Reklama
banner sieci lajt mobile

Wielu użytkowników zastanawia się, co oznacza ikona samolotu w ich telefonach. Jak sama nazwa wskazuje, tryb samolotowy należy uruchomić podczas (lub najlepiej przed) podróżą tym środkiem transportu. Co jednak daje? Jak go włączyć i wyłączyć? O tym dowiesz się z tego artykułu.

No posts

Czym jest tryb samolotowy?

Tryb samolotowy uniemożliwia wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych, wysyłanie wiadomości tekstowych (SMS lub MMS) oraz korzystanie z Internetu. Dzięki niemu jednak nadal można używać pozostałych funkcji sprzętu.

Tej opcji jednak nie musisz używać tylko w chmurach. Denerwują Cię ciągłe telefony, a chcesz w spokoju korzystać z sieci Wi-Fi lub po prostu słuchać muzyki przez bluetooth? W nowszych telefonach to możliwe. Chcesz szybciej naładować baterię telefonu, ale nie wyłączać go? Proszę bardzo. Tryb offline zapewnia szybki sposób na odcięcie sprzętu od transmisji fal radiowych.

Reklama

Jest to więc bardzo przydatna funkcja, którą każdy z nas posiada w swoim telefonie.

Lot bez przeszkód

Dlaczego uruchomienie trybu samolotowego jest tak ważne podczas lotu? Ponieważ każdy z nas ma wiele urządzeń elektronicznych, które mogą powodować zakłócenia elektromagnetyczne. Telefony emitujące i odbierające sygnał sprawiają, że możemy utrudniać działanie systemów nawigacyjnych i komunikacyjnych. Pilot słyszy wtedy trzaski i nieprzyjemne, ostre dźwięki. Przez to osoba sterująca samolotem nie może odpowiednio skupić się na swojej pracy.

Zanim samolot zdąży wystartować, stewardessy na pewno przypomną pasażerom nie tylko o zapięciu pasów i maseczkach, ale również o włączeniu trybu samolotowego. Jest to jedna z podstawowych zasad bezpiecznego lotu, którą należy przestrzegać. 

jak włączyć i wyłączyć tryb samolotowy
Niektórzy nie włączają trybu samolotowego podczas lotu. Można ich poznać po tym, że ciągle się uśmiechają do telefonu. Pamiętaj więc, by w razie czego zachować powagę.

Korzystanie z telefonu podczas lotu

Jeśli lot będzie długi i chcesz by ten czas upłynął Ci szybko i przyjemnie, nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z telefonów komórkowych.  Tryb samolotowy nie odbiera możliwości cieszenia się z funkcji, które nie wymagają połączenia z siecią GSM. 

Reklama

Przed wyjazdem na wakacje, ściągnij sobie muzykę, gry lub filmy wideo bezpośrednio na urządzenie. Jeśli jest to podróż służbowa i nie chcesz odkładać pracy na później, możesz również w trakcie lotu przygotować sobie na przykład maile i wysłać je dopiero gdy już wylądujesz. Aplikacje biurowe czy odtwarzacze muzyki działają bez przeszkód. W trybie offline możesz więc używać telefonu bez większych ograniczeń.

Jak włączyć tryb samolotowy w iPhone?

Włączenie trybu samolotowego w telefonie jest banalnie prostą czynnością, z którą na pewno sobie poradzisz. Są na to dwa sposoby:

  1. Odblokuj swój telefon, a następnie przeciągnij palcem z góry na dół. W lewym górnym rogu pojawi Ci się ikona samolotu. Kliknij ją.
  2. Wyłącz blokadę smartfona i wejdź do ustawień. Jest to ikonka przedstawiająca zębatkę. Następnie na wyświetlaczu zauważysz napis “tryb samolot”, a obok będzie widniał suwak. Przesuń go w prawo.
włączanie trybu samolotowego w iphonie

Jak włączyć tryb samolotowy w telefonie z Androidem?

Nie musisz martwić się o to, że nie dasz sobie rady z włączeniem tej funkcji. Jest to naprawdę prosta czynność. Tutaj również możesz to zrobić na dwa sposoby:

  1. Odblokuj swój smartfon i zjedź palcem z góry ekranu na dół. Pojawi się wtedy mnóstwo ikonek. Znajdź wśród nich tę, na której widnieje samolot (pod nim znajdziesz napis “tryb samolotowy” albo “tryb offline”). Kliknij w niego.

W tym systemie często pojawia się skrócone menu. Jeśli zjedziesz palcem w dół i wyświetli Ci się krótki pasek, a w nim nie znajdziesz potrzebnej opcji, wykonaj ten gest ponownie. Wtedy pojawi się całe menu.

Reklama

ikony ustawień w androidzie
ustawienie trybu samolotowego - android

2. Wyszukaj w swoim menu głównym ustawień. Znajdziesz je również w prawym górnym rogu po przesunięciu palcem z góry ekranu na sam dół.

Ustawienia – połączenie i udostępnianie – tryb samolotowy

Niektóre modele smartfonów działających na Androidzie mają trochę inną ścieżkę, włączenia tej funkcji:

Ustawienia – sieci zwykłe i bezprzewodowe – tryb samolotowy

Reklama

Następnie przesuń znajdujący się tam suwak w prawą stronę.

Uruchamianie funkcji w starszych telefonach

Jeśli posiadasz telefon klawiszowy (np. Nokia), który być może nie ma dostępu do Internetu i nie działa na systemie Android ani iOS, nadal musisz pamiętać o włączeniu tego trybu, by nic nie zakłócało podróży.

Kliknij w menu – ustawienia – profile – samolotowy

Następnie uaktywnij tę opcję.

Reklama

Jak wyłączyć tryb samolotowy?

Jeśli bez trudu udało Ci się włączyć tę funkcję, na pewno równie łatwo dasz sobie radę z jej wyłączeniem. Ścieżka tych działań jest krok po kroku taka sama. Musisz wejść w ustawienia i przywrócić wszystko do wcześniejszej wersji.

Jeśli będziesz mieć trudności z aktywowaniem tego trybu, możesz po prostu wyłączać telefon podczas swoich podróży lotniczych, a następnie uruchomić go zaraz po wylądowaniu.

O autorze

5 komentarzy do “Tryb samolotowy w telefonie – co to jest i jak go włączyć? Android i iPhone”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top