Reklama
banner sieci lajt mobile

Masz dosyć wiadomości od kogoś, kogo nie lubisz? Twoją skrzynkę zawalają reklamy i inny spam od nieznanych numerów? Czas z tym skończyć i uniemożliwić dalszy kontakt z Tobą. Wbudowana w systemy mobilne funkcja blokowania SMS przydaje się wtedy, gdy nie chcesz więcej otrzymywać takich wiadomości. W tym artykule pokażę Ci, jak jej użyć w telefonie z androidem oraz z systemem iOS.

Nieważne, czy jesteś w sieci Plus, Play, Orange, T-Mobile czy jakiejkolwiek innej – opisane sposoby działają na 100%. Dowiesz się też, jak dodać do tzw. czarnej listy numery marketingowe premium.

Jak zablokować niechciane wiadomości na Androidzie?

Android posiada wbudowaną funkcję ograniczania spamu w domyślnej aplikacji do obsługi SMSów. Jeśli zdarzy Ci się otrzymać denerwujący komunikat od obcego numeru, to należy uruchomić aplikację “Wiadomości” i odszukać panel ustawień. Może on znajdować się w różnych miejscach w zależności od modelu smartfona. Zwykle jednak widnieje w postaci trzech kropeczek – wystarczy taki przycisk nacisnąć.

Następnie odszukaj funkcję “Szczegóły” i kliknij na “Zablokuj i zgłoś”. Najczęściej będziesz mieć zazwyczaj (w zależności od producenta telefonu) do dyspozycji dwie opcje.

Pamiętaj, że niektóre telefony mogą mieć je w innym miejscu. Na przykład w smartfonach Samsunga znajdziesz się na głównym ekranie aplikacji Wiadomości, a nie po przejściu na konkretny SMS.

 • Zablokuj numer. To metoda, która nałoży zarówno blokadę wszystkich połączeń, jak i SMS-ów przychodzących od danego numeru. Rozmowa zaś zostanie przeniesiona do sekcji wiadomości zablokowanych. Nie będzie więc widoczna na liście rozmów.
 • Zgłoś spam. Treść wiadomości i numer natrętnego nadawcy zostanie przekazany obsłudze Google w celu sprawdzenia. To opcja dodatkowa, na którą nie trzeba się koniecznie decydować. Niekiedy operator może doliczać opłaty za takie zgłoszenie – będzie to koszt wysłania wiadomości tekstowej. Jeśli masz taryfę bez limitu, to nie musisz się tym martwić.
jak zablokować niechciane smsy - krok 1
Krok 1 – klikamy w trzy kropeczki. Czasem telefon sam sugeruje, co jest spamem.
jak zablokować niechciane SMSy - krok 2
Krok 2 – wybór odpowiedniej opcji
jak zablokować niechciane smsy - krok 3
Krok 3 – klikamy OK. Możemy zaznaczyć opcję zgłoszenia wiadomości do firmy Google

Miej też na uwadze, że zablokowanie wiadomości od danego numeru sprawi jednocześnie, że dany numer telefonu nie będzie mógł się do Ciebie dodzwonić. Niektóre dodatkowe aplikacje z listy poniżej mają funkcję osobnego blokowania połączeń i SMSów.

Blokada wiadomości od nieznanych nadawców

Powyższą metodę można rozszerzyć o dodatkowy filtr. Jeśli nie lubisz połączeń od obcych osób, to ustawienie może być dla Ciebie jeszcze lepszym rozwiązaniem.

Wejdź w program “Wiadomości” i naciśnij trzy kropeczki u góry ekrany. Następnie wybierz “Spam i zablokowane“, gdzie ponownie trzeba kliknąć w 3 kropeczki i nacisnąć “Zablokowane numery“. Pojawi się kolejne okienko ustawień. Włącz tutaj opcję “Nieznane – Blokuj połączenia z nieznanych numerów“.

blokada nieznanych numerów w androidzie

Ignorowanie konkretnego numeru – wyłączenie powiadomień

Może się zdarzyć, że nie chcesz blokować kogoś na stałe, a jedynie na jakiś czas wyciszyć od niego wiadomości. Da się to zrobić i to również w aplikacji Wiadomości.

Wybierz nadawcę, od którego chcesz mieć na jakiś czas spokój. Wystarczy w tym celu przytrzymać palcem wiadomość od niego. Teraz kliknij w 3 kropeczki w prawym górnym rogu, Pojawi się opcja “Ignoruj powiadomienia“. Teraz trzeba odznaczyć opcję “Zezwalaj na wyświetlanie powiadomień”.

Reklama

Gotowe – teraz delikwent nie będzie Ci przeszkadzał. SMSy od niego przeczytasz w dogodnym dla siebie terminie.

blokada powiadomień od konkretnego numeru

Aplikacje do blokowania SMS dla Android

W starszych wersjach systemy od Google funkcja blokowania SMSów może być nie dostępna. Jeśli z tego bądź różnych innych powodów powyższy sposób nie działa, to możesz pobrać specjalną aplikację na smartfona. Wejdź do sklepu Google Play i odszukaj odpowiednią nazwę lub po prostu skorzystać z poniższych linków. Znalazłem 5 najbardziej popularnych programów, dzięki którym ograniczysz ilość reklamowych komunikatów w telefonie.

 • Blokowanie połączeń i SMS. Wydawca: KiteTech. Ocena: 4.4/5. Pobrania: ponad 5 milionów. Z pomocą tej aplikacji wybierzesz, czy Twój telefon ma ignorować same połączenia, same SMSy, czy też obie te rzeczy na raz.
 • Blokowanie – Calls Blacklist. Wydawca: Vlad Lee. Ocena: 4.4/5. Pobrania: ponad 10 milionów.
 • SMSBlocker. Wydawca: Key Messages. Ocena: 3.9/5. Pobrania: ponad 1 milion.
 • Hiya. Wydawca: Hiya. Ocena: 4.4/5. Pobrania: ponad 10 milionów. Z usługą firmy Hiya współpracuje Samsung między innymi w celu identyfikacji dzwoniącego i filtrowania Spamu.

Daj znać w komentarzach, czy któryś z tych programów spełnia odpowiednio swoją rolę. U mnie sprawdza się wbudowany w telefon filtr, więc żadnej z tych aplikacji nie testowałem osobiście.

Jak zablokować SMS-y w systemie iOS?

Użytkownicy iPhone’ów mają równie krótką drogę do pozbycia się niechcianych treści, które zalewają sekcję wiadomości w urządzeniu. Kiedy otrzymasz denerwujący SMS to wystarczy, że klikniesz na ikonkę przedstawiającą odbiorcę (w centralnej, górnej części ekranu). Następnie przejdź do rubryki Informacje i przesuń ekran na sam dół. Zobaczysz tam podkreśloną na czerwono opcję Zablokuj tę osobę. Tym samym nie tylko zablokujesz SMSy, ale całkowicie ograniczysz kontakt od tego konkretnego nadawcy. A to oznacza, że nie będzie się mogła do Ciebie dodzwonić.

Swoją decyzję możesz cofnąć w każdej chwili. W takim przypadku również da się zgłosić wiadomość jako niechcianą do firmy Apple. Zostanie ona przesłana do pracowników w celu jej sprawdzenia pod kątem ewentualnego niebezpieczeństwa.

jak zablokować SMSy w iPhonie
Krok 1 – po kliknięciu w zdjęcie nadawcy wybieramy przycisk “info”
jak zablokować smsy w iPhonie - krok 2
Krok 2 – klikamy w opcję zaznaczoną na czerwono

Blokowanie wiadomości od nieznanych numerów – iPhone

W systemie iOS również możemy ułatwić sobie życie i przestać marnować czas na SMSy od nieznajomych. Tutaj ta opcja nazywa się “filtrowaniem wiadomości”.

Żeby włączyć usługę, wejdź do ustawień telefonu, a następnie do “Wiadomości”. Znajdź ustawienie “Filtrowanie wiadomości” i zaznacz “Filtruj nieznanych nadawców”.

Aplikacje do blokowania niechcianych wiadomości dla iOS

Wolisz korzystać z zewnętrznego oprogramowania, aby szybciej dodawać kontakty do czarnej listy? Przedstawiam Ci 5 aplikacji dostępnych w AppStore. To aplikacje antyspamowe, które ograniczają przysyłanie wiadomości SMS poprzez dodawanie jej do listy wykluczeń.

Wyłączenie SPAMu u operatora

Opcja nieakceptowania numerów reklamowych może zostać włączona z poziomu operatora. Oznacza to, że możesz nałożyć blokadę na SMS-y od niechcianych reklamodawców, które często zaśmiecają Ci skrzynkę i po prostu irytują. Niestety, usługa nie dotyczy blokowania zwykłych numerów prywatnych, a jedynie wszystkich SMS-ów “premium”.

Wystarczy taką dyspozycję zlecić, np. po kontakcie z biurem obsługi klienta – chociaż ja polecałbym na początek poszukać w aplikacji sieci. Najczęściej nie ma problemu z nałożeniem takiego ograniczenia. Usługa zablokowania z pomocą operatora jest różna w zależności od firmy.

Reklama

Sieci takie jak Plus, Play czy Orange pozwalają na aktywację tej opcji dla większości taryf. Funkcję włączysz m.in. za pomocą:

 • SMS o treści przedstawionej przez danego usługodawcę,
 • krótkiego kodu USSD,
 • podczas połączenia z infolinią,
 • w aplikacji mobilnej lub na koncie internetowym,
 • w salonie stacjonarnym.

Przykładowo, w sieci Play wystarczy wpisać kod USSD o treści *111*97*1# i zaakceptować go zieloną słuchawką. Włączysz tym samym blokadę na wszystkie przychodzące SMS-y o charakterze prenumerat.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronach operatorów. Wkrótce artykuł na ten temat pojawi się również u nas.

O autorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top