Test 5G w Orange

Kolejnym pacjentem w moim cyklu testów 5G w Polsce (a w zasadzie w Krakowie) jest Orange. Sieć w opcji na kartę oferuje dostęp do nowej technologii w pakiecie za 39 złotych. Kosz startera to 5 PLN. Tak więc za 44 złote można bawić się w testowanie kolejnej generacji sieci w naszym kraju. Juhu! No to Motorola Edge w łapkę i jedziemy.

Zastanawiasz się nad zmianą operatora? Mam dla Ciebie ranking abonamentów oraz ofert na kartę. Wybierz sobie najlepszą propozycję!

Tylko chyba najpierw trzeba sobie zadać pytanie:

Prawdziwe czy nieprawdziwe to 5G?

No niestety entuzjazm musimy trochę ugasić, bo nowa technologia w Orange działa na częstotliwościach LTE – 2100 Mhz, pasmo n1. Oczywiście nie dowiemy się tego tak od razu i trochę trzeba podłubać w Internecie (czy też aplikacji Mój Orange), zanim operator wyjawi nam tę tajemnicę.

Reklama

Informacja o agregacji pasm LTE w Orange na Kartę
Aplikacja “Mój Orange” – Informacja o naturze 5G w tej sieci

Jak widać na powyższym obrazku, z 5G w Orange jest tak, że jest to po prostu agregacja pasm LTE. Czyli w praktyce można by rzecz, że jeśli ktoś w Orange zastąpiłby ikonkę LTE+ ikonką 5G na naszych komórkach, to nie byłoby żadnej zmiany. Brzmi smutno? Rozczarowująco?

Trochę tak, ale przecież Orange nie jest osamotniony – póki co Play i T-Mobile robią to samo. Jedynie Plus stosuje osobną częstotliwość, przeznaczoną typowo pod 5G.

5G w Orange w całym Krakowie

To, co zaskoczyło mnie po uaktywnieniu pakietu jest fakt, że ikonkę 5G miałem na wyświetlaczu nieomal cały czas. Nawet w mieszkaniu. Nie zdarzyło się to w żadnej innej sieci – tam z zasięgiem 5G bywało różnie. Najczęściej ciężko było go odnaleźć, a jak już się znalazł, to lubił znikać.

Myślę, że marketingowo to całkiem niezła decyzja ze strony Orange. No bo gdybym się nie znał, to widząc 5G wszędzie byłbym szczęśliwy, że zapłaciłem i mam to, co chciałem. Czy testy prędkości potwierdzą, że z 5G jest dobrze?

Reklama

Test prędkości 5G w Orange

Z moich testów wynika, że 5G jest minimalnie szybsze od LTE sprawdzanego w tym samym miejscu i tym samym telefonem. Różnica wynosi zazwyczaj kilka megabitów na sekundę. W takiej sytuacji dość jasne jest, że zmiana w używaniu Internetu w telefonie będzie prawie nieodczuwalna.

Jeśli chodzi o ping, to bywało z nim różnie. Raz wygrywało LTE, a raz 5G. Nie można więc mówić o żadnej pozytywnej zmianie w tym zakresie.

Miejsce testuWynik 5GWynik LTE
Osiedle mieszkaniowe (na zewnątrz)54,5 Mb/s pobieranie, 42,3 Mb/s wysyłanie: 16 ms48,1 Mb/s pobieranie, 34,6 Mb/s wysyłanie, PING: 29 ms
Centrum handlowe Bonarka (wewnątrz)64,1 Mb/s pobieranie, 5,96 wysyłanie, PING: 22ms
36,4 Mb/s pobieranie, 4,41 Mb/s wysyłanie, PING: 24 ms
46,2 Mb/s pobieranie, 1,56 Mb/s wysyłanie, PING: 20 ms
Osiedle mieszkaniowe (na zewnątrz)48,3 Mb/s pobieranie / 37 Mb/s wysyłanie, PING: 24 ms43,9 Mb/s pobieranie, 37,5 Mb/s wysyłanie, PING: 16 ms
Mieszkanie (wewnątrz)38 pobieranie, 14,8 Mb/s wysyłanie, PING: 17 ms32 Mb/s pobieranie, 16,2 Mb/s wysyłanie, PING: 24 ms

Czy jest sens dopłacać do 5G w Orange?

Biorąc pod uwagę wyniki testów, uważam, że nie ma żadnego sensu wykupywanie droższego abonamentu czy też pakietu na kartę, żeby korzystać z “5G”. Tym bardziej nie ma sensu kupowania nowego telefonu z obsługą 5G, jeśli ma się numer w sieci Orange.

Poczekajmy kilka miesięcy na rezultat aukcji 5G. Zachęcam do śledzenia wpisu o “Wszystko o 5G w Polsce“, gdzie śledzę ten temat i aktualizuję go na bieżąco. Zobacz też test 5G w Plusie.

Reklama

Aktualne taryfy z 5G w Orange sprawdzisz zawsze na stronie operatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry