Reklama
Reklama lajtmobile

Wymiana karty SIM w Orange. Jak uzyskać duplikat karty SIM?

Uszkodzenie lub zgubienie starej karty nie oznacza, że utracisz dostęp do swojego numeru. Jako klient Orange możesz uzyskać kopię nośnika, o ile spełnisz określone warunki. Jak postarać się o wyrobienie kolejnej karty SIM? Sieć daje Ci na to kilka opcji.

W tym artykule wskazuję Ci, jakie to są możliwości. Podpowiadam co zrobić, jeśli chcesz zamówić nowy SIM bez opłat w 2023 roku. Więcej informacji zamieszczam poniżej.

Wymiana karty Orange po jej utracie – ile kosztuje i co zrobić?

Utrata nośnika SIM może być wywołana kradzieżą lub zgubieniem urządzenia. Co musisz zrobić, aby zachować możliwość korzystania z tego samego numeru? Przede wszystkim taki fakt musisz zgłosić do obsługi operatora. Jeśli ktoś ukradł Ci kartę lub telefon, to warto również taką sytuację zgłosić odpowiednim organom. Przed wykonaniem połączenia do Orange przygotuj informacje dotyczące Twojej usługi. Chodzi o dane, o które poprosi Cię konsultant podczas rozmowy. Zapisz lub zapamiętaj swój numer telefonu, a także numer PUK otrzymany razem z plastikowym starterem lub umową.

Jeśli już poinformowałeś obsługę Orange o fakcie utraty SIM, to możesz teraz wnioskować o wydanie nowego nośnika. Aby to zrobić udaj się do najbliższego salonu operatora. Pracownik zobaczy w systemie, że Twoja SIM została zablokowana w związku z jej utratą. Na Twoją prośbę obsługa wyda Ci nową z zachowaniem dotychczasowego numeru telefonu. Niestety, wyrobienie duplikatu nie jest darmowe. Ile będzie to kosztować? Standardowo zapłacisz 25 złotych, choć cena zamówienia może się różnić. Uiścisz inną kwotę, jeśli korzystasz ze starych i niewspieranych już usług sieci. Pamiętaj, że nawet jeśli Twoja utracona karta SIM się odnajdzie, to nie będzie już nigdy więcej aktywna.


Uszkodzenie nośnika SIM to wizyta w salonie Orange

Nawet mała wada karty SIM może spowodować, że przestanie ona prawidłowo działać. Czasami awaria nośnika będzie się także wiązać z nieumiejętnym użytkowaniem. Zdarza się, że zbyt mocno przytniemy plastik, przez co przerwiemy delikatne połączenia chipu. Co zrobić w sytuacji, gdy nie jest on odczytywany przez telefon? Warto sprawdzić na innym urządzeniu, a jeśli wciąż nie działa – udać się do salonu Orange. Pamiętaj, że jako właściciel numeru musisz stawić się osobiście. W innym wypadku obsługa operatora nie wyrobi dla Ciebie kopii. 

Zabierz ze sobą zepsutą kartę oraz dowód osobisty. W placówce stacjonarnej pracownik Orange dokona jej bezpłatnego sprawdzenia. Jeśli okaże się, że SIM ma ukrytą wadę, to wówczas wymiana będzie bezpłatna. Przy awarii związanej z awarią mechaniczną (np. pęknięciem, złamaniem, porysowaniem) zapłacisz 25 złotych. Płatności dokonasz bezpośrednio u pracownika salonu. Ile będzie trwać taki proces? Na szczęście krótko – w większości przypadków poczekasz około 15 minut.

Opcja (prawie) bezpłatna – samodzielna wymiana karty SIM – krok po kroku

Czy da się zamienić nośnik na nowy model bez odwiedzania salonu sieci Orange? Tak, o ile wciąż masz dostęp do swojego dotychczasowego numeru. Jeśli możesz korzystać z obecnej karty, to bez problemu uzyskasz nową kopię bez stacjonarnej wizyty u operatora. To przydatna opcja, gdy nabywasz kolejny telefon i potrzebujesz dostosować rozmiar plastiku do posiadanego slotu (np. zamienić micro na mini). Co istotne, całą dyspozycję wydasz online bez kontaktu z infolinią. Usługa samodzielnej wymiany dostępna jest dla osób posiadających abonament, ofertę prepaid oraz dla firm. Co musisz zrobić? Tłumaczę to w 5 krokach.

  1. Udaj się do kiosku, sklepu bądź innego punktu i dokonaj zakupu startera. Nie rejestruj go! Pamiętaj, że kupowany pakiet nie może być droższy niż 15 złotych.
  2. Z obecnego numeru wyślij wiadomość SMS ze starym kodem PUK na numer 80511 i poczekaj na odpowiedź.
  3. Odeślij SMSa, wpisując do jego treści numer zakupionego nośnika oraz kod PUK po spacji (przykładowo: 444444444 098765432).
  4. Po otrzymaniu kolejnej wiadomości potwierdzającej zamień starą kartę na nowy egzemplarz w telefonie.
  5. Skonfiguruj nośnik ustalając kod PIN i zacznij z niego korzystać – Twój numer pozostanie taki sam.

Dotychczasowa karta SIM po tej operacji stanie się nieaktywna.


Możesz także skorzystać z serwisu internetowego Mój Orange i tam zlecić dyspozycję wymiany. Aby to zrobić, przejdź do sekcji Wymień kartę. Funkcja jest widoczna po wejściu do zakładki Umowy i urządzenia oraz po kliknięciu na Karta SIM i Akcje.

Wymiana karty micro SIM lub nano SIM na eSIM

Chcesz wymienić standardowy plastik na eSIM? W Orange możesz dokonać takiej zmiany szybko, za darmo i przez Internet. Wystarczy, że będziesz mieć urządzenie kompatybilne z technologią Embedded-SIM. Musisz posiadać także usługę (taryfę) Orange, która współdziała z eSIM. Pierwsze co należy zrobić, to zalogowanie się na konto Mój Orange w przeglądarce lub aplikacji mobilnej. Następnie:

  • Przejdź do zakładki Umowy, urządzenia i usługi dodatkowe;
  • Kliknij na rozwijany baner z napisem Akcje;
  • Wybierz opcję Wymień kartę i poczekaj na uruchomienie się nowego okienka;
  • Zaznacz drugą opcję, która dotyczy wymiany nośnika na eSIM;
  • Przejdź przez trzyetapową konfigurację, klikając za każdym razem przycisk Dalej;
  • W trakcie procesu wymiany zostaniesz poproszony o wpisanie kodu SMS oraz zeskanowanie znacznika QR;
  • Po pobraniu nośnika na urządzenie zrestartuj telefon;
  • Karta eSIM zostanie włączona po aktywacji usług ze strony Orange – zwykle potrzeba na to kilkunastu minut.

Podsumowanie

Wyrobienie zamiennika dla nanoSIM czy microSIM może być konieczne, jeśli zgubisz bądź uszkodzisz nośnik. Niekiedy będziesz potrzebować także nowej karty SIM, np. jeśli Twoje urządzenie nie będzie obsługiwać dotychczasowego plastiku. W większości sytuacji dyspozycja jest płatna. Nie zapłacisz nic, jeśli dokonujesz zamiany na eSIM lub uszkodzenie nośnika jest związane z wykrytą wadą fabryczną. Aby obniżyć koszty i oszczędzić czas, możesz skorzystać z metody online. Nie zawsze jednak jest ona możliwa –  w przypadku kradzieży lub zgubienia musisz stawić się osobiście do salonu operatora.

Zobacz też:


O autorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top