Reklama
banner sieci lajt mobile

Korzystając z telefonu komórkowego zwykle łączysz się z siecią swojego operatora. Jeśli z różnych powodów nie znajdujesz się w jej zasięgu, to możesz wybrać opcję roamingu. Czym jest roaming? To usługa pozwalają na użycie infrastruktury innego dostawcy. Ma to sens wtedy, gdy twoja sieć nie ma wystarczającego zasięgu działania lub znajdujesz się poza granicami kraju. 

Istnieją dwa podstawowe typy roamingu: krajowy oraz zagraniczny. Wskazuję ci, w jaki sposób możesz go włączyć i wyłączyć w smartfonie. Roamingu nie powinieneś mylić z połączeniami międzynarodowymi. Te oznaczają po prostu dzwonienie z Polski za granicę.

Co to jest roaming krajowy?

Roaming krajowy pozwala korzystać z infrastruktury innego operatora w Polsce. Dlaczego taka funkcja jest w ogóle dostępna? Przede wszystkim dlatego, że nie każdy usługodawca posiada wystarczająco dużą bazę własnych nadajników. To sprawia, że firmy telekomunikacyjne muszą ze sobą współpracować. W jakim celu to robią? Po to, by zapewnić maksymalny zakres swoich usług na jak największym terenie.

Wyobraź sobie sytuację, w której twój smartfon traci łączność z siecią komórkową. Aktywowanie roamingu krajowego sprawi, że poprawisz swój zasięg. Istnieje bowiem szansa, że w okolicy znajdują się nadajniki będące w posiadaniu innego operatora. Korzystanie z tego mechanizmu jest możliwe wtedy, gdy dana firma nawiąże współpracę z inną.

Reklama

Najczęściej taką usługę roamingową możesz aktywować i korzystać z niej bezpłatnie. Aktualnie to głównie abonenci sieci Play korzystają z tego rozwiązania.

Co to jest roaming zagraniczny?

Planujesz wyjazd za granicę? Podczas pobytu w innym kraju możesz korzystać z roamingu międzynarodowego. Opcja pozwala łączyć się z siecią komórkową poza krajem, w którym działa twój lokalny operator. Oznacza to, że bez przeszkód używasz telefonu na takich samych warunkach, jak w Polsce.

Warunkiem jest posiadanie aktywnego abonamentu albo innej taryfy, która to umożliwi. Zazwyczaj takie same ceny jak w kraju obowiązywać będą w krajach UE (oprócz określonej ilości pakietu danych do wykorzystania). Jeśli wyjeżdżasz dalej, korzystanie z telefonu za granicą może wiązać się ze sporymi opłatami.

Roaming zagraniczny, roaming UE - jak działa i ile kosztuje
Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto pamiętać o włączeniu roamingu

Darmowy roaming w Unii Europejskiej

Połączenia w ramach Unii Europejskiej możesz nawiązywać bezpłatnie. Jest to możliwie dzięki zasadzie RLAH (roam like at home), która pozwala na darmowe korzystanie z roamingu poza granicami kraju. Istnieją jednak pewne wyjątki w tym zakresie.

Reklama

Operatorzy mogą doliczać dodatkowe opłaty do roamingu na terenie UE. Kiedy to się stanie? Wówczas, gdy abonent znajdujący się np. w Holandii korzysta głównie z połączeń do Polski. Przy naliczaniu opłat bierze się pod uwagę bilans ostatnich 4 miesięcy.

Jesteś za granicą chwilowo, np. przez dwa tygodnie? Prowizje cię nie dotyczą. Co innego, gdy masz zamiar korzystać z roamingu ciągle, np. przez pół roku. Wtedy poniesiesz koszty. Zgodnie z obowiązującym prawem, maksymalnie mogą one wynosić:

 • 0,032 € za minutę połączenia głosowego;
 • 0,01 € za wiadomość SMS;
 • 3 euro za 1 GB transmisji danych internetowych.

Istnieje szansa, że w niedługim czasie kwoty te znacznie się zmniejszą. To efekt konsultacji europejskich polityków i decyzji podjętych na szczeblu unijnym.

Jak włączyć roaming w polskich sieciach:

Najpierw sprawdź, czy twoja taryfa to umożliwia. Jeśli tego nie wiesz, zajrzyj do aplikacji mobilnej umowy. Albo skontaktuj się ze swoim operatorem. Potrzebne będzie też aktywowanie opcji w urządzeniu.

Reklama

Włącza się ją w panelu ustawień. Następnie musisz przejść do sekcji Karty SIM / sieci komórkowe. W zależności od systemu operacyjnego smartfona, opcja będzie kryła się pod nazwą Dane w roamingu albo Roaming. Poniżej wskazuję jak włączyć go w Plusie, Play, Orange i T-Mobile.

W sieci Play

Usługa powinna być włączona automatycznie. Jeśli chcesz sprawdzić, czy jest aktywna, wykonaj następujące kroki:

 • Pobierz aplikację Play24
 • Dotknij ikonkę Pakiety
 • przejdź do zakładki “Za granicą”
 • Sprawdź, czy opcja Roaming zagraniczny jest aktywowana. Zielony status potwierdza jej działanie.

W podobny sposób możesz wyłączyć tę opcję.

Jeśli nie masz i nie chcesz mieć aplikacji, zadzwoń na infolinię Play i porozmawiaj z konsultantem. Numer telefonu to *500 lub 790 500 500.

Reklama

W sieci Orange

W pomarańczowej sieci możemy włączyć roaming na kilka sposobów. Pierwszym jest skorzystanie z aplikacji Mój Orange.

 • Ściągnij aplikację, zarejestruj się i kliknij w ikonkę “więcej”
 • Następnie wybierz “wyszukaj usługę” i wpisz “roaming”
 • Pojawi się lista, wśród której odnajdziesz potrzebną opcję
 • Jeśli świeci się przy niej zielona ikonka, to oznacza, że jest uruchomiona
 • Możesz nacisnąć na wynik wyszukiwania, by przejść do ustawień
 • Jest tam możliwość również wyłączenia usługi.
wlączenie roamingu w aplikacji Mój Orange

Sprawę możesz też załatwić przez Internet:

 • Zaloguj się do swojego konta na stronie Orange
 • Wybierz opcję Pakiety i usługi
 • a następnie “Włącz roaming”

Możesz także uruchomić go za pomocą wiadomości SMS. Wyślij AKT ROAMING pod numer 80179. Trzecia możliwość to aktywacja przez infolinię Orange – zadzwoń pod 510 100 100 dla klientów indywidualnych lub 510 600 600 dla biznesowych.

W sieci Plus

W Plusie możesz włączyć i wyłączyć roaming na kilka sposobów.

Reklama

 1. Przez Internet – na stronie iPlus – po zalogowaniu się wejdź w “usługi”.
 2. W aplikacji mobilnej iPlus w smartfonie
 3. Za pomocą kodu *101*11*01

Wyłączyć możesz także kodem – *101*00*01# 

W sieci T-Mobile

Usługę w różowej sieci aktywujesz także na kilka sposobów.

 1. Przez Internet, logując się na stronie https://miboa.t-mobile.pl/. Znajdź zakładkę “Usługi”, a potem wybierz “Roaming”
 2. W aplikacji Mój T-Mobile
 3. Dzwoniąc pod numer obsługi klienta +48602900000
 4. Podczas wizyty w salonie operatora

Jak włączyć roaming w telefonie iPhone

 1. Wejdź do ustawień.
 2. Dotknij panel Sieć komórkowa.
 3. Wybierz Opcje danych komórkowych.
 4. Kliknij Roaming danych.
 5. Aktywna funkcja będzie widoczna na zielono.
roaming w iPhone jak włączyć krok 1
jak włączyć roaming w iPhone - krok 2
jak włączyć roaming w iPhone - krok 3
jak włączyć roaming w iPhone - krok 4

W celu ułatwienia obsługi w roamingu zalecam korzystanie z automatycznego wyboru sieci. Nie będziesz się wtedy głowić, jakiego zagranicznego operatora masz wybrać. Roaming to usługa ułatwiająca życie i tak powinniśmy do niej podchodzić 🙂

O autorze

2 komentarzy do “Jak włączyć i wyłączyć roaming w telefonie? Orange, Play, T-Mobile i Plus”

 1. Dzień dobry, mam pytanie jestem w Niemczech mam tel.w Orange i wlaczylam reuming miedzynarodowy, czy dobrze zrobilam, czy nie będę miala duzych rachunkow, ewentualnie jak go wyłączyc, prosze przejrzyscie i prosto abym zrozumiala, mam 70+. Dziękuję i pozdrawiam

  1. Autor strony jakaoferta.pl
   Piotrek Kłodawski

   Bardzo dobrze Pani zrobiła, niemniej jednak proszę jeszcze sprawdzić, z jakiej taryfy Pani korzysta, bo od tego będzie zależeć wysokość Pani rachunków.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top