Reklama
banner sieci lajt mobile

Kod PUK to specjalny, osobisty numer, który w kilku sytuacjach może okazać się bardzo przydatny. Zwykle przypomnisz sobie o nim wtedy, gdy zgubisz PIN. Jeśli 3 razy błędnie wpiszesz ten czterocyfrowy kod, zablokuje to Twoją kartę SIM. Telefon wyświetli w takim przypadku komunikat, że do jej uruchomienia potrzebne będzie wpisanie kodu PUK. W niniejszym poradniku podpowiadam Ci, czym dokładnie jest ten ciąg cyft. Wskazuję, jak go sprawdzić i – w razie potrzeby – odzyskać.

Czym jest kod PUK?

PUK to anglojęzyczny skrótowiec, który w rozwinięciu wygląda następująco: Personal Unblocking Key. Jest to zatem nic innego, jak indywidualny klucz odblokowujący, przypisany oddzielnie do każdej karty SIM. Jest on bardzo ważny dla każdego użytkownika telefonu, bez względu na sieć. Ma postać ośmioznakowego ciągu cyfr. Co istotne, to numer fabrycznie nadany przez konkretnego operatora. Nie można go zmienić, czy też otrzymać ponownie dla danego numeru telefonu. Wyjątkiem będzie oczywiście wymiana karty na nową. Wówczas PUK się rzecz jasna zmieni.

Kod PIN i PUK – zastosowanie

Kod PIN pozwala aktywować działanie karty po włożeniu jej do smartfona. Może być niezbędny w przypadku ponownego włączenia telefonu. Niektóre urządzenia, przy restarcie sprzętu, poproszą o potwierdzenie hasła. PIN składa się z czterech cyfr, które użytkownik jest w stanie samodzielnie zmieniać. Aby dokonać korekty numeru PIN po zablokowaniu dostępu do urządzenia, niezbędny będzie kod PUK. Dzięki niemu zdejmiesz blokadę z SIM nakładaną po 3-krotnym błędnym wpisaniu kodu.

Niektórzy operatorzy mogą wymagać PUKu w różnych sytuacjach. Np. w starym sposobie logowania do aplikacji mobilnej sieć Plus wymaga podania 4 ostatnich cyfr tego kodu.

Jak sprawdzić numer PUK

Personal Unblocking Key jest nadrukowany przez producenta nośników SIM na plastikowej ramce. Z tego też względu, po wyłamaniu karty, warto ją zabezpieczyć i przechowywać np. razem z dokumentami. Kod PUK może być także wpisany w umowie zawartej z siecią. Niekiedy bywa nadrukowywany na opakowaniu, czyli na kopercie z kartą SIM. Jeśli nie znalazłeś tych dokumentów, a widzisz komunikat o konieczności wprowadzenia kodu PUK, to możesz próbować go odzyskać. 

Nie ma możliwości sprawdzić go w telefonie przez jakąkolwiek komendę czy polecenie.

przykładowy kod PUK na karcie SIM

Jak odzyskać kod PUK

Osobisty klucz odblokowujący możesz odzyskać na kilka sposobów. Część operatorów udostępnia taką informację na internetowym koncie abonenta. Możesz zatem zalogować się na swój profil i poszukać w ustawieniach odpowiednich danych. Taka funkcja dostępna jest m.in. w sieci Orange.

Innym sposobem na to, aby uzyskać zagubiony PUK, jest skontaktowanie się z biurem obsługi klienta. Operatorzy przechowują w systemach elektronicznych informacje o tego typu kodach. Konsultant z pewnością będzie chciał potwierdzić Twoją tożsamość. Dzwoniąc warto przygotować swój dowód osobisty. Może zadać Ci dodatkowo kilka pytań – jest to spowodowane kwestiami bezpieczeństwa. Chodzi o to, aby zapewnić ochronę karty SIM przed nieupoważnionymi osobami.

Zanim jednak zadzwonisz do operatora, poszukaj kodu w swoich “papierach”, np. na umowie.

Jak odblokować kartę SIM w smartfonie?

Przypuśćmy, że Twój nośnik SIM został zablokowany. Stało się to dlatego, że trzykrotnie wpisałeś błędny kod PIN. Jak w takiej sytuacji doprowadzić do uaktywnienia Twojego telefonu? Wystarczy, że masz pod ręką kod PUK. Dzięki niemu utworzysz nowy kod PIN, który – w razie czego – warto znać na pamięć. Nie polecam jednak zapisywania go i noszenia ze sobą np. w portfelu. W razie kradzieży telefonu i portfela złodziej może łatwo dostać się wtedy do twojego urządzenia.

Reklama

Co, jeśli informacja o kluczu PUK, np. na plastikowej ramce SIM, nie jest do końca czytelna? W takiej sytuacji warto poprosić konsultanta sieci o podanie pełnego kodu.

Pamiętaj, że w przypadku, gdy 10 razy błędnie naniesiesz kod PUK, to Twoja karta SIM zostanie na zawsze zablokowana – bez możliwości cofnięcia tego procesu. Jedyną możliwością w tej sytuacji jest wyrobienie nowego nośnika na ten sam numer komórkowy. Dokonasz tego najszybciej wizytując stacjonarną placówkę operatora i prosząc o duplikat karty SIM.

Zobacz też:

O autorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top