Test sieci 5G w Plusie

niedziela, 28 listopada, 2021

Plus jako jedyna sieć w Polsce oferuje dostęp do 5G na wyodrębnionej od LTE częstotliwości 2600 Mhz, co miałoby gwarantować lepsze prędkości. Wydaje się zatem, że operator przoduje we wprowadzaniu tej technologii do Polski. Sprawdzam, czy 5G w Plusie ma obecnie sens, jakie prędkości można uzyskać i czy uzasadnione jest płacić więcej za możliwość korzystania z tej oferty.

Zanim jednak przejdziemy dalej, to jeśli interesuje Cię ile obecnie musiałbyś zapłacić za dostęp do sieci 5G u poszczególnych operatorów, zapraszam do wpisu “Wszystko o 5G w Polsce – ceny, zasięg, częstotliwości, testy działania“.

W celu przeprowadzenia testu kupiłem kupiłem nowy starter Plusa (5zł w kiosku) i włożyłem kartę do telefonu Motorola Edge. Test przeprowadziłem w Krakowie, kierując się mapą zasięgu na stronie operatora.

Jeśli myślisz nad nową ofertą, sprawdź ranking najlepszych abonamentów lub ranking ofert na kartę. Na pewno wybierzesz najlepszą opcję 🙂

Test numer 1 – południe Krakowa

Na początek muszę powiedzieć, że o ile dość szybko znalazłem zasięg 5G w mojej okolicy, o tyle pozostanie w nim czasem sprawiało trudności. Mimo tego, że telefon ustawione miał 5G jako preferowane połączenie, sygnał często “przeskakiwał” z 5G na LTE i z powrotem (oczywiście stałem wtedy cały czas w jednym miejscu). Im bliżej nadajnika tym sytuacja zdawała się lepsza, jednak nie zawsze tak się działo. Być może sygnał 5G w starciu z LTE jest jeszcze zbyt słaby by być wybierany jako główny przez telefon we wszystkich sytuacjach.

Wnioskuję jednak, że mapy dostępne na stronie operatora trzeba traktować z dystansem. Nie zawsze miejsce, które jest zaznaczone jako będące w zasięgu, zagwarantuje stały dostęp do sieci nowej generacji. W praktyce oznacza to, że prędkość pobierania może być niższa od tej, jakiej byśmy oczekiwali.

Wyniki mojego testu przedstawia tabelka:

Odległość od nadajnikaWynik prędkości 5GWynik prędkości LTE
Daleka171 Mb/s pobieranie
45,92 Mb/s wysyłanie
brak testu
Średnia190 Mb/s pobieranie
34,5 Mb/s wysyłanie
156 Mb/s pobieranie
6,23 Mb/s wysyłanie
Bliska289 Mb/s pobieranie
32 Mb/s wysyłanie
96,2 Mb/s pobieranie
35,8 Mb/s wysyłanie

Do powyższych danych posiadam tylko dokumentację filmową, gdyż Speedtest (jak się okazało) zapisuje tylko część wyników i starsze zostały skasowane. Być może zapis pojawi się na YouTube, jednak jeśli ktoś potrzebuje, proszę się zgłosić, a podeślę materiał.

Test numer 2 – okolice mostu Dębnickiego

Znajdując się mniej-więcej w środku wyznaczonej mapki zasięgu 5G w tym rejonie zacząłem mierzyć prędkość. Nie było to łatwe, gdyż wiał dość silny wiatr no i znów 5G przełączało się na LTE+ i z powrotem. Tym razem nie sprawdzałem zasięgu w kilku miejscach.

Wynik testu:

5G: 229 Mb/s pobieranie, 33,2 Mb/s wysyłanie (link do wyniku)
LTE: 64,5 Mb/s pobieranie, 27,9 Mb/s wysyłanie (link do wyniku)

Test numer 3 – Rynek Główny w Krakowie

W tym miejscu przeprowadziłem dwa testy. Jeden w okolicach Wieży Ratuszowej, a drugi pod pomnikiem Mickiewicza. W okolicach wieży pomiary prezentowały się następująco:

5G: 366 Mb/s pobieranie, 38,1 Mb/s wysyłanie (link do wyniku)
LTE: 75,6 Mb/s pobieranie, 35,5 Mb/s wysyłanie (link do wyniku)

A przy pomniku tak:

5G: 173 Mb/s pobieranie, 33,3 Mb/s wysyłanie (link do wyniku)

W wyniku problemów z przełączaniem się między LTE a 5G pod pomnikiem Mickiewicza nie udało mi się sprawdzić prędkości LTE w tamtym miejscu. Gwoli ścisłości: Zdaje się, że nie jest to przypadłość mojego egzemplarza smartfona, gdyż w sieci Orange bez problemu wyświetla on ikonkę 5G cały czas.

Wnioski z testów 5G w Plusie

Myślę, że prędkości uzyskiwanie w sieci 5G są całkiem niezłe. Biorąc pod uwagę fakt, że jako klient UPC mam dostęp do Internetu stacjonarnego do 300 Mb/s, podobne rezultaty osiągane przez urządzenie mobilne to na pewno dobra wiadomość.

W miejscach, gdzie nie będzie możliwe pociągnięcie kabla, Internet w technologii 5G może być remedium na problemy niskich transferów. Oczywiście moje wyniki były osiągnięte na wolnym powietrzu, a więc w pomieszczeniu będą niższe, niemniej jednak rozwój sieci 5G daje nadzieję na poprawę w tej kwestii.

Nie widzę jednak większego zastosowania sieci 5G w przypadku zwyczajnego używania smartfona poza domem. Na małych ekranach filmy ściąganie przez Internet nie potrzebują dużej rozdzielczości, by wyglądać dobrze, stąd pobieranie ich przez LTE obecnie często jest wystarczające. Zakładając, że wraz z budową nowych nadajników 5G zmniejszy się obciążenie sieci czwartej generacji, możemy liczyć na jeszcze lepsze działanie LTE.

Czy wobec tego jest sens obecnie decydować się na ofertę 5G wiążąca się z dopłatą? Uważam, że tylko w sytuacji mieszkania blisko nadajnika i korzystania z Internetu głównie w domu. Wówczas duży pakiet Internetu 5G może być świetną sprawą, jeśli Twój obecny dostawca nie gwarantuje odpowiednich parametrów.

Na ten moment nie widzę też większego sensu w kupowaniu telefonu z obsługą 5G, jeśli mamy do wyboru lepszy telefon LTE w tej samej cenie.

Jeśli już jednak chcemy podjąć taką decyzję, należy przyznać, że w moich testach sieć 5G od Plusa wypadła najlepiej spośród wszystkich operatorów (testy pozostałych będą dostępne wkrótce). Biorąc pod uwagę szybką budowę nadajników tej firmy, wybór Plusa (lub operatora wirtualnego działającego na jego nadajnikach) jako przyszłego dostawcy zdaje się być rozsądnym wyborem.

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą Plusa, skorzystaj z poniższych linków:

Zapraszam do zostawienia komentarza i dzielenia się wynikami swoich testów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Cześć! Jestem autorem serwisu jakaoferta.pl i chętnie pomogę Ci wybrać najlepszy smartfon albo ofertę operatora komórkowego. Jeśli chcesz mnie bliżej poznać kliknij w moje zdjęcie. No i nie wahaj się napisać do mnie w razie jakichkolwiek problemów! :)