Reklama
banner sieci lajt mobile

Niniejszy test sieci piątej generacji w T-Mobile pomoże ocenić Ci, czy warto skorzystać z oferty tego operatora. Czy warto wymienić smartfon, by korzystać z nowej technologii?

  • 5G działa w T-Mobile na częstotliwościach LTE, tak jak w przypadku Orange i sieci Play
  • Testy w kilku lokalizacjach wykazały na ogół większą szybkość pobierania niż w przypadku LTE, jednak 5G uzyskiwało gorsze rezultaty w przypadku wysyłania.
  • Jeśli chodzi o wartość ping, była ona podobna dla obu standardów
  • Jeśli poszukujesz najszybszej sieci, to lepsza będzie oferta firm działających na nadajnikach Plusa, jednak musisz się upewnić, czy Twój telefon go obsłuży

Niemiecki operator w marcu 2021 roku zaprezentował nową ofertę na kartę, w której za 39 złotych otrzymujemy całkiem spory pakiet Internetu (40 GB), darmowy transfer treści wideo w dobrej rozdzielczości (Supernet Video HD) oraz dostęp do technologii piątej generacji. W ten sposób dołączył do pozostałej trójki wielkich graczy na polskim rynku, którzy oferują technologię 5G w usługach “na kartę”.
Muszę przyznać, że czekałem na tę okazję, gdyż zamawianie abonamentu na 2 lata w celu sprawdzenia nowej usługi trochę mija się z celem. Wcześniej analizowałem już pozostałe sieci (zobacz wszystkie) i T-Mobile został jako ostatni.

T-Mobile 5G działa na częstotliwościach LTE

Nie robiłem sobie wielkich nadziei, bo podobnie jak Play i pomarańczowy operator, firma również dzieli pasmo ze starszym rozwiązaniem. Oczekiwałem więc wyników świadczących o tym, że nie ma sensu zawracać sobie głowy obietnicami o zawrotnych transferach. Na to przyjdzie jeszcze czas po odpowiednich aukcjach wydzielonych pasm 5G.

Zanim jednak udało mi się potwierdzić moje przypuszczenia, pojawiły się problemy.

Reklama

Technologia 5G – problemy na starcie

Otóż mój telefon, na którym przeprowadzałem test (Motorola Edge), jedynie w tym wypadku nie był w stanie złapać zasięgu w żadnym miejscu. Operator twierdził, że cały Kraków jest nim pokryty. Zjeździłem spory kawałek miasta, włączając w to samo centrum – i nic. Okazało się, że dostęp do nowej generacji nie aktywował się automatycznie.


Musiałem zgłosić sprawę do T-Mobile, bo w aplikacji nie było żadnej opcji pozwalającej na włączenie usługi. Po weekendzie oczekiwania udało się – otrzymałem SMSa potwierdzającego, że sprawa została rozwiązana pomyślnie. I faktycznie tak było. Ikonka 5G w końcu pojawiła się na ekranie smartfona.


Jak pisałem już w teście 5G w Orange, sugerowanie objęcia całego miasta zasięgiem to dość rozsądny trik marketingowy. Osoby mniej zorientowane w temacie nie będą przecież sprawdzać prędkości i porównywać wyników ze starszym standardem. Jest ikonka? Jest – więc nie ma się czym przejmować.

Wynik testów prędkości Internetu

Jak już wspomniałem, pomiary przeprowadziłem na terenie Krakowa Starałem się być w różnych miejscach miasta, zarówno na otwartej przestrzeni jak i wewnątrz budynków (gdzie było to możliwe) oraz porównać z 4G w tym samym miejscu.

Reklama


Podobnie jak w wypadku testu 5G w Playu, czasem program Speedtest rozpoznawał 5G jako starszą technologię mimo odpowiedniej ikonki na telefonie. No cóż, może chciał mi przekazać prawdę o tej “nowości” ;).
Pomyślałem, że przedstawię wyniki również takich testów w tabeli poniżej.

MiejsceWynik testu 5G (Mb/s)Wynik testu LTE (Mb/s)
Osiedle mieszkaniowe 70,6 pobieranie, wysyłanie, PING: 22ms33,7 pobieranie, 35,1 wysyłanie, PING: 27ms
Osiedle mieszkaniowe – test drugi w innym miejscu119 pobieranie, 14 wysyłanie, PING: 24ms99,2 pobieranie, 18,1 wysyłanie, PING: 34ms
Wieża Ratuszowa (5G jako LTE w Speedtest)58,6 pobieranie i 33,2 wysyłanie, PING: 27 ms82,3 pobieranie i 19,2 wysyłanie, PING: 25 ms
Krakowskie Planty (5G jako LTE w Speedtest)59,1 pobieranie i 12,4 wysyłanie, PING: 36 ms83,2 pobieranie i 19,2 wysyłanie, PING: 31 ms
Mieszkanie (wewnątrz)52, 4 pobieranie, 3,7 wysyłanie, PING: 29ms20,8 pobieranie, 13,6 wysyłanie, PING: 25ms

Czy klienci powinni korzystać z tego operatora?

W każdym przypadku, w którym program Speedtest rozpoznawał prawidłowo 5G, ta sieć była szybsza jeśli chodzi o pobieranie – i to całkiem sporo. Z pingiem bywało różnie, ale jakichś bardzo istotnych różnic nie uświadczymy. W przypadku, gdy 5G było traktowane przez Speedtest jako LTE, lepsze wyniki dawała transmisja na sieci 4G.


Jeśli pominiemy to dziwne zachowanie programu (czy też być może nadajników) to można stwierdzić, że 5G na ogół było sporo szybsze od 4G – nierzadko nawet o połowę. Niemniej jednak gorzej było z wysyłaniem – różnice na niekorzyść nowszego standardu są całkiem spore.


Czy takie wyniki powinny przekonać kogokolwiek do wybrania oferty T-Mobile, do której nadal trzeba dopłacić co najmniej 10 złotych miesięcznie w ofercie na kartę?

Reklama


Myślę, że niekoniecznie, choć jest to warte rozważenia, jeśli zależy nam na większych transferach na ich antenach. W przypadku, gdy chcemy naprawdę odczuć przyspieszenie, lepiej skorzystać z oferty Plusa (zobacz test w Plusie), która jest dużo wyższa. Choć trzeba pamiętać, że tutaj mamy już do czynienia z innymi częstotliwościami i lepiej upewnić się, że nasz telefon będzie je obsługiwał oraz że mapa zasięgu 5G pokrywa miejsca, w których najczęściej przebywamy.

Mapa zasięgu 5G T-Mobile Polska

Poniższa mapka prezentuje obszar pokryty inwestycjami w stacje 5G w tym telekomie. Mapka jest orientacyjna, choć możemy się spodziewać, że w większości miast i miejscowości nie będzie problemów.

Warto też przypomnieć, ze operator niedawno zaoferował nielimitowany Internet w niektórych abonamentach. Podobnie ma się sprawa z Internetem domowym w taryfie T-Mobile Internet 5G Home Office.

zasięg 5G w T-Mobile - mapa
Źródło: strona T-Mobile

O autorze

1 komentarz do “Test sieci 5G w T-Mobile. Czy Internet 5G jest szybszy niż LTE?”

  1. Moj operator jakim jest orange to jeden wielki dramat kiedys na […] mialem u nich po 20Mb a teraz mam po 2Mb, czas na mziany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top