Reklama
banner sieci lajt mobile

Potrzebujesz uzyskać duplikat karty SIM w sieci Play? Nie ma sprawy! Klienci sieci Play mają możliwość wymiany starej karty SIM na nowy egzemplarz lub kartę eSIM. Może być to przydatne w momencie, kiedy używany nośnik ulegnie uszkodzeniu. Niekiedy wyrobienie dodatkowej karty będzie koniecznie, np. w związku ze zgubieniem tego kawałka plastiku.

W niektórych okolicznościach uzyskanie zamiennika będzie całkowicie darmowe. Innym razem zapłacisz dodatkowo – na przykład gdy nie podasz konkretnego powodu decyzji o wymianie. Jak się zabrać za uzyskanie duplikatu SIM? Jak uzyskać nową kartę od operatora? Wyjaśniam Ci, jak zdobyć kolejny nośnik SIM w sieci Play.

Kiedy potrzebny jest duplikat karty SIM? 

Uzyskanie klonu plastikowej karty może być wymagane w wielu sytuacjach. Zdarza się, że użytkowany nośnik ulega z jakiegoś powodu uszkodzeniu i całkowicie przestaje działać. Awaria może zostać wywołana m.in. zepsuciem się styków chipu, rozmagnesowaniem karty lub długotrwałym zawilgoceniem. Niekiedy możemy ją nieopatrznie zniszczyć, np. podczas samodzielnego przycinania do odpowiednio mniejszego formatu.

Jeśli obecnie korzystasz ze standardowej, “dużej” karty MiniSIM, a Twój świeżo zakupiony telefon obsługuje wyłącznie typ MicroSIM lub Nano SIM, to znacznie wygodniej uzyskać kartę od operatora, niż bawić się w ręczne dopasowywanie jej kształtu.

Możesz także potrzebować kolejnego SIMa w przypadku wystąpienia problemów technicznych ze strony operatora. Wśród pozostałych powodów dokonania wymiany wyróżnia się:

  • kradzież urządzenia wraz z umieszczoną wewnątrz kartą;
  • chęć dokonania cesji lub migracji numeru;
  • bezpowrotne zgubienie nośnika;
  • potrzebę przejścia na nowocześniejszy format, np. eSIM;
  • konieczność wymiany karty ze względu na obsługę nowego standardu, np. 5G.

Jak wyrobić duplikat karty SIM w Play?

Wymiana karty SIM w Play wymaga osobistego zgłoszenia się w stacjonarnym salonie operatora. Niestety, nie ma możliwości załatwienia całej sprawy bez wychodzenia z domu, czyli przez Internet lub pocztą.  Jest to podyktowane m.in. koniecznością dezaktywacji starej karty, odebrania dotychczasowego nośnika i potwierdzenia tożsamości zgłaszającego. Nie zapomnij zatem zabrać ze sobą dokumentu, który ją potwierdza. Obsługa salonu nie wyda Ci karty, jeśli numer telefonu nie należy do Ciebie. Jeśli nie wiesz, gdzie znajduje się najbliższy salon Play – skorzystaj z wygodnej mapki online udostępnionej przez operatora.  

Przed zgłoszeniem się do placówki warto zgrać wszystkie dane ze starej karty do pamięci wewnętrznej smartfona. Zazwyczaj są to kontakty oraz wiadomości SMS. W innym wypadku wszystkie dane z posiadanego SIM zostaną całkowicie utracone.

Wydanie duplikatu najczęściej trwa kilka dni. Jest to związane z ochroną przed nieuprawnioną próbą przejęcia karty SIM. W momencie zgłoszenia na Twój numer zostanie przesłana wiadomość SMS o rozpoczętym procesie duplikacji.

Ile kosztuje klon karty SIM?

Jeśli aktualnie jesteś klientem sieci Play, to możesz poprosić o sklonowanie karty. Zrobisz to zarówno w przypadku posiadania abonamentu, jak i korzystania z oferty na kartę. Procedura wymiany karty jest bezpłatna jedynie w określonych przypadkach. Jeśli nie masz uzasadnionego powodu, albo po prostu zagubiłeś kartę, to zapłacisz zgodnie z cennikiem. Wymiana nośnika z przyczyn leżących po stronie użytkownika kosztuje obecnie 19,99 złotych. W abonamencie koszt zostanie dodany do kolejnej faktury dostępnej m.in. na Twoim koncie Play24.

Nie zapłacisz nic w momencie gdy Twoje zgłoszenie jest związane z:

Reklama

  • kradzieżą karty,
  • problemami technicznymi z nośnikiem,
  • cesją, przeniesieniem lub przedłużeniem dotychczasowej umowy.

Jeśli utraciłeś nośnik w wyniku kradzieży, to musisz przedstawić potwierdzenie jej zgłoszenia uzyskane na komendzie. Pamiętaj, żeby przedtem zablokować kartę – możesz to zrobić dzwoniąc do operatora.

Tutaj liczy się czas – jesteś bowiem odpowiedzialny za aktywności, które zostaną wykonane przy użyciu Twojego numeru przed taką blokadą.

Ile się czeka?

Na szczęście usługa nie zajmuje długo. Pracownicy salonów mają do dyspozycji dużą ilość kart i mogą do nich przypisać Twój numer telefonu.

Nieco dłużej może zająć aktywacja nowego plastiku, ale sprawa powinna się zakończyć w przeciągu kilku godzin od zgłoszenia.

Wymiana SIM na eSIM

Zmiana plastikowej karty na wirtualny nośnik eSIM jest w Play zawsze bezpłatna. Jest ona dokonywana od ręki w placówce stacjonarnej. Wcześniej musisz się upewnić, że Twoje urządzenie obsługuje technologię Embedded SIM. Po otrzymaniu zgłoszenia Twój fizyczny egzemplarz zostanie dezaktywowany. Przy zamianie SIM na eSIM nie musisz oddawać karty konsultantowi w salonie.

Więcej szczegółów na temat takiej zamiany znajdziesz w naszym artykule o eSIM w Play.

Zobacz też:

O autorze

2 komentarzy do “Play – duplikat karty SIM. Jak wymienić kartę SIM i ile to kosztuje?”

  1. telefon został uszkodzony i zapewne karta równiez ,,, czy mogę odzyskać date abonamentów ??? czy są gdzieś zapisane… mam stara kartę Pley ale może byc uszkodzona ???

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top