Reklama
Reklama lajt mobile

Technologia e-SIM, po niegdyś wdrażanych standardach micro-SIM czy nano-SIM, stanowi kolejny krok w procesie ewolucji kart komórkowych. Nowoczesne rozwiązanie wpływa na zwiększenie elastyczności i niezawodności użytkowania, a nawet na zmianę sposobów produkowania elektroniki. Czym to jest e-SIM i jak działa w praktyce? Jak wygląda jej dostępność w Polsce? Sprawdź zalety i wady programowalnej karty SIM.

Co to jest karta e-SIM?

Termin e-SIM jest skrótem od anglojęzycznego sformułowania embedded SIM. Oznacza on osadzony moduł SIM – czyli taki, który nie wymaga fizycznej ingerencji z zewnątrz. SIM to z kolei skrót od Subscriber Identity Module – moduł identyfikacji abonenta.

W przypadku korzystania z nowszego standardu użytkownik nie musi już wkładać tradycyjnej karty SIM do telefonu, gdyż identyfikator działa w wersji cyfrowej. Dane profilu SIM pobierane są na urządzenie obsługujące technologię przez Internet, przy wykorzystaniu unikatowego kodu QR dostarczanego przez operatora.

Technologia e-SIM korzysta z chipu eUICC, który jest na stałe wlutowany wewnątrz smartfona. Taka zmiana techniczna umożliwia spłaszczenie sprzętu, choćby dzięki zmniejszeniu dotychczas zbyt dużej, wysuwanej tacki na karty. Telefon z tym modułem może mieć smuklejszy kształt, posiadać wodoodporną konstrukcję czy cechować się większą wydajnością innych podzespołów. Rozwiązanie jest kolejnym krokiem naprzód w kontekście unowocześniania mobilnych technologii telefonicznych.

Reklama

eSIM w smartfonie
Wirtualną kartę można wgrać m.in. do telefonu

W których sieciach działa e-SIM?

Orange jest pierwszym operatorem telefonicznym w Polsce, który zadebiutował z ofertą wirtualnych kart (zobacz tekst o eSIM w Orange). Firma z pomarańczowym logo udostępnia funkcję e-SIM dla wszystkich planów biznesowych i indywidualnych, w tym także w rozbudowanej opcji ekstra. Trzeba tu wspomnieć także o usłudze Orange Flex, w której wirtualna karta SIM jest darmowa.

Dopiero po kilku miesiącach od pierwszego wdrożenia na rozszerzenie standardu SIM o nowy zdecydowała się kolejna sieć. Obecnie dostępny jest więc w sieciach:

  • T-Mobile (dla wszystkich klientów abonamentowych);
  • Orange (w ofertach na kartę i abonamentach oraz usłudze Flex);
  • Otvarta (we wszystkich dostępnych pakietach abonamentowych);
  • Plus (dla pełnej gamy ofert, zarówno dla klientów biznesowych, jak i prywatnych).
  • Plush – podobnie jak w przypadku Plusa
  • Play – od 22 sierpnia w ofertach na kartę, MIX, abonamentach i ofertach biznesowych.

Jakie urządzenia obsługują karty e-SIM?

Technologia ta nie jest zarezerwowana wyłącznie dla telefonów komórkowych. Wirtualny nośnik mogą mieć wbudowany także niektóre smartwatche, tablety oraz routery. Póki co gama sprzętów z najnowszym najnowszy formatem jest wyraźnie okrojona i dotyczy zaledwie niewielkiego ułamka wszystkich dostępnych sprzętów mobilnych.

Wśród producentów, których wybrane urządzenia posiadają wbudowany moduł eUICC, wymienić można m.in. Apple, Samsung, Motorola, Huawei czy Google. Przy tym należy jednak pamiętać, że szczegółowa lista smartfonów i zegarków wspierających e-SIM przedstawiana jest przez każdego operatora z osobna.

Reklama

Najpopularniejszymi telefonami z tą funkcją są smartfony:

  1. Samsung Galaxy S20, S21 oraz nowsze
  2. Galaxy Note 20 i Note 20 Ultra
  3. Galaxy Z Flip i Z Fold
  4. Huawei P40
  5. iPhone 11, iPhone Xs Max, iPhone Xr oraz nowsze wersje

Aktualną listę znajdziesz na stronie https://esim.holafly.com/how-to/esim-phones/

Karta eSIM w smartwatchu
Kartę można też wgrać do niektórych zegarków i prowadzić rozmowy bez telefonu

Zalety i wady e-SIM

Embedded-SIM to technologia, która przynosi wymierne korzyści dla wszystkich. Twórcy urządzeń mogą skupić się na udoskonalaniu swoich sprzętów, bez konieczności rezerwowania zbyt dużej ilości miejsca dla fizycznej karty. Z kolei operatorzy nie muszą już angażować się w wielkoskalową dystrybucję plastikowych nośników, dzięki czemu mogą na tym sporo oszczędzić.

Dla użytkownika sprzętu mobilnego, zastąpienie tradycyjnej karty cyfrową pozwala na łatwą zmianę numeru czy oferty komórkowej.

Reklama

Nowy standard zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ wyłączenie karty wymaga podania ustalonego wcześniej hasła. Nikt nie może także jej ukraść i włożyć do własnego sprzętu.

Do innych zalet tej technologii zalicza się:

  • Stabilniejsze połączenie internetowe;
  • Korzystanie z jednego numeru na wielu urządzeniach;
  • Niższe koszty produkcyjne
  • Pozytywny wpływ na środowisko dzięki rezygnacji z plastiku;
  • Oszczędność miejsca w obudowie.

Niewątpliwą wadą tego rozwiązania na obecnym etapie rozwoju jest niewielka jej dostępność w elektronice przeznaczonej do sprzedaży. Wyróżnia się także ograniczoną możliwość korzystania przez wielu klientów sieci telekomunikacyjnych, które jeszcze nie zdecydowały się na zaimplementowanie nowego standardu. Wiadomo jednak, że grono operatorów oferujących embedded-SIM będzie się sukcesywnie powiększać.

Z punktu widzenia użytkownika telefonu problemem mogą być niektóre życiowe sytuacje. Jeśli smartfon ulegnie awarii, to nie ma możliwości łatwego i szybkiego przełożenia karty eSIM do innego telefonu. W praktyce oznacza to konieczność kontaktu z dostawcą, a może nawet i wizyty w salonie.

Reklama

Podobnie może być z kodem QR, który jest niezbędny do wgrania profilu wirtualnej karty na telefon. Kod jest jednorazowy, więc jeśli usuniesz profil, musisz go generować na nowo.

O autorze

3 komentarzy do “Co to jest karta eSIM? W jakich sieciach w Polsce działa?”

  1. Możliwości kożystania z jednego numeru na kilku urządzeniach: np. W zegarku i telefonie, nie u każdego operatora jest możliwa. Operator plus, to uniemożliwia. W tym celu nabyłem zegarek z tą technologią aby nie musieć zawsze nosić tel. Przy sobie. Niestety operator znowu mnie zawiódł…

  2. “… to nie ma możliwości łatwego i szybkiego eSIM do telefonu. “. Jakby jeszcze autor czytał, to co pisze… 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top