Reklama
banner sieci lajt mobile

Jeśli szukasz porad dotyczących tego, jak wydłużyć czas użytkowania baterii w telefonie, to dobrze trafiłeś.

Istnieje kilka zasad dotyczących tego, jak ładować baterię w telefonie. Wśród specjalistów zajmujących się tym tematem panuje zgodność, że ich zastosowanie zmniejszy zużycie ogniwa. W poniższym artykule prezentuję sześć najważniejszych zasad dotyczących baterii w telefonie.

Ostatnia aktualizacja: 14 lutego 2024

  • Baterię w smartfonie da się wymienić, ale już od kilku lat jest to bardzo utrudnione. Lepiej więc zadbać o to, by nie było to konieczne zbyt często;
  • Ładowanie telefonu do pełna i całkowite rozładowanie go to najważniejsze czynniki, które skracają czas używania baterii;
  • Na ogniwo źle działają też wysokie temperatury;
  • Zdecydowanie lepiej doładowywać krótko, ale częściej;
  • Nieważne, czy masz iPhone czy inny telefon – poniższe zasady są niezależne od producenta;
  • Istnieją aplikacje, które pomogą Ci dbać o ten aspekt użytkowania sprzętu.


Łatwość wymiany ogniwa

Jeszcze nie tak dawno temu telefony komórkowe wyposażone były w wymienne baterie. Gdy pojemność akumulatora zaczynała spadać, wystarczyło kupić zapasowe ogniwo (niekoniecznie oryginalne) i problem znikał. Jeśli planowaliśmy wybrać się w dłuższą podróż bez możliwości podładowania sprzętu, wystarczyło mieć pod ręką drugą, naładowaną baterię i po prostu ją wymienić.

Dlaczego więc zdecydowano się uniemożliwić użytkownikom łatwą zamianę tego elementu? Niektórzy widzą w tym spisek i chęć podsłuchiwania każdego kiedy tylko służby mają na to ochotę, inni mówią o konieczności takiego zabiegu dla zapewnienia wodoodporności. Reszta nie widzi w tym żadnego problemu – serwis producenta na pewno wymieni baterię gdy zajdzie potrzeba, nawet za opłatą.

Większość z nas potrzebuje akumulatora o jak największej pojemności, która zapewni najdłuższy możliwy czas pracy. Zużyta lub słaba bateria w smartfonie może być przyczyną odsprzedaży telefonu i wymiany go na inny model.

Być może sposobem na to byłoby poświęcenie większej uwagi temu, jak obchodzimy się z baterią smartfona? Niestety, nie każdy z nas wie, jak prawidłowo zadbać o ogniwo, by mogło służyć nam przez dwa-trzy lata bez dużego spadku wydajności.

Zbliżenie na otwarty telefon i jego wnętrze wraz z baterią litowo-jonową

Jak ładować baterię w smartfonie?

To pytanie tylko z pozoru jest trywialne, gdyż opcji ładowania oraz sposobów jest kilka. Możemy to robić bezprzewodowo lub przewodowo (szybką bądź wolną “kostką”), zostawiać telefon podłączony na całą noc albo podładowywać go po trochu w ciągu dnia. Jakich więc nawyków potrzebujemy, żeby nie niszczyć niepotrzebnie baterii?

1. Jak najrzadziej ładuj do pełna

To najważniejsza zasada.

Tak naprawdę powinniśmy uzupełniać baterię maksymalnie do około 80%. Ta rada może wydać się niepraktyczna, gdyż w oczywisty sposób wpłynie to na czas pracy telefonu. Dlaczego nie naładować telefonu do pełna, skoro chcesz go używać przez cały dzień?

Reklama

To proste – każdy akumulator ma określoną ilość cykli ładowania, które może przyjąć. Jeśli naładujesz go do pełna, zużyjesz jeden cykl, ale jeśli naładujesz do 80%, to zużyjesz tylko jego część. Badania wykazują, że taki sposób uzupełniania pojemności może wydłużyć żywotność ogniwa nawet dwukrotnie!

Nie martw się – pojemność ogniwa nie spadnie, gdyż wszystkie akumulatory produkowane są już w nowej technologii (litowo-jonowej lub litowo-polimerowej) i nie posiadają efektu pamięci.

INFO: Efekt pamięci występował w ogniwach niklowo-kadmowych. Jeśli odłączyłeś ładowarkę zbyt szybko, bateria “wariowała” i nie potrafiła wykorzystać swojej pełnej pojemności.

Niektórzy producenci implementują już funkcje umożliwiające użytkownikowi naładowanie tylko do określonej wartości. Robią tak na przykład Sony i Samsung w swoich smartfonach, czy też Lenovo w laptopach. Cześć producentów ogranicza prędkość ładowania, gdy wskaźnik osiągnie 90%.

2. Nie rozładowuj całkowicie telefonu

Tutaj kolejna niedogodność dla tych, którzy chcą jak najmniej korzystać z gniazdka. Zaleca się jednak, żeby wskaźnik baterii nie spadał poniżej 20%. Baterie w tej technologii nie lubią ekstremów – ani dużego rozładowania, ani naładowania. A im krótszy czas cyklu ładowania, tym lepiej.

3. Często doładowuj baterię

Skoro nie powinieneś uzupełniać jej do 100% ani dopuszczać do spadków poniżej 20%, to zapewne będziesz sięgać po ładowarkę częściej niż zwykle. I nie ma w tym nic złego.

Baterie litowo-jonowe najlepiej “czują się”, gdy są naładowane w około 50-60%. Oczywiście utrzymywanie takiego stanu cały czas jest mało realne, dlatego ja ładuję swój telefon do 80%. Jeśli mogę podłączyć telefon, gdy ma np. 30%, to robię to. Najwyżej za chwilę go odłączę, ale przynajmniej nie zdegraduję baterii.

Zdecydowanie łatwiej zadbać w ten sposób o telefon, gdy jesteś w domu, ale co powiesz na ładowarkę samochodową oraz kabelek USB w pracy? Takie doładowanie telefonu nie jest bardzo problematyczne, a moc jest na tyle niewielka, że nie ma tu mowy o wytworzeniu dużych temperatur.

Smartfon wskazujący na rozładowaną baterię i kobiece ręce podłączające ładowarkę

4. Uważaj na temperaturę

Niestety – im wyższa temperatura, tym szybciej zużywa się bateria. Ładowanie baterii szybką ładowarką, chociaż bardzo wygodne, wpływa negatywnie na kondycję akumulatora. Producenci starają się, by to “kostka” absorbowała duże ilości ciepła i robią je coraz większe, jednak tak czy siak bateria wytwarza jej duże ilości.

Dlatego osobiście używam szybkiego ładowania tylko wtedy, kiedy naprawdę go potrzebuję (np. muszę wyjść gdzieś za chwilę i telefon musi “coś zjeść”). W innym wypadku karmię go starą, 5-watowym sprzętem od Samsunga Galaxy S3. Działa i tak zaskakująco szybko 🙂

Zauważyłem też, że podczas ładowania bezprzewodowego wytwarza się znaczna ilość ciepła. Co do tego, czy takie ładowanie również szybciej zużywa baterię, zdania są podzielone. Czy warto z niego rezygnować? Ładowanie indukcyjne jest zazwyczaj i tak dużo wolniejsze od zwykłego, z drugiej strony jest to bardzo wygodnie rozwiązanie.

Reklama

Jak zadbać o baterię ładując go indukcyjnie? Kupować dobrej jakości akcesoria. Niektóre z nich posiadają nawet systemy chłodzenia, które chłodzą telefon. Ja sam używam ładowarki w technologii AirVooc od producenta OnePlus – jest szybka i ma dodatkowe chłodzenie

5. O ile to możliwe, nie używaj telefonu podczas ładowania

To zasada, która mi osobiście najbardziej się nie podoba, bo akurat w tym zakresie nie lubię się ograniczać. Zdaje się jednak, że jeśli chcemy na telefonie wykonywać czynności dość mocno wpływające na zużycie energii (np. grać w gry), wtedy możemy nieco skrócić żywotność naszego sprzętu. Nie mówiąc już o tym, że temperatura wytwarzana przez te dwa procesy jednocześnie będzie bardzo wysoka.

Zalecam więc powstrzymać się od mobilnej rozrywki na czas uzupełnienia poziomu baterii.

INFO: Telefony ASUS ROG przeznaczone do grania mają dodatkowy port ładowania, dzięki któremu pomijają baterię i korzystają z prądu bezpośrednio z gniazdka.

6. Zainstaluj aplikację, która pomoże Ci dbać o baterię

Na szczęście są aplikacje, które mogą ułatwić nam ułatwić opiekę nad akumulatorem. Jedną z nich jest AccuBattery na androida – program o wielu ciekawych funkcjach, który uczy nas, jak działają baterie i jak o nie dbać. Na iPhone alternatywą może być Battery Life.

Dla mnie przydatną opcją jest alarm, który możemy ustawić, gdy ogniwo zostanie naładowane do określonego poziomu. To pozwala mi odłączyć telefon od prądu we właściwym czasie. Poza tym w programie są informacje o wcześniejszych cyklach – widzimy, kiedy ostatnio “karmiliśmy” telefon, ile to trwało i jak długo ekran był włączony.

Oprócz tego AccuBattery wskazuje przybliżoną pojemność akumulatora – choć tutaj nie jestem pewien prawdziwości danych. Na moim nowym telefonie sugeruje dość duże zużycie, a to nie jest możliwe w dwa tygodnie używania.

To nie wszystkie funkcje aplikacji – na dole wpisu umieściłem link do oficjalnych instrukcji. Zachęcam do pobrania programu (link do sklepu Google) – jest darmowy, a do tego wersja pro od czasu do czasu jest w promocji i można ją kupić za około 5 złotych. Dla mnie jest to jedna z tych rzeczy, które koniecznie muszę mieć zainstalowane!

Czy warto aż tak dbać o baterię?

Jak widzicie dbanie o kondycję akumulatora może wymagać rezygnacji z pewnych przyzwyczajeń czy też funkcjonalności telefonu. Czy gra jest warta świeczki?

To zależy. Jeśli pieniądze nie stanowią dla Ciebie problemu i smartfony zmieniasz dość często, to zapewne nie będziesz miał w ochoty zmieniać swoich przyzwyczajeń. Jeżeli jednak chcesz, żeby telefon służył Ci jak najdłużej a jednorazowy wydatek około 150 złotych na wymianę baterii uważasz za duży, wówczas te działania mogą mieć sens.

Ponadto dobry stan baterii może mieć spore znaczenie przy ewentualnej odsprzedaży lub podarowaniu komuś swojego starszego smartfona. Wiadomo, nowy właściciel będzie liczył na to, że nie kupuje wyeksploatowanego towaru i ten będzie mu służył jak najdłużej.

Reklama

Ciekawe materiały o bateriach

Zachęcam Cię również do obejrzenia / przeczytania następujących materiałów:

Zobacz też:

O autorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top