Każde urządzenie, które łączy się z jakąkolwiek siecią komórkową, posiada swój specjalny kod. Jest on przypisany na stałe do sprzętu, podobnie jak VIN do pojazdu. Nie da się go w żaden sposób zmienić. To unikalny numer IMEI, czyli niepowtarzalny ciąg liczb, który pozwala na bezbłędną identyfikację smartfona.
W jakim celu może być on przydatny? Czy ma on jakiekolwiek znaczenie dla zwykłego użytkownika? Wyjaśniam Ci, czym jest IMEI telefonu. Wskazuję, jak znaleźć ten niepowtarzalny numer. Podpowiadam, dlaczego warto skontrolować IMEI przed zakupem używanego sprzętu. Koniecznie sprawdź szczegóły na ten temat.
Co to jest numer IMEI?
IMEI to skrót od angielskiego terminu “International Mobile Equipment Identity”. W wolnym tłumaczeniu to po prostu międzynarodowy identyfikator telefonu. Jest to oryginalny, 15-cyfrowy ciąg liczb, który jest przypisany do każdej komórki. Stosuje się go na całym świecie.
Numer ten mają także inne urządzenia mobilne, czyli tablety, smartwatche i nie tylko. Można z niego odczytać m.in. kraj homologacji czy model danego sprzętu. Telefon będzie posiadać nawet dwa numery IMEI wówczas, gdy ma podwójny slot na kartę SIM (Dual-SIM). Wówczas poszczególne numery identyfikacyjne odróżniane są od siebie cyfrą, np. IMEI-1 i IMEI-2.
Do czego służy kod IMEI?
Wiesz już, czym jest ten charakterystyczny ciąg liczb. Ale do czego on tak właściwie służy? Spełnia on funkcję porządkującą i informacyjną. Pozwala na przykład zdalnie zablokować skradzione urządzenie, o ile spełnimy odpowiednie procedury i zgłosimy taki fakt. Jak to wygląda w praktyce? Złodziej, który wszedł w posiadanie Twojego telefonu, straci możliwość jego dalszego użytkowania. Jeśli go odzyskasz, możesz odwołać blokadę.
Nr IMEI przydaje się także w przypadku reklamacji sprzętu – przy zgłoszeniu usterki w serwisie. Warto go zanotować i trzymać tę informację o telefonie w bezpiecznym miejscu. Bo teoretycznie sprawdzisz go w każdej chwili jednak może się zdarzyć, że Twój sprzęt odmówi posłuszeństwa. Jeśli zepsuje Ci się ekran, to możesz mieć nie lada trudności z znalezieniem informacji o International Mobile Equipment Identity. Warto przygotować się na taką ewentualność.
Z czego składa się ten kod? W skład numeru wchodzą:
- 6 cyfr na początku to TAC, czyli znacznik wskazujący na kraj i kod homologacji telefonu;
- 2 następne to FAC, czyli informacja o marce sprzętu i jego modelu;
- 6 dalszych stanowi SNR, czyli unikatowy numer telefonu;
- 1 na końcu to suma kontrolna, oznaczana jako CD.
Jak sprawdzić numer IMEI w telefonie?
Chcesz zobaczyć jaki numer IMEI telefonu posiadasz? Możesz zrobić to błyskawicznym kodem USSD. Wystarczy, że wejdziesz w połączenia i wpiszesz kod *#06*. Kod działa w telefonach Android (takich sak Samsung)i iPhone. Po chwili na ekranie wyświetli się komunikat z danymi. To uniwersalny sposób, który oczywiście jest darmowy i niezależny od operatora.
W wyskakującym okienku odczytasz: IMEI-1, ICCID-1, IMEI-2, ICCID-2, MSISDN-2 oraz numer seryjny. Ilość informacji jest różna, w zależności od modelu smartfona. Ujrzysz go także wtedy, gdy w telefonie nie masz zainstalowanej karty SIM.
W starszych modelach telefonów dało się również sprawdzić numer po wyjęciu baterii. Pod nią krył się zapis liczb w formie nadrukowanej naklejki.
Innym sposobem jest wejście do ustawień. Odblokuj swój telefon, kliknij na ikonkę zębatego kółka i przejdź do sekcji “Telefon – informacje”. System wyświetli numery Twojego urządzenia. Tak działa to na androidzie.
Jeśli chcesz sprawdzić dane w iPhonie, również wejdź do ustawień, potem wybierz “Ogólne” i w tej zakładce poszukaj odpowiedniej informacji. Jeśli tam jej nie znajdziesz (niektóre modele nie oferują tej funkcji), to sprawdź kieszeń na kartę SIM. Użyj igiełki, żeby ją wysunąć.
Numer, którego szukasz, powinien być na niej zapisany.
Jak sprawdzić IMEI bez telefonu?
Co zrobić, jeśli Twój aparat telefoniczny został skradziony i nie pamiętasz numeru IMEI? Możesz zobaczyć go nawet wtedy, gdy nie posiadasz fizycznie smartfona. Jak to zrobić? Istnieją trzy sposoby.
- Sprawdzając identyfikator na oryginalnym pudełku. To ważny argument za tym, że warto je sobie zatrzymać.
- Korzystając z zakładki Android w Google Dashboard. Mogą tam się znajdować dane o wykorzystywanych sprzętach mobilnych.
- Spoglądając w treść umowy zawartej z operatorem.
Dlaczego warto wiedzieć, jak znaleźć numer IMEI smartfona? Chociażby po to, aby nie zakupić felernego sprzętu. Niespłacany telefon, wzięty na raty, może zostać po pewnym czasie zablokowany. Nieuczciwy sprzedawca mógłby wykorzystać taką sytuację w celu zarobienia pieniędzy. Dzieje się tak z powodu możliwości funkcjonalnych numeru. Pozwala on bowiem na zdalną dezaktywację sprzętu mobilnego. Zanim zakupisz produkt z drugiej ręki, poproś sprzedającego o numer IMEI. Możesz wtedy zerknąć, czy nie widnieje na liście telefonów z niezapłaconymi ratami. Unikniesz tym samym stresu i niepotrzebnych nerwów.
Jak sprawdzić IMEI telefonu komórkowego w Google Dashboard?
- Wejdź na stronę internetową narzędzia;
- Zaloguj się do swojego konta Google, którego używasz na smartfonie;
- W dolnej części ekranu znajdziesz panel “Kopie zapasowe androida”. Kliknij w niego;
- Przejdziesz do strony, w której wyświetlą się wszystkie sprzęty związane z Twoim kontem Google. Zaakceptuj zgodę na lokalizację.
- W lewym górnym rogu znajdziesz zdjęcie telefonu, a obok znaczek i. Naciśnij go i odczytaj 15 cyfr, których szukasz.
Jak znaleźć telefon po numerze IMEI?
W skrócie: nie istnieją aplikacje, które pozwolą Ci śledzić sprzęt po numerze IMEI. Żadna osoba nie pracująca w policji czy służbach nie będzie mieć dostępu do bazy danych, która umożliwi wpisanie numeru i śledzenie dowolnego sprzętu. To co możesz zrobić, to zainstalować na drugim telefonie aplikację śledzącą i z niej korzystać.
Programy takie są sprzedawane przez sklepy detektywistyczne. Działają one niczym wirusy. Przesyłają informacje o lokalizacji, historii połączeń, SMSach itp. z jednego sprzętu na drugi. Co jakiś czas pojawiają się także apki ogólnodostępne w sklepie Google czy Apple.
Użyteczność takich programów nie jest do końca zadowalająca. Często podają się jako IMEI trackery, a w rzeczywistości wcale niemi nie są. Dlaczego zatem to robią? Bo jest większa szansa, że je pobierzesz i zainstalujesz. Wśród przykładowych mogę wymienić:
Osobiście jednak odradzam ich pobranie. Mogą wyświetlać losowe lokalizacje, które jedynie wprowadzają właściciela w błąd. Ponadto wystarczy, że przebiegły złodziej wyłączy kradziony sprzęt i lokalizacja i tak nie będzie możliwa. Taka metoda jest zatem wysoce zawodna.
Przydać się może kiedy przez roztargnienie zostawisz sprzęt w jakimś miejscu, np. restauracji czy kinie. Wówczas jednak znacznie lepiej skorzystać z autoryzowanej usługi Google. Jest nią Find My Phone. Pisałem już o niej wcześniej przy okazji omawiania Dashboarda.
Z zaawansowanych technologii odnajdywania telefonów po IMEI korzysta m.in. policja i inne instytucje rządowe. Są to jednak techniki zarezerwowane dla służb państwowych i organów ścigania.
Przeczytaj poniższy artykuł, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o lokalizowaniu telefonów komórkowych.
Sprawdzenie obciążeń ratalnych po numerze IMEI
Chcesz kupić używany telefon i sprawdzić, czy nie jest obciążony ratami? Możesz skorzystać z narzędzi przygotowanych przez poszczególnych operatorów. Dzięki temu unikniesz możliwej blokady, jeśli sprzedawca przestanie spłacać raty.
- Formularz od Plusa;
- Weryfikacja od Orange;
- Narzędzie IMEI urządzenia mobilnego Play;
- Zobacz IMEI w T-Mobile.