Reklama
banner sieci lajt mobile

Jeśli męczy Cię ten temat, to mam dla Ciebie dobrą informację: w tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie! Niezależnie, czy korzystasz ze sprzętu Apple czy innego.

Nie musisz już wysyłać kilkunastu maili z załącznikami na własną skrzynkę. Jeśli to robisz, czytaj dalej, bo istnieją dużo łatwiejsze sposoby.

Generalnie, możesz skorzystać z dwóch metod: z wykorzystaniem kabla oraz bezprzewodowo. Wyróżniam kilka najbardziej efektywnych technik, pozwalających na przesyłanie plików zdjęciowych. Wskazuję na sposoby dla obu najpopularniejszych systemów mobilnych.

Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia 2023

Reklama

Przenoszenie zdjęć z Androida na komputer z Windowsem

Transfer przez kabel

Systemy Windows 10 i 11 posiadają wbudowane narzędzie do pobierania zdjęć ze smartfona. Jest to aplikacja, którą na pewno masz zainstalowaną, a nazywa się “Zdjęcia” (no kto by pomyślał ;)).

Dzięki niej w mgnieniu oka przesuniesz fotki z jednego urządzenia na drugie.

informacja po podpięciu telefonu
Podobna notyfikacja pojawi się po podpięciu telefonu

Na początek podłącz sprzęt do komputera. Zrobisz to za pomocą dowolnego kabla USB z odpowiednimi końcówkami. Na ekranie telefonu komórkowego wyświetli się komunikat. Wybierz funkcję: przesyłaj pliki lub zdjęcia. W dalszej kolejności:

 1. Kliknij logo Windowsa (dawniej przycisk “Start”) na komputerze (lewy dolny róg ekranu)
 2. Z rozwijanego menu uruchom aplikację Zdjęcia (jeśli nie możesz jej znaleźć, po prostu zacznij pisać jej nazwę);
 3. Wybierz kwadrat “Importuj”, który znajduje się w prawym górnym rogu okienka;
 4. Następnie naciśnij na ikonę “Z podłączonego urządzenia”;
 5. Kieruj się wskazówkami i zaznacz zdjęcia, które mają zostać powielone.

Jeśli nie chcesz używać żadnego oprogramowania, to da się też załatwić sprawę “ręcznie”.

Reklama

 1. Podłącz telefon i wybierz na nim opcję Przesyłaj zdjęcia (PTP). Na Twoim monitorze powinno wyświetlić się nowe okno. Jeśli okienko się nie pojawiło, otwórz ikonkę “Ten Komputer” i znajdź sprzęt podpięty do peceta;
 2. Kliknij dwa raz ikonę smartfona;
 3. Przejdź do folderu DCIM, a potem do Camera. Znajdziesz tam pliki zdjęć i filmy zrobione aparatem w smartfonie;
 4. Kliknij dane zdjęcie prawym przyciskiem myszy i wybierz funkcję kopiuj;
 5. W podobny sposób wklej pliki w miejscu, w których chcesz je umieścić
 6. Możesz też po prostu przeciągnąć pliki z miejsca na miejsce
Smartfon w komputerze po podłączeniu
Ikonka telefonu (pierwsza z lewej) w Windowsie

Przesyłanie zdjęć z Apple iPhone na komputer z Mac OS

Korzystasz ze sprzętów znanej i lubianej amerykańskiej firmy? W szybki sposób przeniesiesz dowolną liczbę zdjęć z jednego urządzenia na drugie. Aby przerzucić fotografie przewodowo potrzebujesz dwóch rzeczy:

 • aplikacji Zdjęcia,
 • kabla USB / Lightning.

Podepnij telefon do Maca i otwórz narzędzie Zdjęcia. Ujrzysz ekran z napisem “Importowanie”. Zaznacz fotografie i wybierz miejsce, do którego zostaną przerzucone.

Jeśli chcesz je skopiować do nowego miejsca, po prostu utwórz nowy folder. Zrobisz to kreując nowy album obok opcji Importuj. Podczas korzystania z aplikacji może pojawić się monit bezpieczeństwa. Potwierdź wówczas, że telefon należy do Ciebie.

Wolisz wybrać opcję bezprzewodową? Możesz przeglądać obrazy w chmurze na swoim laptopie MacOS. Zrobisz to przy użyciu usługi Zdjęcia iCloud. Aktywuj tę funkcję i ciesz się synchronizacją na różnych sprzętach od Apple’a.

Reklama

Jak widzisz, zgrywanie zdjęć z iPhone’a jest stosunkowo proste.

Transfer fotografii z Androida do macOS’a

Chcesz przesłać fotki do Maca z telefonu z Androidem, np. z Samsunga? Z pewnością zauważyłeś, że nie da się tego dokonać w tradycyjny sposób. Aby sprawnie przesyłać obrazy z telefonu do komputera Apple’a, należy pobrać zewnętrzną aplikację. Przykładem dobrego programu do takich zadań jest Android File Transfer. Jak zacząć go używać?

 1. Wyszukaj aplikację w sklepie lub kliknij w link i otwórz pobrany plik,
 2. Przeciągnij program do sekcji Aplikacje,
 3. Podłącz telefon do komputera przewodem USB,
 4. Uruchom program,
 5. Przeglądaj zdjęcia i wybierz, które z nich mają być skopiowane.

Alternatywnie możesz korzystać z innych programów. AFT jest jednak najbardziej polecanym oprogramowaniem. Cechuje się dużą stabilnością działania i jest bezpieczny. Radzę być ostrożnym w przypadku ściągania innych aplikacji. Niektóre z nich mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Kopiowanie fotek z iPhone’a na komputer z Windows

PC z Windowsem standardowo nie odczyta zdjęć z iPhone’a. Jest to możliwe dopiero wtedy, gdy zainstalujesz aplikację iTunes na komputerze. Program nie powinien być starszy, niż wersja 12.5.1. Aby przetransportować fotki, musisz:

Reklama

 1. Podpiąć sprzęt od Apple’a do PC-ta;
 2. Wpisać kod bezpieczeństwa iPhone, jeśli pojawi się taka prośba;
 3. Włączyć narzędzie Zdjęcia w Windowsie;
 4. Kliknąć funkcję Importuj i wybrać podłączony iPhone.

Na ekranie pojawi się okienko, w którym zobaczysz dostępne fotografie. Zanim to się stanie, należy odczekać kilkadziesiąt sekund. Czasami nieco więcej. Chodzi o prawidłową synchronizację sprzętów. 

Nie tylko kabel USB. Pozostałe sposoby

Chmura

Pliki udostępnisz także w chmurze, np. korzystając z Dysku Google czy wspomnianego wcześniej iCloud. Zdjęcia w chmurze są fajną opcją, bo są dostępne wszędzie. Jeśli chcesz je obejrzeć na większym ekranie, po prostu logujesz się do usługi.

Google oferuje darmowe 15 GB na każdym koncie podłączonym do smartfona. Miejsce na ich serwerze możesz dokupić.

To dość wygodne rozwiązanie – nie zajmujesz się ręcznym przenoszeniem zdjęć na komputer. Ich synchronizacja następuje automatycznie, a Ty masz zawsze kopię zapasową, która czasem może uratować Ci życie.

Reklama

Karty pamięci

kopiowanie zdjęć z karty pamięci
Karta microSD to szybki sposób na transfer fotografii

Czasy, gdy większość smartfonów wyposażona była w miejsce na kartę są już za nami. Na szczęście jednak nadal jest sporo nowych telefonów, które mają specjalny slot.

Przenieść zdjęcia z karty możesz za pomocą kabla USB albo adaptera, który otrzymałeś kupując ten plastikowy nośnik. Znajdziesz go w miejscu “Ten komputer” w Windowsie.

O autorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top