Reklama

Skoro tu jesteś, to pewnie zastanawiasz się, co to jest ta mityczna karta eSIM, o której wszyscy mówią. Być może nawet chciałbyś ją mieć, zainstalować w swoim telefonie czy zegarku i używać wreszcie nowej technologii. Albo poczuć wiatr we włosach podczas biegania ze smartwatchem korzystającym z tego samego numeru telefonu.

Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. W tym artykule wyjaśniam w prosty sposób, czym jest to rozwiązanie, które sieci w naszym kraju je oferują i w jakich wariantach oraz jakie są ich wady i zalety. Przedstawię też swój punkt widzenia na to, czy eSIM faktycznie jest rozwiązaniem dobrym na wszystko.

Ostatnia aktualizacja: 21 stycznia 2024

Co to jest karta eSIM?

W najprostszy możliwy sposób mówiąc, eSIM to po prostu elektroniczna karta SIM. Ma zastępować ten mały kawałek plastiku z chipem, który wkładamy do telefonu, żeby móc łączyć się z siecią komórkową. W przeciwieństwie jednak do niego takiej karty nigdzie się nie umieszcza, a po prostu instaluje.

INFO: Termin e-SIM jest skrótem od anglojęzycznego sformułowania “embedded SIM“. Oznacza on w tłumaczeniu “osadzony moduł SIM”. A sam skrót “SIM” to z kolei “Subscriber Identity Module” – moduł identyfikacji abonenta.

Wgrywanie odbywa się często przez kod skanowanie kodu QR i wymaga dostępu do Internetu. A czasem drugiego ekranu, który ten kod wyświetli, żeby można było go odczytać. Istnieją też inne sposoby na instalację, które są bardziej zautomatyzowane. Zależy to od tego, jak do sprawy podchodzi operator lub co ofertuje Twój model urządzenia.

Technologia eSIM korzysta z chipu eUICC (Universal integrated circuit card), który jest na stałe wlutowany wewnątrz smartfona, tabletu czy zegarka. Taka zmiana techniczna w teorii umożliwia spłaszczenie sprzętu dzięki usunięciu wysuwanej tacki na karty.

W praktyce jednak nie zauważyłem, by telefony z tą technologią cechowały się smuklejszym kształtem. Taki LG Velvet czy Oppo Reno 3 Pro były dość cieniutkie, a przecież funkcji eSIM nie miały.

eSIM w smartfonie
Wirtualną kartę można wgrać do telefonu, ale też świetnie sprawdza się w zegarkach.

W których sieciach działa eSIM?

W Polsce dostaniemy cyfrową kartę zarówno w abonamentach, jak i ofertach na kartę. Poniżej znajduje się tabela prezentująca dostępność na dzień ostatniej aktualizacji tego tekstu.

SiećeSIM w abonamencieeSIM w ofercie na kartęOpis oferty
OrangetaktakeSIM w Orange
PlaytaktakeSIM w Play
PlustaktakeSIM w Plusie
T-MobiletaktakeSIM w T-Mobile
PlushtaktakeSIM w Plushu
nju mobilenienie
Otvartataknie dotyczyRegulamin promocji
Heyahnie dotyczytakRegulamin wymiany
Heyah01nienie
Red Bull Mobilenie dotyczytak (subskrypcja)Pomoc RBM
Cross Mobiletaknie dotyczyStrona operatora
Mobile Vikingsnie dotyczytak (subskrypcja)Strona Mobile Vikings
Virgin MobiletaktakeSIM w Virgin Mobile
a2mobilenie dotyczynie
Premium Mobilenienie dotyczy
Vectranienie dotyczy
Fonianie dotyczynie*Oferta eSIM Fonii
Orange Flexnie dotyczytak (subskrypcja)eSIM w Orange Flex
Netianienie dotyczy
nau mobilenienie dotyczy
lajt mobilenienie
klucz mobilenie dotyczynie
Lycamobilenie dotyczytakStrona Lyca
tuBiedronkanie dotyczynie
*Fonia oferuje możliwość skorzystania z eSIM do wyjazdu za granicę.

Ciekawostka: Orange był pierwszym operatorem telefonicznym w Polsce, który zadebiutował z ofertą wirtualnych kart w 2018 roku. Firma udostępnia funkcję e-SIM dla wszystkich planów biznesowych i indywidualnych, w tym także w rozbudowanej opcji ekstra.

Gdzie eSIM na smartwatche i tablety?

Niestety sam fakt, że operator ma w swojej ofercie taką kartę, nie oznacza, że będziesz mógł jej użyć w zegarku. Niektórzy skupiają się na samych telefonach lub ewentualnie też tabletach. W poniższej tabeli zebrałem informacje o tym, na jakie urządzenia możesz wgrać taką simkę.

Pamiętaj, że to tylko ogólna informacja i nie wszystkie zegarki będą kompatybilne. Najlepiej zerknąć na stronę operatora lub do mojego artykułu (linki w kolumnie “szczegóły”).

Reklama

SiećeSIM w telefonach / tabletacheSIM w zegarkachSzczegóły
Orangetak / taktakeSIM w Orange
Playtak / nienieeSIM w Play
Plustak / ?takeSIM w Plusie
T-Mobiletak / taktakeSIM w T-Mobile
Plushtak / ?takeSIM w Plushu
nju mobilenienie
Otvartatak / taknieWszystkie telefony z eSIM
Heyahtak / taktakTak jak w T-Mobile
Heyah 01nienie
Red Bull Mobiletak / ??Pomoc RBM
Cross Mobiletak / ??FAQ Cross Mobile
Mobile Vikingstak / nienieLista urządzeń
Virgin Mobiletak / nienieLista telefonów
a2mobilenienie
Premium Mobilenienie
Vectranienie
Foniatak / taktak
Orange Flextak / taktakeSIM w Orange Flex
Netianienie
nau mobilenienie
lajt mobilenienie
klucz mobilenienie
Lycamobiletak / tak?Lista urządzeń
tuBiedronkanienie

Ten sam numer w zegarku i telefonie

Niewątpliwie do wygodnego używania cyfrowej karty razem ze smartwatchem byłoby dobrze, gdybyś mógł mieć ten sam numer w telefonie i zegarku. Jeśli zależy Ci na stałym kontakcie ze znajomymi czy współpracownikami to byłoby ciężko oczekiwać od nich, że będą dzwonić na inny numer, gdy Ty akurat biegasz czy nie masz przy sobie telefonu.

Niestety mało która sieć coś takiego oferuje. W poniższej tabeli zebrałem informacje na ten temat.

Warto dodać, że jeśli chodzi o T-Mobile oraz Orange, oferta MultiSIM i Ekstra karta eSIM działa tylko w abonamentach.

SiećeSIM z tym samym numeremNazwa ofertySzczegóły
OrangetakEkstra karta eSIMeSIM w Orange
Playnie
Plusnie
T-MobiletakMultiSIMeSIM w T-Mobile
Plushnie
nju mobilenie
Otvartanie
Heyahnie
Heyah 01nie
Red Bull Mobilenie
Cross Mobilenie
Mobile Vikingsnie
Virgin Mobilenie
a2mobilenie
Premium Mobilenie
Vectranie
Fonianie
Orange FlextakOferta standardowaeSIM w Orange Flex
Netianie
nau mobilenie
lajt mobilenie
klucz mobilenie
Lycamobilenie
tuBiedronkanie

Podpowiedź: Można częściowo zapewnić sobie bycie ciągle w kontakcie ustawiając przekierowanie w telefonie na numer karty eSIM w zegarku. W praktyce może być to trochę irytujące.

Karta eSIM w smartwatchu
Kartę można też wgrać do niektórych zegarków i prowadzić rozmowy bez telefonu

Zalety i wady e-SIM

Wszyscy chwalą te nowe karty, a ja jestem sceptyczny. Co prawda podoba mi się, że można wgrać taką kartę do zegarka i urządzenie to nie musi mieć oddzielnej tacki na kartę nanoSIM, która rodziłaby problemy konstrukcyjne. Niemniej jednak z mojego punktu widzenia eSIM ma swoje wady.

Po pierwsze problemem mogą być niektóre życiowe sytuacje. Jeśli smartfon ulegnie awarii, to nie ma możliwości łatwego i szybkiego przełożenia karty eSIM do innego telefonu. W praktyce oznacza to konieczność kontaktu z dostawcą, a może nawet i wizyty w salonie. Nie przeniesiesz po prostu profilu eSIM do zapasowego telefonu. Zresztą, twój awaryjny, starszy telefon pewnie i tak cyfrowej karty by nie obsłużył.

W tym wypadku poleganie tylko na wirtualnej karcie to ryzyko utraty możliwości korzystania ze swojego numeru telefonu. I to aż do momentu naprawienia usterki technicznej lub kupna nowego, drogiego sprzętu. Tańsze telefony raczej eSIM nie wspierają.

Nie podoba mi się też to, że do instalacji karty potrzebne jest połączenie z Internetem i każdorazowe generowanie nowego kodu QR u operatora. Nie wszędzie Internet dociera. Stokroć bardziej wolę po prostu przełożyć standardową kartę SIM do innego telefonu niż tworzyć kod, który przecież muszę wyświetlić na jeszcze innym urządzeniu.

Dla mnie to po prostu niewygodne, a do tego generuje koszty, bo nie każda sieć ma w ofercie kilkukrotne tworzenie profili SIM.

Rozumiem, że być może jest to bezpieczniejsze, bo nikt mi tej karty nie ukradnie, ale przecież standardową kartę mogę zabezpieczyć PINem, co utrudni złodziejowi jej wykorzystanie do swoich celów. Z drugiej strony, faktycznie zwykły SIM mogę łatwiej zgubić czy zniszczyć, co też kończy się dla mnie koniecznością myślenia nad duplikatem.

Nie do końca też przemawia do mnie aspekt ekologiczny. Zapewne uda się nieco zredukować zużycie plastiku i może nawet zmniejszyć koszty produkcji telefonów czy niemal całkowicie je usunąć w przypadku dystrybucji kart. Ale czy to aż taka skala, żeby miało to istotny wpływ na planetę?

Reklama

Jest jeszcze argument, że przecież mogę mieć dzięki temu w telefonie dwie karty – jedną cyfrową, a drugą standardową. Jasne. Ale równie dobrze mogę mieć dwie zwykłe karty, które preferuję.

No tak, ale to w telefonach z Androidem. W iPhone taki sposób na dual SIM prezentowany jest jako innowacja, bo przecież te sprzęty dwóch numerów nie obsługiwały. Niestety, marketingu Apple nie kupuję.

Jakie urządzenia obsługują karty eSIM?

Technologia ta nie jest zarezerwowana wyłącznie dla telefonów komórkowych. Wirtualny nośnik mogą mieć wbudowany także niektóre smartwatche, tablety oraz nawet routery. Póki co gama sprzętów z najnowszym formatem nie jest pokaźna i dotyczy zaledwie części wszystkich dostępnych sprzętów mobilnych.

Wśród producentów, których wybrane urządzenia posiadają wbudowany moduł do obsługi eSIM, wymienić można m.in. Apple, Samsung, Motorola, Huawei czy Google. Przy tym pamiętaj, że szczegółowa lista kompatybilnych z daną siecią urządzeń wspierających eSIM przedstawiana jest przez każdego operatora z osobna.

Aktualną listę wszystkich smartfonów z eSIM znajdziesz na stronie https://esim.holafly.com/how-to/esim-phones/. Jeśli chodzi o tablety, odwiedź: https://e-katalog.pl/list/30/pr-47175/.

O autorze

3 komentarzy do “Co to jest karta eSIM? W jakich sieciach w Polsce działa?”

  1. Możliwości kożystania z jednego numeru na kilku urządzeniach: np. W zegarku i telefonie, nie u każdego operatora jest możliwa. Operator plus, to uniemożliwia. W tym celu nabyłem zegarek z tą technologią aby nie musieć zawsze nosić tel. Przy sobie. Niestety operator znowu mnie zawiódł…

  2. “… to nie ma możliwości łatwego i szybkiego eSIM do telefonu. “. Jakby jeszcze autor czytał, to co pisze… 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top