Reklama
banner sieci lajt mobile

Karta SIM to mały kawałek plastiku z chipem, który pozwala na działanie usług operatora w urządzeniach mobilnych. Żeby było to możliwe, muszą one łączyć się z siecią. Nośnik SIM to taki pośrednik między nią a sprzętem. Jeśli karta jest aktywna, to umożliwia przede wszystkim dzwonienie i odbieranie połączeń. Dzięki niej można też pobierać i wysyłać dane mobilne.

Istnieje kilka rodzajów kart SIM, z których część nie jest już wykorzystywana – głównie przez zbyt dużą wielkość. Przyczyna jest prosta – im mniejszy nośnik SIM w telefonie, tym więcej miejsca na inne elementy.

Chcesz dowiedzieć się, czym cechują się różne karty SIM? W tym artykule wyjaśniam, co to jest karta SIM i jakie są jej rodzaje. Sprawdzam, który typ jest obecnie najpopularniejszy i czym się różni od innych. Radzę, jak włożyć ją do urządzenia. Szczegóły zamieściłem poniżej.

Czym jest karta SIM? Jak wygląda?

SIM to skrót od słów “Subscriber Identity Module”. Termin oznacza moduł, który umożliwia odróżnienie jednego abonenta od innego. Jest to wykonalne dzięki numerowi IMSI, czyli ciągowi cyfr, który pozwala na identyfikację konkretnego egzemplarza.

Reklama

Karta SIM to mały, plastikowy nośnik informacji z niewielkim, złotym chipem w środkowej części. Składa się on z ośmiu styków. Odpowiadają one m.in. za jego zasilanie. Budowa jest charakterystyczna i na pewno ją kojarzysz: proste, pozłacane pole o zaokrąglonych kątach.

Jak wygląda karta SIM

Oprócz danych identyfikujących posiada także pamięć wewnętrzną i może gromadzić niewielką ilość informacji, jak na przykład wiadomości tekstowe SMS albo książka telefoniczna. Dzięki temu możesz przenieść je z jednego telefonu na drugi bez ryzyka ich utraty przy zmianie sprzętu. Trzeba jednak przyznać, że ilość tych danych jest na tyle mała, że nie jest to w naszych czasach skuteczne rozwiązanie. Oczywiście na karcie znajduje się również informacja o Twoim numerze telefonu.

Pierwsza karta SIM miała wielkość karty kredytowej. Pojawiła się w 1991 roku i była wówczas niezwykle nowoczesna. Obecnie są one dużo mniejsze – głównie dzięki ograniczeniu ilości plastiku wokół chipu.

Nie tylko telefon komórkowy. W jakich sprzętach działa karta SIM?

Karta SIM do telefonu pełni funkcję klucza dostępowego do sieci. Taką samą rolę spełnia w innych urządzeniach. Gdzie można ją włożyć? Kartę SIM możesz umieścić w inteligentnym zegarku – takie rozwiązanie znajdziesz głównie w gadżetach dla dzieci. Używa się jej również w tabletach.

Reklama

Pierwszy model karty SIM
Pierwszy model karty SIM miał wymiary karty kredytowej. Źródło zdjęcia.

Oprócz tego nośnik znajdzie swoje miejsce w laptopie czy routerze – w tym drugim przypadku w celu dzielenia się dostępem do Internetu z innymi urządzeniami. Wersja eSIM znajduje także zastosowanie w wielu innych, nowoczesnych sprzętach. Dla przykładu – smartwatche. Z powodzeniem korzystają z mobilnego Internetu od operatora. Już teraz z niektórych zegarków da się dzwonić bez połączenie Bluetooth z telefonem.

Dual SIM – czyli dwa numery na jednym telefonie

Dual SIM to funkcja telefonów pozwalająca na działanie dwóch kart jednocześnie. Dzięki temu można korzystać z kilku numerów w jednym smartfonie. Połączenia wykonuje się łatwo, wybierając odpowiednią kartę w opcjach telefonu. Dwie karty to większa swoboda, bo możemy mieć jeden numer do użytku prywatnego, a drugi na przykład do celów firmowych. Nie trzeba za każdym razem zmieniać karty SIM czy nosić dwóch sprzętów ze sobą.

Z rozwiązania Dual SIM ucieszą się również turyści, którzy często podróżują. Mogą oni przeznaczyć drugi miejsce na kartę działającą lokalnie. Niestety, nie wszyscy producenci telefonów stosują takie rozwiązanie.

Rodzaje kart SIM: mini, micro, nano, eSIM

W 1991 roku, gdy pojawiały się pierwsze karty SIM, były one bardzo duże. Podobnie zresztą jak i telefony. Z czasem SIM stawała się coraz mniejsza. Już kilka lat później pojawiła się mini SIM, a następnie stworzono jeszcze zminiaturyzowane karty microSIM i nanoSIM. Wyróżniamy cztery główne wersje, które zostały wprowadzone w następujących latach:

Reklama

Różne wersje rozmiarów kart SIM
Od lewej: mini, micro i nano SIM
  • mini SIM – 1996
  • micro SIM – 2003
  • nano SIM – 2014
  • eSIM – 2018 (najpierw w telefonach iPhone od Apple)

Standard eSIM nie jest jest jeszcze w pełni obsługiwany przez wszystkich operatorów. Jego moduł jest umieszczony bezpośrednio na płycie głównej telefonu. Dane karty pobiera się na urządzenie przez Internet.

Rodzaje i rozmiary kart SIM

Widoczną różnicą między kartami jest ich rozmiar. Poniżej wyróżniam rzeczywiste wymiary nośników. Spójrz na tabelę.

Nazwa nośnikaMini SIMMicro SIMNano SIMeSIM
Grubość0,76 mm0,76 mm0,67 mmponad 1 mm
Długość25 mm15 mm12,3 mm6 mm
Szerokość15 mm12 mm8,8 mm5 mm

Jak włożyć kartę SIM? Wymiana karty SIM

Na początek trzeba wyłamać kartę z plastiku. Wokół niej są już wycięcia, więc wyjęcie jej nie powinno robić problemu. To dość łatwy proces i nie trzeba obawiać się, że element się uszkodzi jeśli podczas niego spadnie np. na blat stołu.

Drugim etapem jest wysunięcie tacki SIM. Obecnie wszystkie telefony z wbudowaną baterią potrzebują do tego igiełki. Znajdziesz ją w pudełku ze smartfonem. Włóż ją do samego końca obok miejsca na karty SIM. Spowoduje to wysunięcie tacki.

Reklama

Tacka na kartę sim oraz igła

Jak włożyć simkę do tacki? Gdzie jest strona górna, a gdzie dolna? Z tym też można sobie poradzić – po prostu dopasuj plastik z chipem do wycięć, które przygotował producent. Teraz wsuń tackę do samego końca. Nie udaje się? Prawdopodobnie wkładasz tackę odwrotnie. Odwróć ją i spróbuj jeszcze raz. Nadal coś nie tak?

To pozostaje odwrócić kartę w slocie – jest szansa, że wystaje z miejsca, w którym miała się znajdować. Teraz powinno się udać wprowadzić tackę do gniazda karty SIM.

Musisz wiedzieć, że także bez karty telefon może dzwonić na numery alarmowe. Jeśli nie masz nośnika, a chcesz wezwać pomoc – wybierz numer 112 na swoim urządzeniu. Telefon normalnie połączy się z operatorem służb.

O autorze

2 komentarzy do “Karta SIM – co to jest? Rozmiary i rodzaje kart SIM”

  1. Witaj
    Bardzo pomocny artykul. I pytanie z prosba o asyste bo jestem 65 latka, ktora ma problemy z nadazaniem za technologia.
    Mam iphone 11 z operatorem angielskim i chcialabym kupic esim w Polsce. Ktory polecasz z wymienionych w artykule powyzej?
    Bardzo dziekuje

    Aleksandra

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top