Reklama
banner sieci lajt mobile

Sieć T-Mobile kończy wsparcie technologii 3G. Do kwietnia 2023 zostaną wyłączone wszystkie nadajniki. Dla wielu użytkowników oznacza to konieczność wymiany nośnika SIM na nowy. Chodzi szczególnie o tych abonentów, którzy od kilku lat użytkują ten sam plastik.

Powodów, dla których możesz potrzebować nowego SIM jest jednak znacznie więcej. Poniżej wskazuję Ci, w jaki sposób uzyskać duplikat karty od T-Mobile. Wymieniam dwie metody: stacjonarną i samodzielną. Podpowiadam, jak postarać się o wydanie kolejnej karty SIM.

T-Mobile rezygnuje z sieci 3G – co dalej?

W 2023 roku T-Mobile całkowicie zakończy wsparcie dla sieci 3G. Proces wyłączania tej technologii już się rozpoczął. Jeśli masz starą kartę SIM i jej nie wymienisz, to być może utracisz możliwość korzystania z wielu usług operatora. Będzie to zależne od tego, czy w Twojej okolicy znajdują się nadajniki w technologii 2G. Wówczas nadal będziesz mógł korzystać z rozmów czy SMSów. 

Spójrzmy jednak prawdzie w oczy – jakość połączeń w tej technologii przypomni Ci Twoje pierwsze telefony komókowe. A prędkość Internetu 2G to maksymalnie 1 Mb/s, a w praktyce zapewne dużo mniej. Zapomnij więc o komfortowym oglądaniu filmów.

Na szczęście jednak nie musisz wyrabiać nowego nośnika, gdy masz kartę nie starszą niż 6 lat. Po upływie tego okresu warto jednak postarać się o duplikat. Operator zapewnia, że jedynie nowsze nośniki typu USIM gwarantują pełną zgodność z poszczególnymi funkcjonalnościami sieci, np. zasięgiem LTE i 5G. Warto zatem, aby zadziałać zawczasu. Zyskasz wówczas pewność, że korzystasz z najlepszej dostępnej technologii.

Wymiana SIM na nową – kiedy?

Kradzież, uszkodzenie, zgubienie – to najczęstsze sytuacje, które będą wymagały ubiegania się o nową kartę SIM. Pamiętaj, że po stwierdzeniu przestępstwa należy zawsze poinformować o nim policję. Szczególnie, jeśli wraz z kartą SIM stracisz swój telefon, a to przecież najczęstszy scenariusz. 

W przypadku braku dostępu do nośnika, zdalna wymiana karty nie jest możliwa. Wówczas nie obędzie się bez wizyty w salonie. Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości oraz wypełnić formularz. Znajdują się w nim takie informacje, jak:

  • powód wymiany;
  • numer telefonu w T-Mobile;
  • numer kodu PUK;
  • dane osobowe posiadacza;
  • adres, PESEL i miejsce zamieszkania;
  • numer dowodu osobistego;
  • miejsce, gdzie ma trafiać korespondencja;
  • datę oraz podpis klienta.

Operator udostępnił taki dokument do wglądu. Wniosek o wydanie duplikatu możesz podejrzeć oraz pobrać korzystając z tego odnośnika. Nie musisz jednak przynosić tego formularza osobiście do placówki stacjonarnej (choć pewnie oszczędzi trochę czasu na miejscu).

Konsultant wyda Ci druk od ręki, gdy o niego poprosisz. T-Mobile Polska uznaje także pełnomocnictwa. W sytuacji, gdy nie możesz osobiście odebrać nośnika, możesz poprosić o to kogoś bliskiego. Trzeba sporządzić odpowiedni dokument musi mieć formę upoważnienia. 

Jaka jest cena wymiany karty SIM w T-Mobile?

Warto zaznaczyć, że wyrobienie nowego plastiku nie zawsze jest darmowe. Szczegóły opłat wyróżnione są w cenniku sieci. Duplikat SIM w T-Mobile kosztuje – w zależności od rodzaju taryfy i obowiązujących promocji – od kilku do kilkudziesięciu złotych. Nie poniesiesz kosztów, jeśli uszkodzenie wynikało np. z wady fabrycznej. Możesz również darmowo wymienić kartę, która jest przestarzała.

Reklama

W ofercie na kartę jedynym kosztem będzie zakup nowego zestawu startowego, który zwykle kosztuje 5 złotych.

T-Mobile na kartę: samodzielna wymiana SIM – jak otrzymać duplikat?

Zmiana jednego nośnika na kolejny może odbyć się bez wizyty w salonie. Jest to możliwe wtedy, gdy masz dostęp do starego plastiku. Ta opcja przydaje się np. w momencie zakupu nowego telefonu.

Nie zawsze SIM będzie pasować kształtem do slotu urządzenia. Przykładowo, wejście nano nie będzie pasować do plastiku w formacie micro. 

Jak rozpocząć procedurę wymiany karty SIM? Na samym początku musisz zakupić nowy starter. To jedyny koszt, jaki poniesiesz. Wybierz ten, który kosztuje 5 złotych. Znajdziesz go w wielu różnych placówkach sprzedażowych, m.in. w marketach, kioskach czy na stacjach paliw. Następnie:

  • nie aktywuj ani nie rejestruj jeszcze zakupionej karty;
  • zamiast tego wyślij wiadomość SMS ze starego nośnika;
  • wpisz kod PUK dotychczasowej karty, numer nowego telefonu ze startera oraz cyfry PUK także z nowo zakupionej karty;
  • taka wiadomość może wyglądać następująco: 33333333 444444444 55555555;
  • wyślij ją na darmowy numer TMobile – 8048;
  • otrzymasz SMS zwrotny z potwierdzeniem przepisania numeru;
  • wyłam nowy nośnik z plastiku i włóż go do smartfona.

Nowej karty z chipem nie musisz rejestrować, gdyż system sam przypisze odpowiednie informacje.

Tandem, czyli dwie karty SIM w T-Mobile

Kiedy jeszcze warto wymienić SIM? Jako użytkownik posiadający abonament w sieci T Mobile możesz skorzystać z oferty Tandem. To szczególna usługa, dzięki której możesz używać dwóch nośników SIM dla jednego numeru. Duplikat włożysz np. do modemu lub drugiego telefonu. Pozwoli Ci to realizować i odbierać połączenia z kilku urządzeń.

Aktywacji tej funkcji dokonasz w salonie. Musisz zdać stary nośnik i dopiero wtedy otrzymasz dwa nowe.

Więcej informacji na temat tej usługi przeczytasz na stronie T-Mobile.

Jak wymienić kartę SIM w taryfach dla firm?

Jeśli jesteś klientem biznesowym, możesz dokonać zamiany SIM online. Jest to możliwe w usłudze eSerwis. Dzięki takiej opcji możesz zamówić nośnik bez wychodzenia z domu. W łatwy sposób otrzymasz również elektroniczną wersję, czyli eSIM. W przypadku klientów indywidualnych ta funkcjonalność nie jest dostępna.

Oczywiście zawsze możesz też skorzystać z usług punktów stacjonarnych.

Reklama

Zobacz też:

O autorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top