Orange jako pierwszy operator telefoniczny w Polsce udostępnił możliwość powszechnego korzystania z eSIM. Usługa obecnie jest dostępna w taryfach biznesowych oraz dla klientów indywidualnych.
Dzięki karcie eSIM masz możliwość korzystania z dwóch (lub więcej) numerów w ramach jednego sprzętu. Pobranie internetowej karty SIM pozwoli Ci również na używanie mobilnego pakietu internetowego na tablecie i smartfonie w tym samym momencie.
Poniżej wskazuję, w których taryfach od Orange można włączyć kartę eSIM i ile to kosztuje. Wyjaśniam także, czym się różni usługa eSIM od “extra” kart eSIM dostępnych w sieci Orange Polska.
Różnice w działaniu “zwykłych” i ekstra kart eSIM
Operator sieci telefonicznej Orange przygotował dla swoich klientów dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest tradycyjna wirtualna karta. Pozwala na użytkowanie jednego numeru w tylko jednym smartfonie. Stanowi ona zamiennik tradycyjnej karty, np. w formacie nano-SIM.
Drugą opcją jest rozszerzona usługa “extra eSIM”. Dzięki niej użytkownik zyskuje możliwość użytkowania kilku dodatkowych sprzętów w ramach tego samego numeru. Zwielokrotniona karta eSIM może być używana jednocześnie w:
- smartfonie,
- drugim smartfonie,
- zegarku,
- tablecie,
- w przyszłości także laptopach i routerach,
- innym dowolnym sprzęcie certyfikowanym przez Orange.
Rozszerzona usługa nie działa jednak w roamingu międzynarodowym. Może również wykluczać się z innymi usługami operatora. Jest dodatkowo płatna w cyklu miesięcznym za każdą kartę extra. Dla jednej karty z tym samym numerem opłata miesięczna wynosi 9 złotych brutto.
Więcej szczegółów i różnic na stronie Orange.
Abonamenty
Standard eSIM działa w pomarańczowej sieci we wszystkich rodzajach ofert w formie abonamentu. W Orange odbiorca może skorzystać z eSIM w dowolnej formie. Do wyboru pozostaje “zwykła” lub rozszerzona karta eSIM. Aby korzystać z elektronicznej usługi SIM musisz posiadać obsługujące je urządzenie.
Usługa e-SIM w abonamentach Orange jest przeznaczona nie tylko klientów indywidualnych. Z tej opcji mogą korzystać także przedsiębiorcy. Za samo używanie nośnika eSIM nie płaci się większego rachunku.
Wyższe koszty pojawią się, jeśli zdecydujesz się rozszerzyć usługę o drugą kartę. Cena to 9 złotych miesięcznie za każdy kolejny numer. Pierwsza aktywacja i pierwsza opłata są gratisowe. Kolejna aktywacja to 5 złotych za sztukę.
Oferta na kartę
W Orange na kartę każdy może uruchomić eSIM. Standardowa taryfa na kartę nie pozwala jednak na skorzystanie z pakietu Ekstra kart SIM dla wielu sprzętów. Co to oznacza w praktyce? Jeśli chcesz włączyć usługę eSIM dla kilku urządzeń, będziesz musiał wybrać pakiet abonamentu lub subskrypcję Orange Flex. “Zwyklej” wersji nie da się też wgrać do zegarka czy innego kawałka elektroniki niż smartfon.
eSIM można uruchomić w każdym momencie. Dokonuje się tego w oficjalnej aplikacji operatora (Mój Orange) lub dzwoniąc na infolinię. Podobnie jak w abonamencie, “zwykła” usługa eSIM w tej ofercie jest wliczona w taryfę. Możesz wymienić kartę bezpłatnie aż 5 razy w miesiącu. Szósta wymiana kosztuje 25 złotych.
eSIM w Orange Flex
Usługa eSIM dostępna jest także w ofercie hybrydowej, łączącej w sobie cechy abonamentu i taryfy na kartę. Jak ją aktywować? Jeśli nie jesteś jeszcze klientem Flexa, wystarczy pobrać aplikację na telefon i wybrać opcję karty wirtualnej. Po rejestracji nowego konta otrzymasz kod QR. Skanując go telefonem wgrasz na smartfona tzw. “profil”.
Jeśli rejestrujesz się w usłudze po raz pierwszy, możesz skorzystać z mojego kodu rabatowego: PIOTR5DQD. Dzięki niemu otrzymasz 30 złotych zwrotu po drugim uzupełnieniu konta. Pieniądze możesz zużyć na opłatę albo wypłacić na swój rachunek.
Możesz też pobrać aplikację z już dodanym rabatem używając poniższego przycisku:
Jeśli masz już Orange Flex, wejdź w aplikację i wybierz ikonkę “karty SIM”. Znajdziesz ją na dole ekranu. Potem naciśnij na “Twój numer”. Znajdziesz tam opcję dodania nowej karty lub zamiany Twojej obecnej na wirtualną.
Karta eSIM jest dostępna od ręki, bez dodatkowych opłat. eSIM w Orange Flex działa na różnych typach sprzętów, tj. telefonach, inteligentnych zegarkach i innych. Listę dostępnych urządzeń możesz znaleźć pod tym linkiem.
W mojej rodzinie korzystamy z tej opcji i powiem szczerze, że jesteśmy zadowoleni. Karta eSIM jest w iPhonie, a karta SIM w routerze. Przy czym ta druga zapewnia Internet w zupełnie innej części Polski ;). Świetna opcja, jeśli chcesz trochę oszczędzić, np. wykorzystując darmowe gigabajty, które Orange lubi co jakiś czas rozdawać.
Na jakich sprzętach działa wirtualny standard eSIM w Orange? Lista urządzeń
Operator na oficjalnej stronie internetowej udostępnił listę sprzętów obsługujących funkcję eSIM. Są to między innymi
- telefony z serii Samsung Galaxy S20, Fold, Z Flip, S21 i nowsze;
- telefony Huawei P40 (także w wersji pro);
- sprzęty od Apple, tj. iPhone XS, iPhone 11 (i nowsze) oraz smartwatche Apple Watch Series i tablety iPad 10, Pro oraz Surface X Pro.;
- telefony Motorola razr;
- telefony myPhone w dwóch wybranych wersjach Hammer;
- zegarki Galaxy Watch , Huawei Watch i Apple Watch;
- tablety iPad.
Warto zaznaczyć, że liczba obsługiwanych sprzętów stale wzrasta. Jest to związane z produkowaniem coraz to nowszych sprzętów wyposażonych w ten moduł.