Reklama
banner sieci lajt mobile

Rejestracja SIM od kilku lat jest obowiązkowa dla każdego i dotyczy ona wszystkich polskich operatorów. Procedura ta ma na celu przypisanie Twoich danych osobowych do nowego numeru telefonu. Wynika to z ustawy mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa i przeciwdziałania terroryzmowi, która weszła w życie 25 lipca 2016 roku. Jeśli nie zarejestrujesz swojego numeru telefonu na na siebie (osobę fizyczną) lub na firmę, to nie będziesz mógł korzystać ze swojej SIM.

Oznacza to, że niemożliwe będzie dzwonienie, wysyłanie SMS czy MMS, ani nawet korzystanie z Internetu mobilnego. Rzecz jasna wszystkie usługi, które nie potrzebują zasięgu operatora (jak np. sieć Wi-Fi lub Bluetooth) wciąż będą u Ciebie działały. Wynika to z faktu, że obecność SIM w ich przypadku nie jest wymagana.

Jeśli jednak chcesz korzystać ze swojego numeru w Orange, to musisz go zarejestrować. W przypadku abonamentu rejestracja obydwa się przy podpisaniu umowy. Dlatego też poradnik ten dotyczy wyłącznie Orange na kartę, czyli prepaid.

Rejestracja karty SIM – niezbędne dane

Zanim przejdziemy do procesu rejestracji, warto zwrócić uwagę na to, jakie dane będziesz musiał podać przy rejestracji numeru w Orange. Jeśli chcesz rejestrować SIM na siebie, to musisz podać swoje imię i nazwisko oraz PESEL.

Jeśli jesteś obywatelem innego państwa i nie dysponujesz tym ostatnim, to konieczny będzie numer paszportu lub karty pobytu. No i oczywiście musisz także podać numer, który chcesz uaktywnić. Możesz go znaleźć zarówno na opakowaniu startera, jak i na plastiku, w którym znajduje się karta SIM. Będzie on nadrukowany w polu opisanym jako Twój numer telefonu.

Przy wielu metodach rejestracji konieczne jest także, abyś podał numer karty SIM. Ten znajdziesz już na samej karcie tuż obok logo Orange. Pamiętaj, że podać należy jedynie cyfry, bez liter i spacji.

numer karty SIM w Orange
Numer karty SIM

Kiedy jednak chcesz zrobić to na firmę, musisz przygotować jeszcze nazwę firmy, NIP i REGON. Twoje dane osobowe również będą konieczne, ponieważ będziesz pełnił rolę reprezentanta firmy podczas rejestracji.

No i jeszcze jedno – na cały proces masz 31 dni od czasu włożenia nowej karty SIM do urządzenia.

Rejestracja numeru na kartę przez Internet

Przez stronę Orange

Żeby zarejestrować SIM przez Internet, musisz wejść na dedykowaną stronę. Z tej metody tej mogą skorzystać jedynie osoby, które mają konto w ING Bank Śląski.

W zaznaczonych polach musisz podać swój nowy numer telefonu, który jest przypisany do SIM.

Reklama

Następnie należy podać numer karty SIM.

Po zalogowaniu się do banku ten uzupełni Twoje pozostałe. Następnie włóż SIM do telefonu i czekaj na SMS z potwierdzeniem od Orange.

Orange - rejestracja online

Przez bank – online

Rejestrację bezpośrednio za pomocą komputera lub smartfona oferuje także Bank Millenium oraz Podkarpacki Bank Spółdzielczy (PBS). Zacznijmy więc od tego pierwszego.

W tym przypadku możesz skorzystać z bankowości mobilnej. Wystarczy, że wejdziesz w menu aplikacji do zakładki Usługi dodatkowe. Stamtąd musisz przejść do opcji Zarejestruj kartę SIM. Kiedy już tam będziesz, postępuj zgodnie z instrukcjami.

W przypadku strony internetowej musisz zalogować się do Millenetu. Następnie przejdź w zakładkę MilleUrząd i Wnioski urzędowe. Tam znajdziesz opcję Zarejestruj numer na kartę, po wybraniu której powinieneś postępować dokładnie wedle instrukcji.

W przypadku PBS wystarczy, że zalogujesz się na stronę banku i z panelu po lewej stronie wybierzesz opcję Zarejestruj Numer. Następnie działaj zgodnie z instrukcjami banku

A co w sytuacji, jeśli masz konto w innym banku? No cóż, w takim wypadku rejestracja online jest niemożliwa i musisz już skorzystać z innej, opisanej poniżej metody.

Rejestracja przez SMS

Ta metoda działa tylko wtedy, kiedy masz już abonament w Orange zarejestrowany na osobę fizyczną. Osoby z ofertą dla firm nie mogą z tego skorzystać. Oczywiście numer może zarejestrować także inny członek rodziny lub znajomy. Tu jednak warto pamiętać, że kiedy chcesz korzystać z czyjeś pomocy, to wskazany starter zostanie przypisany do tej osoby, a nie do Ciebie. Pamiętaj także, że tu występuje limit rejestracji obejmujący tylko 5 prepaidów.W przypadku innych metod nie istnieje limit tego typu.

Żeby zarejestrować się w ten sposób, musisz wysłać SMS ze swojego abonamentu na bezpłatny numer 80280. Podaj w treści numer telefonu, który chcesz zarejestrować. Posiadasz nowego startera otrzyma SMS rejestracyjny z prośbą o potwierdzenie.

numer telefonu na karcie SIM Orange

Jak zarejestrować numer w salonie i punkcie sprzedaży Orange?

Jeśli żadna z powyższych opcji rejestracji numeru nie jest dla Ciebie, to powinieneś udać się do punktu sprzedaży Orange Polska. W tym przypadku koniecznie zabierz ze sobą swój dowód osobisty (lub kartę pobytu i paszport) oraz starter.

Reklama

No dobrze, ale czym jest punkt sprzedaży Orange? To nie tylko salony operatora. To po prostu te miejsca, gdzie można kupić zestaw startowy. Należą więc do nich między innymi sklepy Żabka, Inmedio, Relay, MediaMarkt, Kolporter, Shell, Poczta Polska. Możesz je znaleźć na mapie przygotowanej przez Orange (kliknij na zakładkę “Rejestracja w punkcie“). Niestety nie każde miejsce, gdzie możesz kupić starter, umożliwia rejestrację. Dlatego najlepiej będzie, jeśli wcześniej o to zapytasz sprzedawcę.

Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że kiedyś istniała możliwość rejestracji z pomocą listonosza. Dziś jednak taka możliwość nie jest raczej dostępna. Drugą interesującą rzeczą jest fakt, że kiedyś za samą rejestrację były różne bonusy. Teraz nie ma już tak dobrze…

Jak sprawdzić, czy numer jest zarejestrowany?

Zazwyczaj po udanym procesie rejestracji Twój telefon połączy się z siecią. To znak, że wszystko działa. Najpewniej otrzymasz też SMSa z potwierdzeniem. Jeśli jednak chcesz się upewnić, że wszystko jest już załatwione, to też możesz to zrobić. Wówczas należy wysłać darmową wiadomość o treści “numer” na 80190. Skoro jednak możesz używać telefonu do dzwonienia, to już jesteś abonentem i Twój starter jest już zarejestrowany w Orange.

Zobacz też:

O autorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top