Technologia NFC w smartfonach nie jest nowa, mimo to nie każdy jej używał. Przeczytaj i dowiedz się, jak zacząć z niej korzystać, by móc płacić telefonem!
- NFC to skrót od Near Field Communication. Po polsku – komunikacja bliskiego zasięgu
- Funkcji NFC używamy najczęściej do zbliżeniowego płacenia telefonem
- Większość smartfonów ze średniej półki cenowej jest już wyposażona w moduł NFC
- Włączenie NFC jest łatwe a dokonywanie płatności smartfonem bezpieczne
Co to jest NFC?
Jak już wspomniałem, NFC oznacza komunikację bliskiego zasięgu. Jest to technologia podobna do bluetooth, jednak pozwala na przesłanie zdecydowanie mniejszej ilości danych. Świetnie sprawdza się tam, gdzie wymiana danych jest krótka i szybka. Dlatego wykorzystywana jest w urządzeniach przenośnych do błyskawicznych, bezdotykowych płatności.
Aby było to możliwe, urządzenie musi posiadać antenę NFC. Zwykle mają ją telefony już za około 700-800 złotych. Smartfony z systemem Android oraz sprzęt marki Apple bez problemu poradzą sobie z zakupami w sklepie z terminalem płatniczym.
Jak włączyć NFC i płatność telefonem w androidzie
Uruchomienie NFC jest proste. Aby to zrobić, wejdź do ustawień w telefonie i włącz potrzebną opcję. Przykładowo, na smartfonie Samsung wybieramy “Ustawienia” -> “NFC i płatności bezdotykowe” i naciskamy przycisk przełącznika.

Trzeba jeszcze skonfigurować możliwość wykonywania zakupów. Naciśnij napis “NFC i płatności bezdotykowe”. Pojawi się instrukcja, a pod spodem kolejny przycisk – “Płatności bezdotykowe”. Naciśnij go.
W menu, które zobaczysz, pojawią się aplikacje bankowe, które masz zainstalowane na telefonie. Jeśli nie masz jeszcze żadnej takiej aplikacji, trzeba ją pobrać ze sklepu Google Play i uruchomić. Program pomoże Ci aktywować usługi bankowe na komórce.
Wybierz, który bank ma domyślnie obsługiwać tę funkcję.

Pamiętaj jeszcze o jednym – w aplikacji Twojego banku lub w serwisie transakcyjnym też musisz włączyć płatności oraz wybrać kartę, która będzie do tego używana. Każdy bank ma swoją własną konfigurację.
Gotowe. Twój telefon jest przygotowany, by działać jak karta płatnicza!
Przed zakupem możesz też włączyć opcję NFC z belki powiadomień, jak na poniższym obrazku.

Jak włączyć NFC i płatność telefonem w iPhone?
W telefonie iPhone najpierw zainstaluj aplikację “Portfel”. Naciśnij ikonkę + by dodać nową kartę płatniczą. Potem kliknij “Kontynuuj” i wybierz bank, w którym masz konto. Teraz zrób zdjęcie karty lub wpisz dane z karty ręcznie.

Przeczytaj warunki usługi Apple Pay i zaakceptuj je. Ostatni krok to weryfikacja karty. Masz do wyboru kilka sposobów wyświetlonych w programie. Gdy to się powiedzie, możliwość płacenia kartą zostanie odblokowana.
Płatności zbliżeniowe BLIK
Oprócz płacenia przez NFC z wykorzystaniem swojej karty płatniczej, możesz zdecydować się na użycie płatności udostępnianych przez serwis BLIK. Od płatności kartą za pośrednictwem NFC różnią się niewiele – po prostu nie musimy do ich używania mieć wydanego plastiku.
Ponieważ wiele banków wymaga określonej ilości transakcji, by niego nie płacić, BLIK omija ten problem.
Jak włączyć usługę? Musisz mieć konto w banku, który obsługuje tego typu płatności oraz zainstalowaną jego aplikację mobilną. Wystarczy, że w opcjach BLIKa włączysz odpowiednią zakładkę.
Warto pamiętać o ustawieniu odpowiednich limitów, bez których nie trzeba wpisywać kodu PIN. Te są zazwyczaj wyższe niż standardowe 100 PLN.
Ważna informacja: płacąc BLIKiem zamiast kartą pozbawiasz się możliwości skorzystania z funkcji chargeback, co w niektórych sytuacjach może być sporą wadą.
Jak płacić telefonem?
To bardzo proste i nie różni się zbytnio od używania karty bankowej.
W androidzie: Uruchom funkcję NFC jak opisałem wyżej. Gdy terminal w sklepie poprosi Cię o płatność, przyłóż jego tylną część do urządzenia tak samo, jak przy płatności zbliżeniowej kartą.
Na ekranie pojawi się ikona Twojej karty i jednocześnie usłyszysz piknięcie oraz wibracje. Czasem trzeba jeszcze wprowadzić PIN.
W iPhonie: Naciśnij szybko dwa razy przycisk uruchomienia telefonu. Popatrz na telefon w celu weryfikacji Face ID lub wpisz od razu kod odblokowania. Teraz wystarczy zbliżyć smartfon do terminala.
To wszystko. Zapłacone!