Reklama
banner sieci lajt mobile

Czy zdarzyło Ci się, że konsultant w salonie lub na infolinii doradził Ci jakąś ofertę, która okazała się zupełnie nietrafiona? Wydatki przerosły oczekiwania? Na rachunku pojawiły się opłaty, których się nie spodziewałeś? A może zasięg okazał się fatalny i musiałeś męczyć się ze złą ofertą przez co najmniej dwa lata?

Ja osobiście nie cierpię takich sytuacji i robię wszystko, by nie dać się nabrać na różne sztuczki operatorów. Nawet jeśli Twoje problemy okazały się nieco mniej uciążliwe od tych powyżej, to mam dla Ciebie kilka porad jak uniknąć rozczarowania i dobrze wybrać ofertę, z której będziesz zadowolony.

Ostatnia aktualizacja: 12 lutego 2024

1. Ustal swój sposób użytkowania telefonu

Bardzo nie lubię dopłacać za usługi, których w ogóle nie używam. Staram się mądrze analizować swoje potrzeby, żeby później nie żałować bezsensownie wydanych pieniędzy. Dlatego przed wyborem oferty sprawdź (jeśli tego nie wiesz), w jaki sposób korzystasz z telefonu.

Reklama

Najpierw zbierz dane dotyczące użycia Internetu, czasu rozmów oraz ilości wysłanych SMSów. Postaraj się określić, jakie aplikacje “zjadają” najwięcej transferu danych. Coraz więcej sieci oferuje tzw. pakiety społecznościowe (np. Plush, a2mobile czy Orange Flex), które nie wpływają na ilość pozostałych gigabajtów. Więc jeśli korzystasz z nich intensywne, przesyłając duże ilości danych (np. video), skorzystanie z takiej opcji może być dla Ciebie atrakcyjne.

1a. Jak dowiedzieć się, ile GB Internetu potrzebuję?

Do tego celu możesz użyć aplikacji Data Counter Widget ze sklepu Google Play lub programu DataMan z AppStore. Pozwalają one monitorować użycie Internetu w cyklu dziennym, tygodniowym, miesięcznym oraz rocznym i wskazać, które programy pobierają najwięcej danych. U mnie to jest to Opera, Youtube oraz sklep Google Play.

Jeśli czasem łączysz się również przez Wi-Fi, w programie będziesz w stanie sprawdzić, ile danych mobilnych dzięki temu oszczędzasz. Moje zużycie w styczniu 2024 roku to ponad 52 GB danych w sieci domowej oraz prawie 14 GB przez sieć mobilną.

Aplikacja posiada też użyteczny widżet, który na bieżąco pokaże zużycie w danym czasie.

Reklama

INFO: Jeśli nie chcesz korzystać z zewnętrznych programów, to system android ma wbudowaną podobną funkcjonalność. Wejdź w ustawienia, następnie “sieć komórkowa” i wybierz “użycie danych”. Mogą one jednak być mniej szczegółowe.

Dzięki tej wiedzy przekonałem się, że (zakładając pewien margines bezpieczeństwa), na dziś nie potrzebuję więcej niż 20 GB miesięcznie. Ta ilość zapewne ulegnie zwiększeniu z czasem, ale dzięki buforowi bezpieczeństwa kilku nie będę musiał się tym martwić. Poza tym zawsze mogę wybrać ofertę z „lejkiem” o sensownej prędkości i spać spokojnie.

1b. Jak sprawdzić średni czas trwania połączeń?

Myślę, że każdy z nas jest w stanie powiedzieć, czy dzwoni dużo czy też częściej używa innych funkcji telefonu. Ja nie jestem osobą, która często lubi długie rozmowy telefoniczne. Niemniej jednak chcę mieć komfort i nie martwić się wysokością rachunku, dlatego korzystam z ofert no-limit. W razie potrzeby wykonania większej ilości połączeń nie wpływa to w żaden sposób na moje wydatki na telefon.

Obecnie każdy operator ma w dobrej cenie usługi bez limitu, jednak jeśli chcesz zaoszczędzić jak najwięcej i zaakceptujesz ograniczoną ilość minut w pakiecie, powinieneś najpierw sprawdzić średni miesięczny czas trwania połączeń.

Na androidzie można to zrobić ściągając aplikację Callyzer. Program jest w języku angielskim, ale da się w nim łatwo znaleźć odpowiednie dane – wystarczy wejść w opcję more i „Export Calls Report”, zaznaczyć miesięczny okres raportowania, ustawić żądany miesiąc i gotowe.

Reklama

Incoming pokazuje ilość i czas trwania połączeń przychodzących, a outgoing to połączenia wychodzące.

Rejestr połączeń w aplikacji callyzer

1c. Jak sprawdzić ile SMSów wysyłasz?

Jeśli szukasz jak największych oszczędności, rozważ ofertę z limitowaną liczbą minut i SMSów. Jest szansa, że uda Ci się znaleźć odpowiednio tanią i dobrze dopasowaną ofertę, dzięki której zaoszczędzisz kilkadziesiąt złotych miesięcznie bez potrzeby zmian w sposobie użytkowaniu telefonu.

Najlepiej i najszybciej zrobisz to korzystając z porównywarki ofert komórkowych, którą prowadzę.

Jeśli chodzi o liczbę wysłanych SMSów, niestety nie udało mi się znaleźć żadnej aplikacji do ich zliczania. Spróbuj sprawdzić w standardowym programie do wysyłania wiadomości (moja niestety nie oferuje takiej opcji).

Reklama

Alternatywnie, przeanalizuj swój rachunek lub historię użycia usług w aplikacji operatora. Jeśli tamte dane okażą się niewystarczające (bo na przykład trzeba by było policzyć wszystko ręcznie), być może biuro obsługi klienta okaże się pomocne? Przy okazji przetestujesz poziom kompetencji doradców 😉

TIP: Jeśli nie chcesz oferty no-limit, a korzystasz również z SMSów, znalazłem dla Ciebie ofertę Virgin Mobile – za 9 złotych miesięcznie otrzymasz 300 SMSów do wszystkich sieci, 300 minut do wszystkich sieci oraz 1 GB Internetu.

2. Zorientuj się, gdzie najczęściej przebywasz i zobacz, kto ma tam najlepszy zasięg oraz prędkość Internetu

Jeśli jesteś pracownikiem etatowym i przez większość czasu przebywasz w domu lub w pracy, zadanie nie będzie trudne. Wystarczy skorzystać z aplikacji pokazujących na mapie zasięg danego operatora, by mniej-więcej zorientować się, czego należy oczekiwać.

Polecam stronę internetową https://www.rfbenchmark.com i aplikację RFBenchmark (w sklepie Play nazwaną przewrotnie “Speed Test 4G LTE 3G MAP Qos”).

Serwis ten na podstawie Twojej lokalizacji pokaże Ci, która sieć ma najlepszy zasięg, ping, czy też prędkość Internetu. Warto pobawić się różnymi opcjami. Co prawda chodzi to wszystko trochę powoli, ale trochę cierpliwości nikomu nie zaszkodziło 😉

Reklama

Więcej o tym serwisie pisałem w artykule “Jak sprawdzić zasięg sieci w dowolnym miejscu“.

Możesz skorzystać też z map zasięgu poszczególnych sieci. Pamiętaj jednak, że są one bardziej poglądowe, o czym sieci informują dość jasno.

Plus: http://www.plus.pl/mapa-zasiegu

Orange: https://www.orange.pl/view/mapazasiegu

T-mobile: http://www.t-mobile.pl/c/zasieg

Play: https://www.play.pl/pomoc/mapa-zasiegu.html

Polecam też aplikację Speedtest oraz stronę internetową speedtest.net – bardzo znany program, dzięki któremu możesz zmierzyć prędkość swojego połączenia z Internetem.

Dla mnie zdecydowanie numer 1! Do tego możemy poznać ogólnopolski ranking prędkości sieci i zobaczyć, kto w danym okresie czasu jest na prowadzeniu. Na ten serwis często powołują się serwisy branżowe, więc możesz mu zaufać.

3. Sprawdź opinie o sieciach

Na jakaoferta.pl w dziale “Opinie o sieciach” czytelnicy tego serwisu oceniają swoich operatorów. Weź poprawkę na to, że skrajnie negatywne komentarze mogą być mało obiektywne oraz czasem po prostu może je pisać konkurencja.

Reklama

Warto też korzystać korzystać z for dyskusyjnych takich jak na przykład telepolis.pl, by sprawdzić, na co najczęściej skarżą się użytkownicy danego operatora.

Nie zaszkodzi również popytać wśród znajomych z jakich ofert korzystają, jak oceniają zasięg danej sieci i ile płacą za telefon. Możesz się zdziwić jak wiele osób używa starych taryf i przepłaca lub też jak dużo ma w planach zmianę usługodawcy.

4. Przeanalizuj rankingi ofert

W serwisie znajdziesz wiele zestawień najkorzystniejszych ofert oraz rzetelne ich porównania. Staram się aktualizować je raz w miesiącu.

5. Napisz do mnie 🙂

Śmiało skorzystaj z zakładki “Kontakt” i wyślij do mnie wiadomość. W miarę wolnego czasu postaram się odpowiedzieć!

Reklama

6. Przetestuj ofertę na kartę operatora, który Cię interesuje

Opinie innych są ważne, ale to nie oznacza, że chwalony operator będzie odpowiedni dla Ciebie. Jeśli masz trochę więcej czasu i możesz przeznaczyć niewielką sumę pieniędzy, możesz uchronić się przed wdepnięciem na minę, szczególnie jeśli interesuje Cię oferta na abonament.

Kup starter sieci, do której przejście rozważasz i przetestuj ją w codziennym użytkowaniu. Jeśli masz telefon dual sim, taki test nie będzie dla Ciebie kłopotliwy – karta będzie działać jednocześnie z Twoim dotychczasowym numerem.

Zadzwoń do znajomych z różnych części Polski, na numery stacjonarne, sprawdź prędkość Internetu – słowem zrób wszystko to, co robisz zawsze normalnie użytkując telefon. Nie wahaj się też przetestować jakości obsługi klienta – w końcu kontakt z BOKiem zazwyczaj jest bezpłatny, a od jego jakości może zależeć bardzo dużo.

Niech doradzą Ci w konfiguracji Internetu albo dadzą odpowiedź na inne Twoje pytanie. Będziesz wiedział, czy to jest to, czego oczekujesz.

Reklama

7. Upewnij się jakie dodatkowe usługi są dla Ciebie istotne

Rozmowy, SMSy i Internet to nie wszystko, co oferują operatorzy. Czasami istotne mogą być inne usługi, których brak może okazać się bolesny lub kosztowny. Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie oferta ma:

Dostęp do 5G – w dzisiejszych czasach robi się już standardem. Jeśli nie masz telefonu z 5G, to i tak warto pokusić się o taką ofertę. Za jakiś czas zmienisz smartfona i będzie jak znalazł;

eSIM – to coraz powszechniejszy typ kart SIM, który może Ci się przydać. Szczególnie, gdy masz smart-zegarek;

HD Voice i voLTE – większość telefonów oraz sieci obsługuję te technologie. Jeśli wybierzesz operatora, który nie oferuje tego standardu, jakość połączeń będzie marna (mniej-więcej jak sprzed 10-ciu lat);

Reklama

WiFi Calling – jeśli często wyjeżdżasz za granicę lub szykujesz się na przeprowadzkę w miejsce, gdzie zasięg może być kiepski (a nie chcesz na razie zmieniać dostawcy), ta usługa pozwoli Ci dzwonić bez przeszkód z wykorzystaniem bezprzewodowego Internetu z routera na miejscu. Przeczytaj więcej o usłudze Wi-Fi Calling;

Połączenie oczekujące – rozmawiasz z jedną osobą i czekasz na telefon od innej? Jeśli chcesz, by druga osoba miała szansę się do Ciebie dodzwonić, twoja wybrana taryfa powinna uwzględniać połączenia oczekujące;

Internet oraz rozmowy w roamingu w cenie pakietu – usługa niezbędna gdy od czasu do czasu podróżujesz i potrzebujesz pozostać w kontakcie ze światem, a nie lubisz niespodzianek w postaci dodatkowych opłat;

Przekierowanie połączeń – Jeśli twój numer będzie zajęty lub telefon wyłączony (albo stracisz zasięg w jednej z kart w telefonie dual sim), połączenie zostanie automatycznie przekazane na inny numer;

Reklama

Blokada połączeń z numerów zastrzeżonych – jeśli nie lubisz, gdy ktoś nie pokazuje swojego numeru dzwoniąc, możesz zablokować wszystkich takich gagatków;

Zastrzeżenie numeru – czasem to Ty możesz nie chcieć dzielić się Twoim numerem telefonu z obcymi osobami i warto wtedy mieć taką usługę włączoną.

8. Sprawdź dodatkowe benefity

Coraz więcej sieci do abonamentów lub ofert na kartę dodaje ciekawe benefity. W abonamencie możesz mieć np. dostęp do tańszej oferty Netflixa lub HBO, ubezpieczyć telefon w rozsądnej cenie, zgarnąć darmowy Tidal i tak dalej.

Trzeba jednak mieć świadomość, że niektóre dodatkowo płatne usługi będą dopisywane do twojego rachunku przez całą długość trwania umowy. Poważnie zastanów się nad tym, czy rzeczywiście ich potrzebujesz.

Reklama

9. Jeśli chcesz ofertę ze smartfonem, to zastanów się 2 razy

Dawno minęły czasy, w których operatorzy hojnie dotowali telefony i dawali wyśmienite sprzęty za złotówkę w niskim abonamencie. Dzisiaj najbardziej opłaca się dobrać ofertę bez telefonu, a ten zakupić taniej w innym sklepie. Wymaga to trochę rozeznania i czasu, ale zdecydowanie opłaca się! Oszczędność może sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Wyjątkiem są specjalne oferty operatora, jednak pamiętaj, by zawsze porównać ceny na Allegro, Ceneo.pl lub podobnym serwisie. Dla bardziej zaawansowanych poszukiwaczy okazji polecę stronę oraz aplikację pepper.pl.

Aplikacja Pepper
Pepper to świetny sposób na upolowanie dobrej okazji m.in. na smartfona

Nawet jeśli operator ma dla Ciebie dedykowaną ofertę, warto jest patrzeć na nią z dystansem i na chłodno. Zazwyczaj lepiej poświęcić trochę czasu na poszperanie w Internecie i znalezienie tańszej opcji, niż ciężko pracować tylko po to, żeby zapłacić za chwilę wygody i luksus posiadania telefonu od ręki przy podpisywaniu umowy.

10. Czytaj umowę oraz regulaminy!

Jeśli wybierasz ofertę na abonament to upewnij się, że wiesz co podpisujesz. Umowa niestety może różnić się od tego, co zaproponował Ci konsultant.

Reklama

Jeśli nie przeczytasz jej dokładne, możesz mieć problem z odkręceniem swojej decyzji (zazwyczaj o zbyt dużym rachunku dowiesz się już po zakończeniu 14-dniowego okresu na wypowiedzenie umowy). Mam zasadę, że czytam wszystko, co podpisuję. Jeśli czegoś nie wiem, dopytuję. Owszem, mogę być irytujący dla innych, ale to oni mi coś sprzedają, a nie ja im.

Jeśli korzystasz ze specjalnych promocji, przeczytaj ich regulamin. Szybko przekonasz się, czy oferta jest naprawdę tak dobra, na jaką wygląda.

11. Zaglądaj na jakaoferta.pl 🙂

Na koniec autoreklama 🙂 Na stronie publikuję porady i recenzje operatorów komórkowych oraz rankingi ofert operatorów. Treści te mogą okazać się dla Ciebie przydatne, więc zachęcam Cię do subskrypcji newslettera by nie przegapić ciekawych artykułów i zaglądaj do mnie regularnie!

Daj znać co myślisz!

A jakie są Twoje sposoby na wybór najlepszej oferty? Napisz komentarz, daj znać innym i razem pomóżmy wybrać najlepszą ofertę!

Reklama

O autorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top