Reklama
banner sieci lajt mobile

Są w życiu sytuacje, które bardziej lub mniej działają na nerwy. Zgubienie czy uszkodzenie karty SIM z numerem, z którego korzystasz na co dzień, z pewnością należy do tych najbardziej irytujących.

Na całe szczęście taka sytuacja nie oznacza, że utracisz na zawsze dostęp do tego numeru. Jeśli spełnisz określone warunki, możesz dość szybko uzyskać kopię takiej karty.

Dziś wytłumaczę, co zrobić, jeśli chcesz jak najtaniej zdobyć duplikat, ile to zajmie oraz ile będzie kosztować. Opowiem także o ryzyku, jakie niesie brak blokady karty w przypadku kradzieży. Więcej informacji zamieszczam poniżej.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia 2023

Reklama

Wymiana karty Orange po jej utracie – ile kosztuje i co zrobić?

Utrata nośnika SIM może być wywołana kradzieżą lub zgubieniem urządzenia. Co trzeba zrobić, aby zachować możliwość korzystania z tego samego numeru?

Przede wszystkim jak najszybciej zgłoś ten fakt obsłudze operatora. Jeśli ktoś ukradł Ci kartę lub telefon, to warto również taką sytuację zgłosić odpowiednim organom. Przed wykonaniem połączenia do Orange przygotuj informacje dotyczące Twojej usługi.

Dwie karty SIM leżące na stole

Chodzi o dane, o które poprosi Cię konsultant podczas rozmowy takie jak PESEL oraz kod klienta lub kod abonencki, PIN czy NIP Twojej firmy. Miej również pod ręką numer PUK karty SIM otrzymany razem z plastikowym starterem lub umową.

Ważne: Aby skontaktować się z Orange, zadzwoń na numer 510 100 100 lub 510 600 600 (jeśli jesteś klientem biznesowym). Jeśli masz dostęp do aplikacji Mój Orange na innym telefonie, zaloguj się swoimi danymi i skorzystać z opcji kontaktu. Unikniesz procedury identyfikacji, która może być frustrująca, jeśli nie pamiętasz kodu klienta, o który może spytać konsultant.

Reklama

Po poinformowaniu obsługi Orange o fakcie utraty SIM możesz wnioskować o wydanie nowego nośnika. Aby to zrobić, udaj się do najbliższego salonu operatora. Pracownik zobaczy w systemie, że Twoja SIM została zablokowana w związku z jej utratą.

Na Twoją prośbę obsługa wyda Ci nową z zachowaniem dotychczasowego numeru telefonu. Niestety, wyrobienie duplikatu nie jest darmowe. Ile będzie to kosztować? Standardowa opłata to 25 złotych, choć cena może się różnić w zależności od indywidualnych okoliczności.

Pamiętaj: Nawet jeśli Twoja utracona karta SIM się odnajdzie, to nie będzie już nigdy więcej aktywna jeśli zgłosiłeś jej zgubienie. Jeśli więc jest jeszcze cień szansy na jej odnalezienie, daj sobie trochę czasu i cierpliwości.

Kradzież karty SIM – nie ryzykuj!

Wiele słyszy się o sytuacjach, w których ludzie tracą oszczędności życia na skutek oszustwa. Naprawdę czasem wystarczy kilka minut nieuwagi, by zwykła rozmowa telefoniczna sprawiła, że ktoś wyczyści nasze konto lub weźmie kredyt.

Reklama

W przypadku utraty karty SIM ryzyko się zwiększa. Jeśli przestępca sklonuje kartę i uzyska dostęp do Twojego numeru, może wykorzystać ją do autoryzacji różnych bankowych operacji.

Dlatego nie warto ryzykować i jeśli jesteś pewien, że ktoś ma dostęp do Twojego numeru, jak najszybciej skontaktuj się z siecią.

Uszkodzenie nośnika SIM to wizyta w salonie Orange

Nawet mała wada karty SIM może spowodować, że przestanie ona prawidłowo działać. Czasami awaria nośnika będzie się także wiązać z nieumiejętnym użytkowaniem. Zdarza się, że chcąc dopasować kartę do nowego telefonu na przykład zbyt mocno przytniemy plastik, przez co przerwiemy delikatne połączenia chipu.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie jest on odczytywany przez telefon? Warto sprawdzić na innym urządzeniu, a jeśli wciąż nie działa – udać się do salonu Orange. Pamiętaj, że jako właściciel numeru musisz stawić się osobiście. W innym wypadku obsługa operatora nie wyrobi dla Ciebie kopii. 

Reklama

Zabierz ze sobą zepsutą kartę oraz dowód osobisty. W placówce stacjonarnej pracownik Orange dokona jej bezpłatnego sprawdzenia. Jeśli okaże się, że SIM ma ukrytą wadę, to wówczas wymiana będzie bezpłatna. Przy awarii związanej z awarią mechaniczną (np. pęknięciem, złamaniem, porysowaniem) zapłacisz 25 złotych.

Płatności dokonasz bezpośrednio u pracownika salonu. Ile będzie trwać taki proces? Na szczęście krótko – w większości przypadków poczekasz około 15 minut.

Samodzielna wymiana karty SIM – krok po kroku

Ten sposób będzie Cię kosztować w sumie 15 złotych.

Czy da się zamienić nośnik na nowy model bez odwiedzania salonu sieci Orange? Tak, o ile wciąż masz dostęp do swojego dotychczasowego numeru. Jeśli możesz korzystać z obecnej karty, to bez problemu uzyskasz nową kopię bez stacjonarnej wizyty u operatora.

Reklama

To przydatna opcja, gdy nabywasz kolejny telefon i potrzebujesz dostosować rozmiar plastiku do posiadanego slotu (np. zamienić micro na mini). Co istotne, całą sprawę załatwisz przez Internet bez kontaktu z infolinią. Usługa samodzielnej wymiany dostępna jest dla osób posiadających abonament, ofertę prepaid oraz dla firm.

TIP: Istnieje możliwość darmowej wymiany, jeśli Twoja karta pracuje w standardzie 2G lub 3G, ale musisz to zrobić w salonie. Standard karty możesz samodzielnie sprawdzić wysyłając darmowy SMS na 80233 o treści KARTA.

Wymiana za pomocą wiadomości SMS

Co musisz zrobić? Tłumaczę to w poniższych 5 krokach.

 1. Udaj się do kiosku, sklepu bądź innego punktu i dokonaj zakupu startera. Nie rejestruj go! Pamiętaj, że kupowany pakiet nie może być droższy niż 15 złotych.
 2. Z obecnego numeru wyślij wiadomość SMS ze starym kodem PUK na numer 80511 i poczekaj na odpowiedź.
 3. Odeślij SMSa, wpisując do jego treści numer zakupionego nośnika oraz kod PUK po spacji (przykładowo: 444444444 098765432). Znajdziesz je na starterze.
 4. Po otrzymaniu kolejnej wiadomości potwierdzającej zamień starą kartę na nowy egzemplarz w telefonie.
 5. Skonfiguruj nośnik ustalając kod PIN i zacznij z niego korzystać – Twój numer pozostanie taki sam.

Dotychczasowa karta SIM po tej operacji stanie się nieaktywna. Różnicę między kosztem startera a kwotą 15 złotych operator pobierze z Twojego konta lub doliczy do faktury.

Reklama

INFO: Jeśli chcesz wymienić w ten sposób kartę będąc za granicą, istnieje na to szansa. Zależne jest to od tego, czy partner roamingowy Orange (sieć, z którą łączysz się na miejscu) obsługuje wysyłkę SMSów na krótkie numery, np. 2601.

Wymiana przez Internet

Możesz także skorzystać z serwisu internetowego Mój Orange (nie chodzi o aplikację!) i tam zlecić dyspozycję wymiany. Aby to zrobić, przejdź do sekcji Plan taryfowy i karta SIM. Kliknij na “Akcje” obok ikony i numery karty i wybierz odpowiednią opcję z menu.

Zrzut ekranu z serwisu Mój Orange. Umożliwia wymianę karty SIM.

Wymiana tradycyjnej karty micro / nano SIM na eSIM

Chcesz wymienić standardowy plastik na eSIM? W Orange możesz dokonać takiej zmiany szybko, za darmo i przez Internet. Wystarczy, że będziesz mieć urządzenie kompatybilne z tą technologią oraz taryfę, w której można z niej korzystać.

Pierwsze co należy zrobić, to zalogowanie się na konto Mój Orange w przeglądarce lub aplikacji mobilnej. Następnie:

Reklama

 1. Przejdź do zakładki Umowy, urządzenia i usługi dodatkowe;
 2. Kliknij na rozwijany baner z napisem Akcje;
 3. Wybierz opcję Wymień kartę i poczekaj na uruchomienie się nowego okienka;
 4. Zaznacz drugą opcję, która dotyczy wymiany nośnika na eSIM;
 5. Przejdź przez trzyetapową konfigurację, klikając za każdym razem przycisk Dalej;
 6. W trakcie procesu wymiany zostaniesz poproszony o wpisanie kodu SMS oraz zeskanowanie znacznika QR;
 7. Po pobraniu nośnika na urządzenie zrestartuj telefon;
 8. Karta eSIM zostanie włączona po aktywacji usług ze strony Orange – zwykle potrzeba na to kilkunastu minut.

Druga karta SIM z tym samym numerem

W niektórych sytuacjach możesz potrzebować używać tego samego numeru na różnych urządzeniach. Chyba najczęstszym scenariuszem w tym wypadku jest używanie go w komórce oraz zegarku.

W sieci Orange istnieje możliwość posiadania dwóch kart eSIM lub jednej zwykłej karty i jednej eSIM. Niestety ta opcja jest dostępna tylko w abonamencie. Więcej o niej możesz poczytać na specjalnej stronie operatora.

Za to w subskrypcji Orange Flex możesz mieć do czterech kart SIM lub eSIM, które obsłużą Twój numer telefonu.

Najczęściej zadawane pytania

Mogą Ci się przydać:

Reklama

O autorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top