Reklama
Lajt mobile - abonament od 9,99 zł

Chcesz wygodnie zgrać zdjęcia ze smartfona na komputer? Nie musisz już wysyłać maili z załącznikiem na własną skrzynkę, bo cały proces jest znacznie łatwiejszy. W najbardziej uproszczony sposób pokażę Ci, jak to zrobić. A masz na to przynajmniej kilka prostych sposobów.

Możesz skorzystać z dwóch metod: kablowej i bez przewodu. W poniższym tekście wytłumaczę Ci, jak zgrać poszczególne obrazy z telefonu komórkowego na sprzęt stacjonarny. Wyróżniam kilka najbardziej efektywnych technik, pozwalających na przesyłanie plików zdjęciowych. Wskazuję na sposoby dla obu najpopularniejszych systemów mobilnych.

Przenoszenie zdjęć z Androida na komputer z Windowsem

Zapisujesz zdjęcia na skrzynce e-mail lub w komunikatorze, by odczytać je na komputerze? Zdecydowanie nie jest to najlepsza i najszybsza metoda. Dlaczego? Systemy Windows 10 i 11 posiadają wbudowane narzędzie do pobierania zdjęć ze smartfona. Jest to aplikacja Zdjęcia. Dzięki niej w mgnieniu oka przesuniesz zdjęcia z jednego urządzenia na drugie.

Jak automatycznie udostępnić fotografie z telefonu komórkowego, aby znalazły się na PC? Na początku podłącz sprzęt do komputera. Zrobisz to za pomocą dowolnego kabla USB z odpowiednią końcówką. Na ekranie telefonu komórkowego wyświetli się komunikat. Dotyczy on kolejnych, możliwych działań do podjęcia. Wybierz funkcję: przesyłaj pliki lub zdjęcia. W dalszej kolejności:

Reklama

informacja po podpięciu telefonu
Podobna notyfikacja pojawi się po podpięciu telefonu
 • Kliknij na ikonę Start na komputerze, w lewym dolnym rogu ekranu;
 • Z rozwijanego menu uruchom aplikację Zdjęcia (jeśli nie możesz jej znaleźć, po prostu zacznij pisać jej nazwę);
 • Wybierz kwadrat “Importuj”, który znajduje się w prawym górnym rogu okienka;
 • Następnie naciśnij na ikonę “Z podłączonego urządzenia”;
 • Kieruj się wskazówkami i zaznacz zdjęcia, które mają zostać powielone.

Transfer plików może też odbywać się ręcznie. Chcesz skopiować pojedyncze zdjęcia? Podłącz telefon i wybierz na nim opcję Przesyłaj zdjęcia (PTP). Na Twoim monitorze powinno wyświetlić się nowe okno.

Jeśli okienko się nie pojawiło, otwórz eksplorator plików i znajdź sprzęt podpięty do peceta. Znajdziesz go w miejscu pod nazwą “Ten komputer”. Następnie:

 • Otwórz folder wewnętrznej pamięci smartfona (kliknij dwa razy na jego ikonkę);
 • Przejdź do folderu DCIM i Camera;
 • Znajdziesz tam pliki zdjęć i filmy zrobione aparatem w smartfonie;
 • Powiel dany obraz klikając na niego prawym przyciskiem myszy. Wybierz funkcję kopiuj;
 • Kliknij wklej w miejscu, w których chcesz umieścić zdjęcie;
 • Możesz też po prostu przeciągnąć pliki z miejsca na miejsce
Smartfon w komputerze po podłączeniu
Ikonka telefonu (pierwsza z lewej) w Windowsie

Przesyłanie zdjęć z Apple iPhone na komputer z Mac OS

Korzystasz ze sprzętów amerykańskiej firmy? Przesyłanie obrazów pomiędzy nimi jest stosunkowo proste. W szybki sposób przeniesiesz dowolną liczbę zdjęć z jednego na drugi. Aby przerzucić fotografie przewodowo potrzebujesz dwóch rzeczy:

 • aplikacji Zdjęcia,
 • kabla USB.

Podepnij telefon do Maca i otwórz narzędzie Zdjęcia. Ujrzysz ekran z napisem “Importowanie”. Zaznacz fotografie i wybierz miejsce, do którego zostaną przerzucone.

Reklama

Jeśli chcesz je skopiować do nowego miejsca, po prostu utwórz nowy folder. Zrobisz to kreując nowy album obok opcji Importuj. Podczas korzystania z aplikacji może pojawić się monit bezpieczeństwa. Potwierdź wówczas, że telefon należy do Ciebie.

Wolisz wybrać opcję bezprzewodową? Możesz przeglądać obrazy w chmurze na swoim laptopie MacOS. Zrobisz to przy użyciu usługi Zdjęcia iCloud. Aktywuj tę funkcję i ciesz się jednolitymi zdjęciami na różnych sprzętach od Apple’a.

Jak widzisz, zgrywanie zdjęć z iPhone’a jest stosunkowo proste.

Transfer fotografii z Androida do macOS’a

Chcesz przesłać fotki do Maca z telefonu z Androidem, np. z Samsunga? Z pewnością zauważyłeś, że nie da się tego dokonać w tradycyjny sposób. Aby sprawnie przesyłać obrazy z telefonu do komputera Apple’a, należy pobrać zewnętrzną aplikację. Przykładem dobrego programu do takich zadań jest Android File Transfer. Jak zacząć go używać?

Reklama

 1. Otwórz pobrany plik,
 2. Przeciągnij program do sekcji Aplikacje,
 3. Podłącz telefon do komputera przewodem USB,
 4. Uruchom program,
 5. Przeglądaj zdjęcia i wybierz, które z nich mają być skopiowane.

Alternatywnie możesz korzystać z innych programów. AFT jest jednak najbardziej polecanym oprogramowaniem. Cechuje się dużą stabilnością działania i jest bezpieczny. Radzę być ostrożny w przypadku ściągania innych aplikacji. Niektóre z nich mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Kopiowanie fotek z iPhone’a na komputer z Windows

PC z Windowsem standardowo nie odczyta zdjęć z iPhone’a. Jest to możliwe dopiero wtedy, gdy zainstalujesz aplikację iTunes na komputerze. Chcesz transferować zdjęcia? Program nie powinien być starszy, niż wersja 12.5.1. Aby przetransportować fotki, musisz:

 • Podpiąć sprzęt od Apple’a do PC-ta;
 • Wpisać kod bezpieczeństwa iPhone, jeśli pojawi się taka prośba;
 • Włączyć narzędzie Zdjęcia w Windowsie;
 • Kliknąć funkcję Importuj i wybrać podłączony iPhone.

Na ekranie pojawi się okienko, w którym zobaczysz dostępne fotografie. Zanim to się stanie, należy odczekać kilkadziesiąt sekund. Czasami nieco więcej. Chodzi o prawidłową synchronizację sprzętów. 

Nie tylko kabel USB. Pozostałe sposoby

Bluetooth i NFC – bezprzewodowe przesyłanie zdjęć

Jeśli chcesz przenosić pojedyncze obrazy, możesz zrobić to również bezprzewodowo. Skorzystaj z modułu Bluetooth lub NFC w celu przegrania zdjęcia z pamięci telefonu.

Reklama

Aby to było możliwe, Twój komputer stacjonarny musi również obsługiwać te technologie. Pamiętaj, że transfer zdjęć będzie wówczas znacznie wolniejszy. Udostępnianie całej galerii zdjęć może zająć nawet kilka godzin.

Chmura

Pliki udostępnisz także w chmurze, np. korzystając z Dysku Google czy wspomnianego wcześniej iCloud. Zdjęcia w chmurze są fajną opcją, bo są dostępne wszędzie. Jeśli chcesz je obejrzeć na większym ekranie, po prostu logujesz się do usługi.

Google oferuje darmowe 15 GB na każdym koncie podłączonym do smartfona. Miejsce na ich serwerze możesz dokupić.

To dość wygodne rozwiązanie – nie zajmujesz się ręcznym przenoszeniem zdjęć na komputer. Ich synchronizacja następuje automatycznie, a Ty masz zawsze kopię zapasową, która czasem może uratować Ci życie.

Reklama

Karty pamięci

kopiowanie zdjęć z karty pamięci
Karta microSD to szybki sposób na transfer fotografii

Czasy, gdy większość smartfonów wyposażona była w miejsce na kartę są już za nami. Na szczęście jednak nadal jest sporo nowych telefonów, które mają specjalny slot.

Przenieść zdjęcia z karty możesz za pomocą kabla USB albo adaptera, który otrzymałeś kupując ten plastikowy nośnik. Znajdziesz go w miejscu “Ten komputer” w Windowsie.

O autorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top