Kiedy już uda nam się zamówić wybrany pakiet i złożyć zamówienie, mail z PINem potrzebnym do aktywacji numeru dostaniemy w języku angielskim. Żeby była jasność – to nie jest w tej sieci nic nadzwyczajnego. Wspomniana witryna jest częściowo nieprzetłumaczona, komunikaty operatora mogą być wyświetlane po angielsku w telefonie. Gdy zadzwonimy na infolinię to nie trzeba się dziwić, jeśli część informacji będzie odtworzona w języku obcym – czasem po francusku.

Oczywiście nie będzie to problem dla młodszych użytkowników, którzy angielski znają i dobrze nim operują albo są w stanie wspomnianego maila przetłumaczyć w translatorze. Ale te osoby, które mogłyby być potencjalnie klientami ze względu na niską cenę usług, a więc osoby starsze, bez pomocy sobie nie poradzą.

Zamówienie dotarło dość szybko, bo w zasadzie wysyłka była nadania następnego dnia. Przesyłka kurierska (darmowa) była u mnie również w przeciągu 24 godzin od wysyłki.
Teraz czekała mnie aktywacja karty wspomnianym wcześniej PINem.

I tutaj dziwna sprawa – po pierwsze nie rozumiem, czemu operator nie może automatycznie aktywować mi usługi, skoro wybrałem już konkretną opcję podczas zamawiania i zapłaciłem za nią. Po drugie – po co Lycamobile bombarduje mnie SMSami o tym, żeby kupić jakiś pakiet, skoro ja ten pakiet już kupiłem wcześniej? To sprawia, że trudno się na samym początku odnaleźć.

Receptą jest trzymanie się tego, co sieć napisała w liście powitalnym oraz mailu. Resztę musimy dla swojego spokoju zignorować – i tak też zrobiłem. Oprócz oczywiście instalacji konfiguracji Internetu, która dociera SMSem kilka minut po aktywacji telefonu.

O ile włączenie numeru do sieci po włożeniu karty SIM trwa jakieś 5 minut, o tyle od momentu wklepania PINU (czyli de facto aktywacji pakietu) minęły… 4 dni. Dlaczego? Po prostu wystąpił błąd, PINu drugi raz wpisać nie mogłem, a także nie miałem możliwości nigdzie zadzwonić, korzystać z Internetu czy wysłać SMSa.

Problem zgłosiłem najpierw mailem, ale ponieważ nikt nie odpowiadał, postanowiłem zadzwonić. Odebrała osoba, która po polsku mówiła bardzo dobrze, niemniej słychać było obcy akcent (i nie był on, co ciekawe, wschodni). Pan przyjął moje zgłoszenie, które miało być rozwiązane do 48 godzin. Długo… Sprawa się przedłużyła o jakieś 24 i finalnie w końcu numer zaczął działać, o czym też poinformowano mnie SMSem.

Jeśli więc skusisz się na ofertę Lycamobile, przygotuj się na możliwie trudny początek twojej przygody z tym operatorem.

Aplikacja mobilna Lycamobile

W obecnych czasach zażartej konkurencji między operatorami niezwykle ważne jest, by klientowi ułatwiać życie jak najbardziej się da. Szczególnie w usługach na kartę (Lycamobile nie oferuje abonamentów). Takim wyjściem naprzeciw naszym potrzebom jest wygodna, funkcjonalna i łatwa w obsłudze aplikacja na smartfona.

Lycamobile aplikację ma (nie powiem – zaskoczyło mnie to, że w ogóle jest), a zainstalujemy ją zarówno na Androidzie jak i na systemie od Apple. Jest nawet dość rozbudowana – dzięki niej doładujemy konto, sprawdzimy historię połączeń oraz pozostałą do wykorzystania ilość Internetu, zmienimy pakiet na inny czy też zobaczymy cennik połączeń w Polsce oraz za granicą lub w roamingu. Byłoby jednak lepiej, gdyby cennik uwzględniał pakiet, który kupiliśmy i mamy aktywny, a nie tylko pokazywał cenę poza pakietem (bo w tej sytuacji po prostu wprowadza nas w błąd).

Byłbym też bardziej zadowolony, gdyby program był w całości po polsku i wyglądał trochę ładniej. Brzydko nie jest, jednak czuć, że jest to trochę elementów wymagających doszlifowania.

Jakość połączeń, prędkość Internetu i tethering

Lycamobile korzysta z infrastruktury sieci Plus i jest to odczuwalne podczas użytkowania. Podczas rozmów działa HDVoice, ale nie widziałem opcji uruchomienia voLTE czy voWiFi. Na jakość połączeń nie narzekałem – byłem z nich bardzo zadowolony, nie odczułem żadnej różnicy między recenzowaną siecią a Orange, którego na co dzień używam. To zaskoczenie, bo sądziłem, że HDVoice nie będzie funkcjonował. Plus dla “lajki”.

Podobnie z prędkością Internetu – co prawda testy wykazywały znaczącą gorsze wyniki w porównaniu do Orange, jednak w codziennym użytkowaniu tego w ogóle nie odczułem. Swobodnie prowadziłem wideorozmowy czy ściągałem materiały z sieci.

Dobre działanie Internetu to kolejna niespodzianka, bo jeszcze do niedawna słychać było głosy, że ten przechodzi przez sieć proxy w Wielkiej Brytanii.

Widocznie sytuacja ta się zmieniła, podobnie jak odblokowanie możliwości dzielenia połączenia z Internetem z innymi urządzeniami (tethering). Korzystałem z niego wielokrotnie i nie było żadnych blokad ani problemów.

Wspomnieć jednak muszę tutaj, że kilka razy (na ogół w tych samych miejscach) mój telefon po prostu gubił połączenie z Internetem. Nie zdarzało się to na innych kartach SIM, więc muszę o tym napisać. Połączenie było szybko przywracane.

Dodatkowo tylko raz pojawiła się na telefonie ikonka agregacji pasm LTE. Przez większość czasu ta funkcja nie działała.

Oferta sieci Lycamobile

Operator przygotował dla klientów 3 rodzaje pakietów – pakiety krajowe do wszystkich sieci, pakiety międzynarodowe i ofertę Internetu mobilnego. Dodatkowo, przy płatności z góry za 3 miesiące, pół roku i rok za pakiety krajowe otrzymamy zniżkę między 23-32%, co czyni tę ofertę najtańszą na rynku.

Zacznijmy od pakietów krajowych, których cennik prezentuje się poniżej (pominąłem jednak 2 pakiety z samymi rozmowami – 10 złotych za 130 minut i 15 złotych za 210 minut). W niektórych ofertach można otrzymać więcej Internetu przy doładowaniu online. Jeśli zaś chodzi o kumulację gigabajtów to działa ona tylko dla pakietu z poprzedniego miesiąca.

cennik pakietów krajowych Lycamobile
zestawienie pakietów krajowych w sieci Lycamobile

Plusem powyższych ofert jest niewątpliwie możliwość użytkowania numeru w roamingu UE bez dodatkowych opłat. A 35 GB za 20 złotych czy 50 za 25 złotych to oferta, która nie ma sobie równych na rynku pod względem ceny. Tym bardziej w sytuacji, w której zdecydujemy się zapłacić z góry i zdecydujemy się na pakiet długoterminowy.

Lycamobie - pakiety długoterminowe
Pakiety długoterminowe w Lycamobile

Przy płatności z góry za rok za najtańszy pakiet (który przecież wystarczy wielu z nas) zapłacimy za niego w przeliczeniu 13,6 złotych miesięcznie. Najdroższy przy wpłacie z góry na 12 miesięcy to cena 26,52 zł za miesiąc. A mamy w nim 60 giga!

Pozostałe pakiety to te międzynarodowe i jest ich aż 11. Poniżej prezentuję osiem z nich. Pozostałe 3 to: pakiet 1000 minut do Pakistanu za 65 złotych oraz 2 pakiety do Chin i “innych krajów”- 750 lub 1500 minut do tego kraju (odpowiednio za 19 i 29 złotych) z dodatkowymi minutami i Internetem. Całość oferty międzynarodowej znajdziesz pod tym linkiem: Pakiety międzynarodowe Lycamobile.

pakiety międzynarodowe Lycamobile
Lycamobile – pakiety międzynarodowe
pakiety miedzynarodowe
Lycamobile – pakiety międzynarodowe

Na uwagę zasługuje pakiet XXL, w którym mamy nielimitowane minuty do Unii Europejskiej oraz 100 minut na Ukrainę, a dodatkowo 100 GB Internetu (11,5 w Roamingu UE). To naprawdę mega paka, która wystarczy najbardziej wymagającym użytkownikom telefonii komórkowej. Wyobrażam sobie, jak wysoki musiał by być rachunek za takie pogaduszki u tradycyjnych operatorów z “Wielkiej Czwórki”…

Ale przecież nawet taki “Wszystko w jednym L” za 35 złotych, z 30 GB i 300 minutami do 38 krajów oraz roamingiem też jest całkiem na wypasie dla bardzo wymagających użytkowników.

W skrócie – w Lycamobile jest w czym wybierać. A oferta jest ciekawa tym bardziej, że przecież nie jest nawet na abonament i można z niej zrezygnować w każdej chwili. Ok, może dla niektórych będzie to wada, ale ja akurat jestem zwolennikiem pre-paidów.

Taniość ma jednak swoją cenę…

Ten mimo wszystko dość pozytywny obraz sieci psuje mi jeden element – limit 3000 minut na rozmowy i 3000 SMSów miesięcznie. To około 97 minut dziennie, a więc lekko powyżej 1,5 godziny na dobę. Ja tyle nie rozmawiam, ale wiem, że są osoby, które to mogą to robić i tacy użytkownicy telefonu muszą mieć na względzie to ograniczenie. Co prawda ciężko je obecnie znaleźć w regulaminie, ale pracownik sieci potwierdził, że nadal jest w mocy.

Kolejną ważną sprawą jest brak obsługi MMSów. Po prostu Lycamobile się tym nie zajmuje i tyle. Nie wyślesz, nie otrzymasz. Koniec.

Warto jeszcze wspomnieć o braku jakiegokolwiek lejka (sprawdź tutaj, czym jest lejek), co oznacza, że po wykorzystaniu pakietu internetowego pobierana jest opłata za każdy megabajt danych. Obecnie jest to 21 groszy.

O niedoróbkach w tłumaczeniu już wspominałem, o miejscami źle działającym BOKu też (nie napisałem jednak, że połączenie z nim jest płatne maksymalnie 76 groszy).

Podsumowanie – wady i zalety Lycamobile

Na koniec należy odpowiedzieć na pytanie “dla kogo jest ta sieć?”. Myślę, że jeśli w miarę orientujesz się w języku angielskim, jesteś w stanie przeboleć nie najlepszy support czy ewentualne okazjonalne niespodzianki z działaniem sieci, a najbardziej interesuje Cię niska cena, to chyba nie mogłeś trafić lepiej. Musisz jednak zachować ostrożność w sytuacji, gdy kończy Ci się pakiet Internetu. Ten jednak niektórym może być ciężko zużyć, szczególnie jeśli zdecydują się na niego większy pakiet 🙂

Zalety LycamobileWady Lycamobile
Bardzo niska cenaProblemy z uruchomieniem usługi i doładowaniami
Dobre parametry Internetu i jakość połączeńW wielu sytuacjach komunikaty w obcych językach
Szybka dostawa starteraBałagan na stronie internetowej
W miarę dobra apka na smartfonaBrak obsługi MMSów
Sporadyczne zrywanie połączenia internetowego
Limit 3000 minut i 3000 SMSów miesięcznie
Brak 5G i voLTE/ VoWifi
Brak lejka – po wykorzystaniu pakietu pobierana jest opłata

Twoje zdanie o Lycabomile

A Ty co sądzisz o tej sieci? Zostaw komentarz lub zostaw swoją opinię tutaj: “Opinie o Lycamobile“.

Ciekawe na blogu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Cześć! Jestem autorem serwisu jakaoferta.pl i chętnie pomogę Ci wybrać najlepszy smartfon albo ofertę operatora komórkowego. Jeśli chcesz mnie bliżej poznać kliknij w moje zdjęcie. No i nie wahaj się napisać do mnie w razie jakichkolwiek problemów! 🙂
preloader