Realme 9 Pro 5G to smartfon, który pretenduje do miana tegorocznego lidera telefonów z średniej półki. Urządzenie zadebiutowało na rynku 16 lutego 2022 roku. Szybko wzbudziło zainteresowanie użytkowników i recenzentów. Na jakie aspekty zwrócili uwagę testerzy, który mieli sposobność do skorzystania z tego sprzętu? Co sądzą internauci o smartfonie zaprezentowanym przez chińskiego producenta? Wskazuję, na podstawie opinii specjalistów i użytkowników, czy warto się zainteresować możliwościami Realme 9 Pro 5G.
Specyfikacja wewnętrzna i ekran Realme 9 Pro – jaka wydajność?
Sercem urządzenia jest ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 695, który plasuje się obecnie w piątej dziesiątce najbardziej wydajnych jednostek mobilnych. Nie ma zatem wielkiego szału pod tym względem – CPU prezentuje się jednak całkiem przyzwoicie, jak na niezbyt wygórowane możliwości przeciętniaka. Realme 9 Pro 5G został zaprezentowany w dwóch wariantach użytkowych: z 6 lub 8 GB pamięci RAM.
Różnica cenowa pomiędzy tymi rodzajami wynosi ok. 100 złotych, dlatego zdecydowanie lepiej wybrać telefon z 8 GB pamięci operacyjnej.
Producent w przekazie marketingowym zdecydował się skierować uwagę odbiorców na ekran smartfona. Wyświetlacz z częstotliwością odświeżania 120 Hz został osadzony na nieco ponad 90% powierzchni ekranu IPS (ramka stanowi niespełna 10%), o pokaźnej przekątnej 6,6″. Rozdzielczość to 2412×1080.
[wptb id=10330]
Pojemność, złącza i ładowanie – co siedzi w Realme 9 Pro 5G?
Smartfon Realme 9 Pro posiada 128 GB (UFS 2.2) przestrzeni do zapisu danych, którą to można rozszerzyć kartą pamięci o maksymalnej pojemności 256 GB. Do dyspozycji użytkownika pozostaje dodatkowo slot dual SIM – oznacza to, że korzystający ma do wyboru 2 z 3 gniazd z tacki na karty nanoSIM. Powyższe złącza uzupełnia wejście ładowania (USB Typu-C) oraz tradycyjne wyjście audio jack. Urządzenie obsługuje sieć internetową 5G.
Linie papilarne z palca sczytuje mini-czujnik, który został zlokalizowany na prawym rancie urządzenia. Telefon nie posiada możliwości ładowania bezprzewodowego, dlatego użytkownicy są zobligowani do korzystania wyłącznie z połączenia kablowego. Jest ono jednak wysoce zadowalające: 33W robi całkiem przyjemną robotę, ładując w 30 minut do poziomu 50% baterii 5000 mAh. W normalnym trybie użytkowania pełen cykl naładowanej jednostki wystarcza na ok. półtorej doby.
Realme 9 Pro unboxing. Co znajduje się w pudełku?
Realme 9 Pro sprzedawane jest w charakterystycznym, pomarańczowo-czarnym opakowaniu z wyraźnymi, dużymi napisami. Wśród dołączonych dodatków znajduje się standardowa, papierowa instrukcja obsługi sporządzona w różnych językach i ładowarka z odłączanym kablem USB Typu-C. Producent dodaje także do zestawu lekkie, transparentne etui, które chroni wyspę z aparatami tylnymi oraz świecącą refleksami obudowę tylną.
Co do kolorystyki sprzętu: odbiorca ma możliwość zakupu telefonu w jednej z trzech wersji: zielonej, czarnej i niebieskiej. Kolejnym akcesorium we wnętrzu jest fabryczna folia ochronna, która zabezpiecza smartfon w trakcie transportu. Mimo wszystko warto, w trakcie eksploatacji urządzenia, wyposażyć ekran w dedykowane szkło ochronne. W środku paczki zamieszczono również standardowy kluczyk do odblokowania wejścia na karty.
Najczęstsze problemy, wady i usterki – Realme 9 Pro 5G
Matowa i dosyć giętka obudowa tylna Realme 9 Pro, która skierowana na źródło światła oddziałuje widocznymi refleksami, jest wyraźnie podatna na zarysowania. Należy zatem bezwzględnie wykorzystywać etui ochronne – w innym przypadku tył urządzenia może ulec deformacjom. Użytkownicy Realme 9 Pro zwracają ponadto uwagę na problemy z oprogramowaniem systemowym, które nie radzi sobie z podtrzymywaniem trybu always-on display na wyłączonym ekranie. Kolejnym problemem jest wystająca wyspa z aparatami na tylnej części obudowy: jest to niestety bolączka wielu współczesnych smartfonów.
Powierzchnia ekranu nie została wyposażona w powierzchnię oleofobową – oznacza to, że każde dotknięcie opuszkiem palca będzie zostawiało wyraźny ślad. Dużą zaletą jest jednak niezbyt wygórowana cena, jak za smartfon z średniej półki. Dobre wrażenie, w opinii recenzentów, robi także aparat główny, użytkowany np. w trybie RAW. Zgodnie ze specyfikacją, producent umieścił w smartfonie 4 aparaty: trzy zlokalizowane z tyłu (64.0, 8.0 i 2.0 Mpix) i jeden do selfie (16.0 Mpix).
Gdzie kupić Realme 9 Pro 5G ? Aktualne ceny
Sprawdź w serwisie Ceneo, ile obecnie zapłacisz za:
Jeśli chcesz kupić bezpośrednio od operatora razem z abonamentem, sprawdź poniższe linki:
Realme 9 Pro 5G w sklepie PLAY
Opinie użytkowników o Realme 9 Pro 5G – zostaw swoją
Używasz tego smartfona? Znasz jego bolączki? Napisz opinię poniżej i pomóż innym w wyborze!
Witaj Piotr ostatnio kupiłem telefon realme 9 PRO 5G i mam ogromny problem aby zrobić sobie swoje prywatne ustawienia typu blokada wyświetlacza itp,i co następuje kidy wykonam te ustawienia a wyśfietlacz na chwile zgasnie,to po moim uruchomieniu wszystko wygląda tak jak było za pierwszym razem.Dzwoniłem do sklepu i mówiłem jaki jest problem,to powiedzieli że muszę wyłączyć tryb demo,tylko problem w tym że nie wiem jak to zrobić ,szukałem też na internecie ale nie mogłem znaleść instrukcji zaznaczam że mam 49 lat i tak naprawdę to jestem zacofany z tych technologicznych spraw bardzo proszę o pomoc.