Reklama
banner sieci lajt mobile

Celem artykułu jest przegląd i monitorowanie sytuacji z rozwojem sieci 5G w Polsce. Od jakiegoś czasu zalewani jesteśmy ofertami operatorów z dostępem do tej technologii. Sprawdźmy więc, jak rozwija się 5G u poszczególnych operatorów oraz czy w ogóle warto pokusić się na tym etapie o dopłatę do abonamentu.

Ostatnia aktualizacja informacji: 04.12.2021

  • Ponieważ nadal nie rozstrzygnięto aukcji “prawdziwych” częstotliwości 5G, najczęściej dostęp do takiej sieci uzyskiwany jest na częstotliwościach sieci 4G
  • Tylko Plus działa w Polsce na częstotliwości 2600 Mhz, co pozwala mu być najszybszą siecią 5G w Polsce
  • Wszyscy duzi operatorzy oferują 5G zarówno w abonamentach jak i w ofertach na kartę
  • Najczęściej do dostępu do sieci 5G trzeba dopłacić. Z reguły jednak nie warto tego robić
  • Spośród tanich operatorów najkorzystniej cenowo wypada sieć Otvarta – wszystkie abonamenty oferują dostęp do 5G

Częstotliwości 5G w Polsce

Zanim zacznę przegląd sieci 5G w poszczególnych sieciach, muszę napisać o obecnej sytuacji związanej z anulowaniem aukcji na wykorzystanie częstotliwości 5G. Jak oficjalnie wytłumaczono, aukcja została anulowana z powodów pandemii, wobec czego firmy nie miały możliwości zakupu praw do świadczenia usług w sieci nowej generacji.

Czy wiesz, że jakaoferta.pl to także rankingi abonamentów i ofert na kartę? Sprawdź, na pewno znajdziesz coś dla siebie 🙂

Do tej pory nie wyznaczono jeszcze terminu aukcji (rzekomo potrzebne są jakieś zmiany w prawie). Na ten moment więc rozwój prawdziwej sieci 5G w Polsce jest utrudniony. Wiele operatorów świadczy usługi 5G na tych samych pasmach jak sieć 4G, w związku z tym osiągi sieci często nie spełniają oczekiwań pokładanych w nowej generacji.

Sieć 5G w Plusie

Plus jako jedyny operator w Polsce oferuje zasięg na częstotliwości 2600 Mhz, czyli konkretnie przeznaczonej przez niego do obsługi sieci 5G. Inni operatorzy nie zdecydowali się na wydzielenie tego pasma od LTE, wobec czego ich sieć 5G działa nadal “obok” standardowych połączeń sieci czwartej generacji.

Abonamenty z 5G w Plusie

Od sierpnia 2021 roku wszystkie abonamenty w sieci Plus mają już domyślnie uruchomiony dostęp do sieci 5-tej generacji.

abonamenty z 5G w sieci Plus
5G w Plusie. Źródło: strona sieci Plus

Nie wiesz, czy jesteś w zasięgu 5G w sieci Plus? Przejdź do mapy zasięgu Plusa.

5G w Plus na kartę

Na początku lipca 2021 roku pojawiła się oferta na kartę z 5G w cenie 40 złotych miesięcznie. Znajdziesz są w rankingu ofert na kartę.

Abonamenty 5G w sieci Plush

Przy omawianiu Plusa należy wspomnieć również o submarce zielonego operatora. Plush ma w swojej ofercie bardzo ciekawy abonament w cenie 50 złotych z 60 GB Internetu, który zajmuje zazwyczaj wysokie miejsce w rankingu abonamentów. Właśnie w tej ofercie możemy korzystać z sieci nowej generacji.

Reklama

Sieć piątej generacji w Plush na kartę

Tańszym sposobem na dostęp do 5G na zasięgu Plusa jest skorzystanie z opcji na kartę.

W cenie 40 złotych miesięcznie dostaniemy 35 GB Internetu z 5G. Propozycja jest bliźniaczo podobna do tej z Plusa.

Jak działa 5G w Plusie – sprawdzam

Po mój test 5G w Plusie z połowy marca 2021 roku zapraszam Cię do tego wpisu: Test 5G w Plusie. Uchylę rąbka tajemnicy i napiszę to tutaj od razu – to najlepsza sieć 5G w na ten moment w Polsce.

Sieć 5G w Play

Play obecnie obsługuje sieć 5G na częstotliwości 2100 Mhz. Firma jest dość ciekawym przypadkiem, gdyż obecnie dzieli swój zasięg na sieć “5G ready” oraz na 5G, przy czym ta pierwsza to tak naprawdę sieć LTE-Advanced, czyli przyspieszone LTE. Używanie nazewnictwa 5G ready spowodowało już kontrowersje dotyczące wprowadzania klientów w błąd.

Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia kilka lat temu, gdy wprowadzano w Polsce sieć czwartej generacji. Wówczas Play również reklamował się jako “4G ready”, choć tak naprawdę jego sieć nie była przygotowana do kompletnej obsługi tego standardu. Tak czy siak, wygląda na to, że na ten moment Play (tak jak Orange i T-Mobile) współdzieli 5G z LTE. Możemy się więc spodziewać, że transfery u fioletowych będą gorsze niż w Plusie.

Zobacz: Mapy zasięgu 5G w Play.

Abonamenty z 5G w Play

Obecnie Play oferuje dostęp do 5G w większości abonamentów. Jedynie najtańsza opcja pozbawiona jest tego udogodnienia. Zachęcam Cię do przeczytania artykułu: “Abonament w Play. Który wybrać? Analiza ofert“, który pomoże Ci zdecydować o najlepszym abonamencie dla Ciebie. Znajdziesz tam również opis ofert innych operatorów, działających na tych samych nadajnikach.

Sieć 5G w Play
Abonamenty z 5G w sieci Play. Źródło: strona sieci Play

Abonament w tej sieci możesz zamówić przechodząc na stronę operatora.

5G w Play na kartę

Aktualnie dostęp do 5G w ofercie na kartę w Play możemy uzyskać płacąc 35 złotych miesięcznie. Za tę kwotę otrzymamy 20 GB Internetu z lejkiem 1 Mb/s. Jeśli 5G nie jest dla Ciebie priorytetem, to zachęcam do odwiedzenia rankingu ofert na kartę, by zorientować się, czy za podaną cenę nie znajdziesz czegoś lepszego.

Zobacz też: Aktualna oferta sieci Play na kartę.

Reklama

Jak działa 5G w Play? Sprawdzam

Zapraszam Cię do przeczytania mojego testu fioletowego operatora. Znajdziesz go tutaj: Test sieci 5G w Play

Sieć 5G w T-Mobile

T-Mobile oferuje dostęp do sieci 5G na częstotliwości 2100 Mhz. Podobnie jak inne sieci (oprócz Plusa), 5G jest współdzielone z LTE, więc możemy oczekiwać niższych prędkości.

Abonamenty z 5G w T-Mobile

Do 23 marca 2021 roku wszyscy klienci ofert na abonament w T-Mobile, którzy mieli wcześniej podpisaną umowę, posiadają dostęp do sieci 5G tego operatora (dotyczy to osób, które podpisały umowę najpóźniej we wrześniu 2019 roku).

Od 24 marca operator podzielił swoje abonamenty na te z dostępem do 5G i na te bez niego. Spowodowało to wzrost cen, choć w zamian dostaliśmy więcej Internetu. Oczywiście do klienta będzie należeć decyzja, czy to 5G jest mu na ten moment potrzebne i czy warto do niego dopłacić. Poniżej zdjęcia ze starej i nowej oferty abonamentowej tej niemieckiej sieci.

Abonamenty z 5G w T-Mobile
Stara oferta abonamentowa, w której 5G było wliczone za darmo Źródło: strona sieci T-Mobile
Nowa oferta 5G T-Mobile
Tak przedstawiają się nowe oferty 5G w T-Mobile

Zachęcam do przeczytania artykułu: Abonament w T-Mobile. Analiza ofert. Wpis ten porównuje propozycje abonamentowe T-Mobile oraz pomoże Ci wyborze operatora działającego na tym samym zasięgu, jeśli oferta niemieckiej sieci nie będzie dla Ciebie atrakcyjna.

Zobacz też: mapa zasięgu 5G w T-Mobile

Jeśli chcesz zamówić abonament w T-Mobile, możesz przejść na stronę operatora.

5G w T-Mobile na kartę

W drugiej połowie marca 2021 T-Mobile wprowadził zapowiadaną wcześniej ofertę z 5G. Kosztuje ona 39 złotych, daje pełen no-limit oraz 40GB w Polsce. Dodatkowo to dyspozycji nielimitowane wideo w serwisach streamingowych. A dla nowych Tidal na 3 miesiące oraz Legimi na 1 miesiąc. To bardzo dobra propozycja!

Aktualne oferty T-Mobile na kartę możesz zobaczyć pod tym linkiem: T-Mobile na kartę. Zachęcam do sprawdzania rankingu ofert na kartę, by przekonać się, na ile oferty T-Mobile są atrakcyjne w porównaniu z konkurencją.

Jak działa 5G w T-Mobile?

Sprawdź mój test sieci 5G w T-Mobile, by się przekonać! 🙂

Reklama

Sieć 5G w Orange

Orange oferuje dostęp do 5G na częstotliwości 2100 Mhz, podobnie jak Play i T-Mobile. Zasięg jest współdzielony z siecią LTE. Operator w niektórych materiałach przyznaje się otwarcie do tego, że nie jest to prawdziwe 5G, a jedynie LTE z agregacją pasm. Szkoda tylko, że nie wszędzie.

Informacja o agregacji pasm LTE w Orange na Kartę
Aplikacja “Mój Orange” – Informacja o naturze 5G w tej sieci

Co ciekawe, jeszcze jakiś czas temu Orange zarzekał się, że na pewno takiej formy 5G nie wprowadzi. Cóż, jak widać sytuacja się zmieniła. Być może wpływ na tę decyzję miał fakt odwołania aukcji częstotliwości 5G.

Aktualną mapę zasięgu możesz zobaczyć tutaj: Mapa zasięgu 5G w Orange.

Abonamenty z 5G w Orange

Na dzień dzisiejszy jedynie najdroższy abonament w Orange daje dostęp do sieci 5G. Na osłodę tej sytuacji operator przygotował promocję – każdy abonent może do końca kwietnia testować 5G u siebie za darmo. Wystarczy włączyć usługę w aplikacji Mój Orange. Nie dotyczy to ofert na kartę czy Orange Flex.

5G w abonamentach Orange
Abonamenty w Orange z 5G. Źródło: strona sieci Orange

Zachęcam Cię do przeczytania wpisu: “Abonament w Orange. Analiza oferty“, który pomoże Ci zorientować się w ofercie abonamentowej operatora oraz pokaże dostępne alternatywy na zasięgu Orange.

Korzystając z tego linku możesz przejść bezpośrednio na stronę operatora i zamówić usługę: Przejdź na stronę Orange.

5G w Orange na kartę

W pre-paidzie Orange dostępna jest jedna taryfa, która umożliwi Ci dostęp do 5G. Za 39 złotych otrzymasz 20 GB (i dodatkowe 20 GB po doładowaniu za 40 złotych) oraz nieograniczony transfer w sieciach społecznościowych (Social Pass).

Z ofertą możesz zapoznać tutaj: oferta na kartę w Orange. Ja zachęcam również do sprawdzenia rankingu ofert na kartę, który pomoże Ci podjąć decyzję o ewentualnym zakupie tej usługi.

5G w Orange Flex

Oferta pomarańczowych to też subskrypcja Orange Flex, o której możesz poczytać więcej pod tym linkiem: Recenzja Orange Flex.

W tej ofercie 5G jest dostępne w najwyższym planie, czyli tym za 80 złotych. W pakiecie do wykorzystania jest 100GB w Polsce i 9,35 GB w Unii. Z moim kodem PIOTR5DQD otrzymasz 30 złotych po miesiącu użytkowania oferty – przy odnowieniu subskrypcji.

Reklama

Jak działa 5G w Orange?

W połowie marca 2021 roku sprawdziłem, jak działa 5G w tej sieci. Zachęcam do odwiedzenia wpisu “Test 5G w Orange“.

5G u tańszych operatorów – Otvarta, lajt mobile, Premium Mobile, Netia

Okazuje się, że nie trzeba specjalnie dopłacać do 5G – wystarczy skorzystać z oferty niektórych firm, które już działają na zasięgu sieci Plusa. Kilka z nich oferuje sieć 5G w abonamentach.

Sieć Otvarta nie podwyższyła cen za swoje abonamenty i wszystkim użytkownikom zaoferowała dostęp do sieci najnowszej generacji. Zachęcam do przeczytania wpisu o abonamentach tej firmy w tym wpisie: Otvarta. Analiza oferty na abonament. Co ciekawe, Otvarta ma najtańszy abonament z 5G w Polsce.

W maju do grona operatorów wirtualnych z siecią kolejnej generacji dołączył Premium Mobile. Ich ofertę opisuję w artykule Abonament w Premium Mobile. Analiza oferty.

W czerwcu nową taryfę z 5G zaproponowała Netia. To bardzo ciekawa oferta, szczególnie dla osób, które już są klientami tej sieci (np. posiadają usługę dostępu do Internetu).

Czy warto obecnie dopłacać do sieci 5G?

Jak wspomniałem wyżej, nie we wszystkich ofertach trzeba dopłacać. Operatorzy wirtualni w większości nie liczą sobie dodatkowych kwot za możliwość użytkowania 5G. Z kolei niektórzy główni gracze na rynku na ten moment dają możliwość testowania tej technologii za darmo.

Zanim rozstrzygnie się aukcja nowych częstotliwości 5G, użytkownicy Orange, T-Mobile i Playa prawdopodobnie skazani będą na współdzielenie pasma z użytkownikami LTE. Z kolei budowa nadajników 5G w nowych częstotliwościach na pewno zajmie jakiś czas.

Na ten moment rozsądne wydaje się skorzystanie z oferty Plusa, jednak benefity 5G odczujemy bardziej w sytuacji, w której mieszkamy już w zasięgu sieci 5G. Wówczas przejście na nowszą technologię może przyspieszyć działanie Internetu w domu i okolicy, co wielu osobom na pewno poprawi komfort użytkowania sieci. W innym wypadku prędkości LTE są w większości przypadków wystarczające dla swobodnego korzystania z Internetu, a w tej sytuacji dopłacanie do 5G nie ma większego sensu.

Czy wszystkie telefony z 5G obsłużą każdą sieć w Polsce?

Nie. Musimy zwracać uwagę na pasma, które dany telefon obsługuje. To podobnie jak z siecią LTE, gdzie kilka lat temu trzeba było sprawdzać, czy smartfon obsłuży pasmo B20. Na ten moment w Polsce sieci działają na pasmach n1 oraz n38 (Plus). Należy jednak mieć na uwadze, że po przetargu te częstotliwości będą jeszcze inne – prawdopodobnie będziemy mieli do użytku pasmo n78 (3500 Mhz).

Jeśli więc zmieniasz telefony bardzo rzadko i chcesz kupić coś przyszłościowego, zadbaj o to, by telefon obsługiwał jak najwięcej pasm 5G. Sprawdzisz to oczywiście w specyfikacji technicznej telefonu.

Reklama

O autorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top