Reklama
banner sieci lajt mobile

Kupno nowego urządzenia w dobrej cenie może być nie lada wyzwaniem. W tym artykule przygotowałem 11 porad, które pomogą Ci w wyborze miejsca, w którym dokonasz swojego zakupu. Nie chodzi jednak tylko o to, żebyś wybrał najtańszą opcję, ale taką, która będzie Cię w pełni satysfakcjonować i która zagwarantuje odpowiednie prawa do gwarancji i rękojmi.

Do wyboru masz mnóstwo opcji zakupowych: popularne elektromarkety typu RTV Euro AGD, mniejsze sklepy specjalistyczne takie jak X-Kom czy Komputronik, Allegro z całym arsenałem ofert sprzętów z Polski i z zagranicy, serwisy ogłoszeniowe takie jak OLX, gdzie oferty prezentują nie tylko prywatni sprzedawcy, ale też sklepy. No i w końcu witryny chińskie, takie jak GearBest, Banggood, TradingShenzen, AliExpress, gdzie na swój sprzęt będziesz musiał trochę poczekać, ryzykując doliczenie podatku VAT i zaginięcie przesyłki.

Najważniejsze pojęcia

Zanim przejdę do omówienia różnych opcji zakupowych, chciałbym przypomnieć trzy główne uprawnienia, które są istotne dla bezpiecznego zakupu:

1. Rękojmia – rękojmia to obowiązek sprzedawcy, a nie producenta. Zgodnie z prawem sprzedawca odpowiada za to, by sprzęt był pozbawiony wad i działał przez 24 miesiące od zakupu. Jeśli sprzęt Ci się popsuje, reklamuj go z tytułu rękojmi! Wówczas masz większe uprawnienia. Rękojmia jest najczęściej wykluczona jeśli kupujesz jako firma, chyba, że kupujesz przedmiot niezwiązany bezpośrednio z twoją działalnością (zajrzyj do regulaminu sklepu przed zakupem).
Więcej o uprawnieniach z tytułu rękojmi tutaj.

2. Gwarancja – to zobowiązanie producenta, że produkt będzie sprawnie działał przez określony czas. Może być to dowolny okres, a najczęściej są to dwa lata. Jeśli reklamujesz z tytułu gwarancji, producent najczęściej naprawi twoje urządzenie. Rzadko kiedy dostaniesz nowy produkt. Niestety w przypadku serwisów smartfonów często się zdarza, że wracają one porysowane lub z innymi uszkodzeniami. Dlatego tym bardziej nie polecam tego sposobu reklamacji.
Więcej o gwarancji możesz przeczytać na tej stronie.

3. Zwrot w 14 dni bez podania przyczyny – zwrot ten przysługuje najczęściej tylko osobom fizycznym, a nie firmom. Oznacza to, że kupując przez Internet masz prawo do zapoznania się z produktem i odesłania go, jeśli nie spełnia Twoich oczekiwań. Dodatkowo od momentu poinformowania sprzedawcy o zwrocie masz 14 dni na wysyłkę towaru.
Więcej informacji o zwrocie w 14 dni możesz znaleźć tutaj.

Reklama

Zakup telefonu w elektromarkecie

Do elektromarketów w Polsce zaliczyć możemy: MediaExpert, MediaMarkt, RTV Euro AGD, Neonet oraz inne, mniej popularne bądź lokalne sklepy. Ich duża powierzchnia pozwala oferować imponujący asortyment towarów, dzięki czemu poszukiwany produkt możemy obejrzeć i kupić na miejscu od razu. To jednak nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

Porada nr 1: Przy zakupie towaru na miejscu nie masz prawa do 14-dniowego zwrotu bez podania przyczyny. Czasem lepiej obejrzeć rzecz na miejscu i kupić później przez Internet, niż być zmuszonym coś reklamować i czekać na naprawę.

Uważaj jednak, niektóre sklepy traktują zamówienie przez Internet z odbiorem w sklepie jako “rezerwację”. Wówczas prawo do zwrotu nie jest przyznawane. Na pewno takim sklepem jest RTV Euro AGD. Przed zakupem upewnij się, czytając regulamin.

Przy kupowaniu telefonu w elektromarketach należy mieć na uwadze to, że często nie oferują one najlepszych cen. Zabawne są dla mnie wnętrza tych sklepów (szczególnie sklepu MediaExpert), gdzie niemal przy każdym towarze widać plakietkę informującą o wielkiej promocji. Co więcej, akcje typu “czyszczenie magazynów”, “noc wyprzedaży”, “weekend cudów” zdarzają się w takich sklepach co chwilę, a przedstawiane są jako niesamowita oferta specjalna.

Osoba rzadko kupująca elektronikę może pomyśleć, że faktycznie nieźle jej się poszczęściło, skoro trafiła na tak wyjątkową okazję. W praktyce nie jest to żadna promocja, tylko najczęściej zrównanie zawyżonych cen do tych rynkowych – co akurat jest dość popularne nie tylko w Mediaexpert.

Reklama

Porada nr 2: Sprawdź wiarygodność informacji o “niesamowitej obniżce’ lub innych podobnych krzykliwych reklamach. Wystarczy aplikacja Ceneo oraz szybki rzut oka na Allegro.

Trzeba jednak przyznać, że od czasu do czasu zdarzają się dobre oferty. Jeśli wiesz, czego szukasz i nie musisz tego kupować od razu, to przy odrobinie cierpliwości może Ci się udać ustrzelić niezłą okazję.

Niewątpliwą zaletą tego typu sklepów jest ich ugruntowana pozycja na rynku, dzięki której nie powinno być trudności z żądaniami wynikającymi z rękojmi – sklep raczej zbyt szybko nie zbankrutuje, więc jest większa szansa, że sprawnie zrealizuje żądania klienta ;). Niezwykle ważne jest jednak, by znać swoje prawa – niestety prokonsumenckie podejście to w Polsce nadal rzadkość.

Kolejnym plusem elektromarketów jest dość częste oferowanie rat 0%. Co prawda lepiej kupować za środki, które już posiadamy, ale czasem nie ma innego wyjścia. Zdarza się, że niektóre raty sklep opłaci za nas, więc warto być na bieżąco z promocjami, by nie przegapić okazji.

Reklama

Porada nr 3: Jeśli chcesz kupić coś na raty 0%, lepiej złóż wniosek i dokończ go przez Internet. Pracownicy w sklepie będą twierdzić, że potrzebujesz ubezpieczenia i będą Ci próbowali je sprzedać razem z kredytem. W związku z tym może się finalnie okazać, że raty będą jednak oprocentowane.

Nie wierz w to, że wniosku nie da się przeprocesować, system go nie przyjmuje i tak dalej. Ubezpieczenie jest zawsze tylko dodatkiem i zgodnie z prawem jego zakup nie może być warunkiem udzielenia kredytu. Wielokrotnie kupowałem na takie raty przez Internet i wnioski przechodziły bez problemu.

Ciekawostka: Internetowe submarki elektromarketów

Niektóre sklepy mają swoje submarki, operujące jako sklepy wyłącznie internetowe. Na przykład dla RTV Euro AGD ekwiwalentem jest sklep OleOle.pl, a X-kom jest w tej samej grupie co al-to. Ceny wcale nie muszą tam być takie same, a sklepy te mogą organizować oddzielne promocje.

Zakup w mniejszych sklepach specjalistycznych

Mniejsze sklepy takie jak X-Kom czy Komputronik są co prawda niebyt duże powierzchniowo, ale oferują dość spory asortyment i niezłą ilość promocji. Ich specjalnością są komputery, niemniej nie ograniczają się tylko do nich.

X-kom codziennie o 10 i 22 obniża cenę jednego przedmiotu (tzw. “gorący strzał”), a także organizuje niemałą ilość różnych ofert specjalnych. Komputronik jest w tym zakresie trochę gorszy, ale czasem też da się coś atrakcyjnego znaleźć.

Reklama

Porada nr 4: Przy poszukiwaniu oferty warto przejrzeć sklepowy outlet. Czasem możemy tam znaleźć urządzenia w świetnym stanie, które pochodzą ze zwrotów. Oczywiście w takim wypadku istnieje ryzyko znalezienia wady, która nie została opisana przez sklep. Nierzadko zdarza się też krótsza gwarancja na takie produkty. Korzystaj więc rozsądnie i pamiętaj, że przy zamówieniu przez Internet taki zakup również możesz zwrócić bez podania przyczyny.

Niestety oba sklepy również lubią organizować pseudopromocje, w których stara cena produktu jest skreślona, a nowa ukazana jako bardzo atrakcyjna. Nie daj się na to nabrać.


Na szczęście obie marki honorują zwrot 14-dniowy nawet w wypadku odbioru osobistego w salonie. To mi się podoba.

Porada nr 5: Zanim kupisz produkt, przeczytaj o nim opinie na stronie sklepu oraz na Ceneo. Wiedz jednak, że moderatorzy dość często usuwają niepochlebne komentarze o danej rzeczy. Większość oferowanego asortymentu zazwyczaj ma największą ocenę. Czy to jest realne, by 99% kupujących była aż tak zadowolona? Nie sądzę – ludzie na ogół chętniej zamieszczają opinie negatywne niż pozytywne.

Reklama

Zakup w innym sklepie internetowym

Oczywiście elektromarkety i sklepy specjalistyczne to nie wszystko – istnieje mnóstwo firm oferujących swoje produkty nie tylko stacjonarnie, ale również online. Bardziej znane z nich to Morele.net, Emag czy też Sferis. Na potrzeby tego artykułu zaliczę tutaj także Empik, który oferuje dość rozbudowany sklep internetowy.

Część z tych sklepów od jakiegoś czasu zaczęła oferować usługę pośrednictwa w zakupie, tj. umożliwienie innym firmom sprzedaży poprzez swoją witrynę. I tak na przykład Empik, Morele czy Emag mogą oferować produkty Bestceny czy Dragonist, ewentualnie jeszcze innych, mało znanych firm.

O Dragonist i Bestcenie było niedawno głośno ze względu na aferę z podatkiem VAT i zapisami w regulaminie, który to sugerował, że smartfony nie są przez klientów kupowane, ale wynajmowane. Na dzień pisania tego artykułu sklepy przestały oferować jakiekolwiek produkty w związku z tą aferą.

W tym wypadku należy uważać, gdyż jeśli przedmiot sprzedaje inny sklep, tak naprawdę to z nim zamieramy umowę kupna-sprzedaży. Nie ma sensu ryzykować i dla kilkudziesięciu złotych pozbawić się możliwości reklamacji sprzętu lub narażać się na ryzyko, że sklep zbankrutuje.

Reklama

Empik umożliwia zamówienie smartfona u innego sprzedawcy
Empik umożliwia zamówienie smartfona u innego sprzedawcy

Polecam kupować telefony tylko bezpośrednio w sklepie, który jest znany i który sam oferuje dany produkt. W Polsce jest mnóstwo marek, którym możemy zaufać. Zamiast powierzać swoje pieniądze firmom, które zarabiają na niepłaceniu podatku VAT, wybierz opcję, która jest bezpieczna i sprawdzona.

Czy kupić telefon u operatora?

Zakup smartfona u operatora jest opłacalny, ale pod warunkiem, że weźmiemy telefon bez umowy (o różnicach w opłacalności takiego rozwiązania pisałem w artykule “Jeden prosty trik jak obniżyć cenę telefonu w abonamencie“). Niektórzy z nich oferują nawet sprzedaż ratalną bez oprocentowania czy prowizji (raty 0%), a od czasu do czasu można trafić na naprawdę niezłe promocje.

Kupna u operatora możesz dokonać bez umowy w sklepie Play, w sklepie sieci Orange lub sieci Plus.

Smartfony w sklepie Play bez umowy
Smartfony w sklepie Play można kupić w dobrych cenach i często na raty 0%

Z tego, co wyczytałem w raporcie kwartalnym sieci Play, operator ma ambicje sprzedawać coraz więcej urządzeń w dobrych cenach, więc miej to na uwadze polując na interesujące oferty 🙂

Reklama

Porada nr 6: Warto zaglądać na blogi operatorów, gdzie od czasu do czasu ich rzecznicy dzielą się informacjami na temat promocji. Na przykład sieć Play co środę organizuje promocję w swoim sklepie (sprzedaż zazwyczaj startuje o 21).

Kliknij tutaj, by przejść na bloga sieci Play
A tutaj, by poczytać blog Orange

Zakup telefonu na Allegro

Opcji zakupu smartfona jest tutaj mnóstwo. Mimo, że rynek wydaje się już być nasycony, co chwilę pojawiają się nowi sprzedawcy, oferujący urządzenia w bardzo atrakcyjnych cenach. Część firm wysyła sprzęt bezpośrednio z Chin, inni tak naprawdę tylko pośredniczą przy sprzedaży, a jeszcze inni prowadzą wątpliwej jakości sklepy z siedzibami w Europie Zachodniej, unikając płacenia VAT i wystawiając tylko faktury 0% (jak wspomniana wcześniej Bestcena).

Porada nr 7: Przy zakupach na Allegro przeglądaj oferty oficjalnych producentów elektroniki. Niektóre rzeczy można tam kupić taniej niż w ich firmowym sklepie, a często można zapewnić sobie darmową dostawę.

Sprawdzaj przy płatności, czy sklep oferuje wysyłkę z Polski i czy zakup nie jest tylko pośrednictwem w zamówieniu. Nie zalecam korzystania z żadnej z tych opcji – w gruncie rzeczy samemu możesz sobie zamówić urządzenie z chińskiego sklepu i nie musisz nikomu za to płacić.

Reklama

Pamiętaj też, że w przypadku małych czy nowych kont na Allegro mogą być problemy ze zwrotem w 14 dni, a także istnieje ryzyko, że sklep po prostu zbankrutuje. Niestety, o ile kibicuję małym sprzedawcom, o tyle przy zakupie wolę być ostrożny i nie stracić swoich pieniędzy w głupi sposób.

Allegro czasem, podobnie do elektromarketów, oferuje raty 0%. Dodatkowo, jeśli masz uruchomione Allegro Smart, możesz korzystać z bezpłatnej dostawy kurierem lub do paczkomatu. Po szczegóły zapraszam tutaj.

Zakup telefonu w sklepie Amazon

Zakupów w Amazonie nie należy się obawiać – dzięki świetnej obsłudze gwarancji, rozsądnym cenom oraz promocjom, jest to dobra alternatywa dla polskich sklepów. Mimo tego, że sklep ten już pojawił się w Polsce, nie warto ograniczać się tylko do naszej lokalnej wersji.

Polacy mogą zamawiać w różnych lokalizacjach witryny – tych dedykowanych dla poszczególnych krajów europejskich, np. we francuskim Amazon.fr, hiszpańskim Amazon.es, włoskim Amazon.it, brytyjskim Amazon.co.uk (tutaj uwaga na koszty wysyłki po Brexicie) i wreszcie w najbliższym nam, niemieckim Amazon.de.

Reklama

Przy zakupie w tym sklepie płatność będzie realizowana w Euro (lub ewentualnie w funtach, jeśli kupujemy w Wielkiej Brytanii). Możesz wybrać płatność w PLN, ale nie będzie to zbyt opłacalne.

Wymiana walut w aplikacji Revolut
Revolut umożliwia szybką wymianę walut w aplikacji

Dlatego warto zapewnić sobie dobry kurs wymiany. Osobiście korzystam z aplikacji Revolut, która jest chyba najtańszym internetowym kantorem (no, trochę więcej niż kantorem, bo posiada licencję bankową ;)) na rynku, a przy tym jest bardzo wygodna i dość łatwa w obsłudze. Rekomenduję z czystym sumieniem :).

Porada nr 8: Amazon cyklicznie organizuje Prime Day, podczas którego oferowane są świetne promocje. Sam kupiłem swojego One Plus 6 z Amazonu dużo taniej niż w polskich sklepach.

W okolicach Black Friday również jest wiele ciekawych ofert. Poza tym od czasu do czasu przygotowywane są wyprzedaże produktów pochodzących ze zwrotów, tzw. Warehouse Deals – można trafić na prawdziwe perełki w dobrej cenie. Amazon na ogół zwraca koszt wysyłki zwrotnej, więc możemy przetestować produkt bez żadnego ryzyka!

W całej tej wspaniałości Amazona znalazłem jedną wadę, a mianowicie niedogodność związaną z realizacją gwarancji po sprzedaży produktu innej osobie. Ponieważ zakup przypisany jest do konta, roszczenie gwarancyjne może zgłosić jedynie pierwotny kupujący. To może utrudnić ewentualną odsprzedaż produktu.

Reklama

Wspominając o gwarancji należy pamiętać, że Amazon to nie tylko sklep, ale też platforma dla innych sprzedawców (coś na kształt wspomnianych wcześniej sklepów internetowych). Polecam upewnić się, że dany towar sprzedaje właśnie Amazon, a nie ktoś inny. Taka informacja jest widoczna na stronie oferty.

Wówczas mamy pewność, że obowiązuje nas gwarancja tego właśnie sklepu, a nie sprzedawcy, który może mieć inne zasady rozpatrywania reklamacji.

Telefony w sklepie Amazon
Informacja o sprzedawcy i firmie wysyłającej na stronie niemieckiego Amazonu

Zakup telefonu w lombardzie

Lombardy to miejsca, które oferują pożyczki pod zastaw. Gdy kwota pożyczki nie jest zwracana, wówczas lombard zazwyczaj sprzedaje zastawiony produkt. Sklepy też sprzedają nie tylko stacjonarnie, ale również w Internecie, np. na Allegro.

Osobiście nigdy nic z takiego miejsca nie kupiłem i raczej nie kupię. Powodem jest to, że można tam natrafić na rzeczy pochodzące z niepewnego źródła (na przykład kradzieży). Szkoda by było musieć oddać kupiony przedmiot i tracić czas na próby odzyskania pieniędzy.

Reklama

Dodatkowo niektórzy sprzedają do lombardów nowe bądź używane telefony, które nadal są przedmiotem umów z operatorem lub umów ratalnych. Jeśli właściciel przestanie płacić raty, smartfon jest blokowany, a kupujący nie może go używać. Obecnie wszystkie sieci działające w Polsce mogą zablokować zdalnie telefon.

Porada nr 9: Żeby sprawdzić, czy urządzenie jest wolne od obciążeń, możesz wejść na specjalną stronę sieci Plus i wpisać tam IMEI sprzętu. Podobną opcję oferuje T-Mobile oraz Orange. Play na razie nie oferuje takiej opcji – spróbuj skontaktować się z operatorem (dane kontaktowe znajdziesz tutaj)

Kupno telefonu na OLX lub innym serwisie ogłoszeniowym

W tych miejscach sprzedaje każdy bez żadnej weryfikacji. O ile możemy tu spotkać oferty prawdziwych sklepów i uczciwych sprzedawców, tak samo często jesteśmy narażeni na oszustów i kłamców.

Osobiście na OLX nie szukałbym sobie nowego telefonu, chyba że miałbym możliwość obejrzenia go na miejscu przez zapłaceniem, porównania IMEI z pudełkiem oraz dostałbym dowód zakupu. Jak najdalej posunięta ostrożność jest tutaj zalecana, gdyż odnalezienie sprzedawcy w razie problemów może graniczyć z cudem.

Reklama

Sam kiedyś zostałem oszukany i straciłem około 800 złotych, gdyż niedokładnie sprawdziłem rzecz na miejscu. Kupiłem przedmiot, którego nie przetestowałem, bo po prostu się nie znałem na tym, jak ten powinien prawidłowo działać. Gdy chciałem go przetestować okazało się, że nie działa i prawdopodobnie nikt go już nie naprawi.

Należy więc kupować rzeczy, które umiemy sami sprawdzić, tak by nie dało się przed nami ukryć żadnej wady przedmiotu. Trzeba też zadbać o to, żeby mieć dane sprzedającego w razie problemów, gdyż te osoby wbrew pozorom również obowiązuje rękojmia.

Porada nr 10: Kupując rzecz w serwisie ogłoszeniowym stosuj się do następujących zasad bezpieczeństwa:

– Kupuj lokalnie, by móc przedmiot obejrzeć przed zakupem;
– Umawiaj się w miejscach publicznych typu galerie, duże sklepy. Tam, gdzie jest monitoring, ochrona i niewielka szansa na to, że ktoś Cię okradnie;
– Jeśli weźmiesz kogoś ze sobą na spotkanie, na pewno to nie zaszkodzi;
– Koniecznie przetestuj kupowany sprzęt!
Uważaj na sprzedawców-gawędziarzy. Wymyślanie historii i opowiadanie ich to sposób na to, żebyś bardziej zainteresował się ich osobowością niż kupowanym przedmiotem;
– O ile to możliwe, zdobądź dane sprzedawcy (nie tylko numer telefonu, choć to już coś). Serwis ogłoszeniowy może ich nie mieć – w razie problemów nie znajdziesz oszusta;
– Cena dużo niższa niż rynkowa oznacza, że na 99% masz do czynienia z oszustem. Czy samemu być sprzedał/a coś za nawet tysiąc złotych taniej, bo Ci się spieszy?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o bezpiecznym kupowaniu w serwisach ogłoszeniowych, polecam Ci kanał YouTube pt. “Poszukiwacze Okazji”.

Reklama

Jeden ze sposobów oszustów opisuje kanał Poszukiwacze Okazji

Zakupy w Chinach

Chiny od jakiegoś czasy stały się Mekką szukających produktów w przystępnych cenach. Jeszcze do niedawna popularne było kupowanie stamtąd smartfonów Xiaomi (i nadal jest, ale wtedy nie było ich jeszcze oficjalnie w Polsce).

Najbardziej popularne sklepy to GearBest, Banggood, TradingShenzen oraz AliExpress. Można w nich znaleźć wiele interesujących smartfonów, także tych niedostępnych w Polsce czy Europie. Dodatkowo często organizowane są błyskawiczne wyprzedaże (Flash Sale).

Oprócz tego od czasu do czasu w sieci znaleźć można kupony zniżkowe, które obniżają cenę zakupu od kilku do kilkudziesięciu dolarów.

Porada nr 11: W wypadku zakupy smartfona z Chin najlepiej jest płacić przez PayPal (z podpiętą kartą Revolut), który oferuje program ochrony kupujących. Dzięki niemu przez pół roku od zakupu możemy liczyć na wsparcie tego pośrednika płatności w razie problemów z przesyłką. Nie jest to rozwiązanie na wszystkie bolączki, ale dobre i to.

Reklama

Oczywiście chińskie sklepy oferują swoje gwarancje (najczęściej jeden rok), ale odsyłanie telefonu do Chin i czekanie na to, aż otrzymamy go naprawionego z powrotem jest i czasochłonne, i ryzykowne.

Sklep gearbest oferuje nowym klientom kupony warte 26 dolarow
Gearbest już na starcie oferuje kupony dla nowych klientów.

Oprócz tego trzeba brać pod uwagę to, że do przesyłek z Chin powinien być doliczany podatek VAT. Sklepy mają swoje sposoby na ominięcie tego podatku, działając na granicy legalności.

Do wad tego typu zakupu oczywiście należy też długi okres transportu przesyłki – zwykle jest to około miesiąc. Nie zapominajmy też, że na możliwość zgłoszenia roszczenia z tytułu rękojmi czy zwrot w ciągu 14 dni nie mamy co liczyć.

Sporadycznie zdarza się jednak, że przedmiot jest w polskim magazynie – w takim wypadku przesyłka będzie szybsza, a wspomniane problemy prawdopodobnie nie wystąpią.

Reklama

Gdzie kupić telefon – podsumowanie

Moja sugestia jest prosta – kupuj w znanych sklepach, za którymi stoi odpowiednio duży kapitał i renoma. Jeśli chcesz zaoszczędzić – czekaj na promocje, które pojawiają się coraz częściej.

Lubisz ryzyko? Zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych kupując z Chin czy od mało znanych sklepów, ale szanse na pozytywne rozpatrzenie roszczeń gwarancyjnych mogą być mniejsze.

Gdzie ostatnio kupiłeś telefon?

Opowiedz o tym w komentarzu i pomóż innych znaleźć najlepszą możliwą ofertę.

O autorze

7 komentarzy do “11 porad jak i gdzie kupić nowy telefon”

  1. Zakupiłem zegarek xiaomi na Allegro od polskiej firmy z fakturą, gwarancją itp. Wersja zegarka europejska (global) I się zaczęło… Chciałem naprawić na gwarancji w/w zegarek i Xiaomi odmówiło naprawy ponieważ zegarek mimo że oryginalny z gwarancją (2 m-ce po zakupie) nie był kupiony od dystrybutora Xiaomi Polska. Po rozmowie tel. dowiedziałem się że uznają tylko sprzęt kupiony w Polsce od polskiego autoryzowanego dystrybutora. Tak wygląda globalna gwarancja producenta. Krótko mówiąc, kupisz nie z oficjalnego store lub kupisz z oficjalnego sklepu ale np. w Niemczech, to po ptakach, w Polsce nie masz gwarancji.

      1. Właśnie dzisiaj zegarek pojechał do sprzedawcy, na szczęście sprzedający to normalna firma i nie robił żadnych problemów. Teraz zobaczymy jak ta gwarancja zostanie rozpatrzona. (2 – miesięczny zegarek, w specyfikacji wytrzymałość baterii min 12 dni – w rzeczywistości osiągałem max 4 dni). Kupując na Allegro lub podobnych serwisach, sprawdzajcie czy sprzedający to Firma czy firma krzak.

        1. Autor strony jakaoferta.pl
          Piotrek Kłodawski

          Zgadzam się, nieraz te firmy pojawiają się na krótko i znikają, więc często lepiej z dobrego źródła kupić.

  2. Idealnie, że trafiłem na ten artykuł. Akurat poszukuję telefonu, a tu autor zebrał wszystkie możliwości zakupu na jednej stronie. Do tej pory korzystałem z umów abonamentowych u operatorów i nie zależało mi jakoś specjalnie na super-parametrach urządzenia. Tym razem po raz pierwszy kupuję smartfona samemu. Kwota zakupu też będzie dużo wyższa, gdyż potrzebuję konkretnego modelu do obsługi dronów, a nie każdy tel. jest w stanie obsłużyć 64-bitową aplikację do latania. Widzę, że warto dopłacić 100-200 zł i faktycznie wybrać się do oficjalnego sklepu. Dzięki za podpowiedzi, gdzie szukać. Pozdrawiam.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top