Test sieci 5G w T-Mobile

Niniejszy test sieci piątej generacji (5G) w T-Mobile pomoże ocenić Ci, czy warto zainteresować się ofertą tego operatora realizowaną w tej technologii. Lub, czy po prostu ma sens wymieniać telefon na taki z obsługą 5G.

  • 5G działa w sieci T-Mobile na częstotliwościach LTE, tak jak w przypadku Orange czy Playa
  • Testy w kilku lokalizacjach wykazały na ogół większą szybkość pobierania niż w przypadku LTE, jednak 5G uzyskiwało gorsze rezultaty w przypadku wysyłania.
  • Jeśli chodzi o wartość ping, była ona podobna dla obu standardów
  • Jeśli poszukujesz najszybszej sieci 5G, to lepsza będzie oferta sieci działających na nadajnikach Plusa, jednak musisz się upewnić, czy Twój telefon obsłuży ich częstotliwości

Niemiecka sieć w marcu 2021 roku zaprezentowała nową ofertę na kartę, w której za 39 złotych otrzymujemy całkiem spory pakiet Internetu (40 GB), darmowy transfer treści wideo w dobrej rozdzielczości (Supernet Video HD) oraz dostęp do sieci piątej generacji. W ten sposób dołączyła do pozostałej trójki wielkich graczy na polskim rynku, którzy oferują 5G w usługach “na kartę”.

Muszę przyznać, że czekałem na tę okazję, gdyż zamawianie abonamentu na 2 lata w celu testów sieci 5G trochę mija się z celem. Wcześniej sprawdziłem już pozostałe sieci (zobacz wszystkie testy 5G) i T-Mobile został jako ostatni.

5G na częstotliwościach LTE w T-Mobile

Nie robiłem sobie wielkich nadziei, bo podobnie jak Play i Orange, testowana sieć również dzieli pasmo ze starszą generacją. Oczekiwałem więc wyników świadczących o tym, że nie ma sensu zawracać sobie głowy obietnicami o sieci przyszłości. Na tę przyjdzie jeszcze czas po odpowiednich aukcjach prawdziwych częstotliwości 5G.

Reklama

Zanim jednak udało mi się potwierdzić moje przypuszczenia, pojawiły się problemy.

Sieć 5G w T-Mobile – problemy

Otóż mój telefon, na którym przeprowadzałem test (Motorola Edge), w wypadku jedynie tego operatora nie był w stanie złapać zasięgu 5G w żadnym miejscu. Operator twierdził, że cały Kraków jest w zasięgu, a ja zjeździłem spory kawałek miasta, włączając w to samo centrum. Okazało się, że dostęp do piątej generacji nie aktywował się automatycznie.

Musiałem zgłosić sprawę do T-Mobile, bo w aplikacji nie było żadnej opcji dotyczącej 5G. Po weekendzie oczekiwania udało się – otrzymałem SMSa potwierdzającego, że sprawa została rozwiązana pomyślnie i faktycznie tak było. Ikonka 5G w końcu pojawiła się na ekranie telefonu.

Jak pisałem już w teście 5G w Orange, objęcie całego miasta zasięgiem to dość rozsądny trik marketingowy. Osoby mniej zorientowane w temacie nie będą przecież przeprowadzać testów prędkości i porównywać wyników z LTE. Jest ikonka? Jest – więc nie ma się czym przejmować.

Reklama

Wynik testów 5G w T-Mobile

Jak już wspomniałem, testy przeprowadziłem na terenie Krakowa, używając telefonu Motorola Edge. Starałem się być w różnych miejscach miasta, zarówno na otwartej przestrzeni jak i wewnątrz budynku (gdzie było to możliwe) oraz porównać prędkość z LTE w tym samym miejscu. Podobnie jak w wypadku testu 5G w Playu, czasem program Speedtest rozpoznawał 5G jako LTE mimo odpowiedniej ikonki na telefonie. No cóż, może chciał mi przekazać prawdę o tej “piątej generacji” ;).

Pomyślałem, że przedstawię wyniki również takich testów w tabeli poniżej.

MiejsceWynik testu 5GWynik testu LTE
Osiedle mieszkaniowe 70,6 Mb/s pobieranie, 28 Mb/s wysyłanie, PING: 22ms33,7 Mb/s pobieranie, 35,1 Mb/s wysyłanie, PING: 27ms
Osiedle mieszkaniowe – test drugi w innym miejscu119 Mb/s pobieranie, 14 Mb/s wysyłanie, PING: 24ms99,2 Mb/s pobieranie, 18,1 Mb/s wysyłanie, PING: 34ms
Wieża Ratuszowa (5G jako LTE w Speedtest)58,6 Mb/s pobieranie i 33,2 Mb/s wysyłanie, PING: 27 ms82,3 Mb/s pobieranie i 19,2 Mb/s wysyłanie, PING: 25 ms
Krakowskie Planty (5G jako LTE w Speedtest)59,1 Mb/s pobieranie i 12,4 Mb/s wysyłanie, PING: 36 ms83,2 Mb/s pobieranie i 19,2 Mb/s wysyłanie, PING: 31 ms
Mieszkanie (wewnątrz)52, 4 Mb/s pobieranie, 3,7 Mb/s wysyłanie, PING: 29ms20,8 Mb/s pobieranie, 13,6 Mb/s wysyłanie, PING: 25ms

Wnioski z testów

W każdym przypadku, w którym program Speedtest rozpoznawał prawidłowo 5G, ta sieć była szybsza jeśli chodzi o pobieranie – i to całkiem sporo. Z pingiem bywało różnie, ale jakichś bardzo istotnych różnic nie uświadczymy. W przypadku, gdy 5G było traktowane przez Speedtest jako LTE, lepsze wyniki dawał test na sieci czwartej generacji.

Jeśli pominiemy to dziwne zachowanie programu (czy też być może samej sieci) to można stwierdzić, że 5G na ogół było sporo szybsze od 4G – nierzadko nawet o połowę. Niemniej jednak gorzej było z wysyłaniem – różnice na niekorzyść nowszego standardu są całkiem spore.

Reklama

Czy takie wyniki powinny przekonać kogokolwiek do wybrania oferty T-Mobile z 5G, do którego nadal trzeba dopłacić co najmniej 10 złotych miesięcznie w ofercie na kartę?

Myślę, że niekoniecznie, choć jest to warte rozważenia, jeśli zależy nam na większych prędkościach pobierania na zasięgu T-Mobile. W przypadku, gdy chcemy naprawdę odczuć przyspieszenie względem 4G, lepiej skorzystać z oferty sieci Plus (zobacz test sieci 5G w Plusie), która na 5G jest dużo wyższa. Choć trzeba pamiętać, że tutaj mamy już do czynienia z innymi częstotliwościami i lepiej upewnić się, że nasz telefon będzie je obsługiwał oraz że mapa zasięgu 5G pokrywa miejsca, w których najczęściej przebywamy.

Oferta T-Mobile

Jeśli interesują Cię usługi tej sieci, zachęcam do przeczytania analizy ofert abonamentowych w tej sieci. Możesz przejść też od razu na stronę T-Mobile, by zapoznać się z całą ofertą. Sprawdź również opinie o T-Mobile, które pomogą Ci podjąć decyzję o zakupie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry