Reklama
banner sieci lajt mobile

Masz już dość usług Orange i chcesz zrezygnować z umowy? Minęły dwa lata i poszukujesz zmiany? Sprawdź, co możesz zrobić, żeby łatwo rozwiązać kontrakt z Orange. Dowiedz się, czy i kiedy możesz zerwać umowę bez kary. Pobierz wzór wypowiedzenia, który wyślesz do operatora.

Konsekwencje zerwania umowy przed czasem

Teoretycznie możesz wypowiedzieć zrezygnować z usług Orange Polska w każdej chwili. Jednak tylko w przypadku taryf na czas nieokreślony i z okresem próbnym nie powinieneś obawiać się opłat.

Jeśli zerwiesz umowę przed czasem, to poniesiesz tego konsekwencje finansowe. Niestety, nie mogę Ci powiedzieć, ile dokładnie będziesz musiał zapłacić, ponieważ to zależy od Twojej kontraktu i czasu jego trwania. Jest to jednak coś, co sam możesz sprawdzić na kilka sposobów.

Najłatwiej zrobić to za pośrednictwem strony Mój Orange. Po zalogowaniu się do serwisu przejdź do zakładki Umowy i urządzenia, a następnie do Pokaż umowę. Teraz przejdź do interesującego Cię dokumentu i wybierz opcję: Pokaż karę za rozwiązanie umowy.

Kolejny sposób wymaga, abyś się skontaktował z infolinią, korzystając z tych samych numerów, co przy wypowiedzeniu kontraktu przez telefon:

*100 lub 510100100 – dla abonentów indywidualnych.

*600 lub 510600600 – dla abonentów biznesowych.

Ostatnia metoda polega na udaniu się do salonu Orange i rozmowie z konsultantem. W tym wypadku od razu będziesz mógł załatwić sprawę rezygnacji.

Ważna informacja: jeśli zamówiłeś usługę bądź telefon przez Internet, to obowiązuje Cię 14 dni na zwrot bez konsekwencji. Jeśli się na to zdecydujesz w tym terminie, obejdzie się bez płacenia kary.

Warunki wypowiedzenia

Na początek jednak warto zaznaczyć kiedy w ogóle możesz złożyć wypowiedzenie umowy. Możesz to zrobić tylko wtedy, kiedy spełniasz poniższe warunki:

Reklama

  • Musisz być osobą fizyczną lub, jeśli prowadzisz firmę, – osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą/spółkę cywilną;
  • To Ty podpisałeś dokumenty;
  • W przypadku kiedy właściciel numeru nie żyje i chcesz zrobić to w jego imieniu, musisz dostarczyć jego akt zgonu;
  • Nie minęło 14 dni kalendarzowych od zakupu.

Pamiętaj także, że możesz odstąpić od całego pakietu, czyli zakupionego urządzenia i podpisanej umowy, od samych usług albo też od samego urządzenia. Oznacza to, że możesz np. oddać modem czy router, a mimo wszystko pozostać przy umowie i dalej korzystać z zakupionych usług.

Metody i wzory wypowiedzenia

Poniżej omówimy wszystkie metody rozwiązywania kontraktów z Orange dla obydwu typów kontraktów. Ewentualne różnice w poszczególnych procedurach będą podkreślane w samych instrukcjach. Nie ma ich jednak zbyt wiele.

Jeśli jesteś abonentem indywidualnym, to wystarczy, że wypełnisz i dostarczysz ten formularz. Skorzystaj z tego dokumentu, gdy jesteś klientem biznesowym. Są to edytowalne dokumenty pdf – możesz je uzupełnić na komputerze przed wydrukowaniem.

Następnie udaj się do salonu operatora z dokumentem tożsamości. Skorzystaj z wyszukiwarki salonów, żeby znaleźć najbliższy punkt obsługi. 

W salonie

Oczywiście najbezpieczniej to zrobić w salonie Orange. Masz tam do dyspozycji profesjonalną obsługę, która przeprowadzi Cię przez cały proces krok po kroku i poinformuje o wszystkich kluczowych kwestiach związanych z zakończeniem współpracy. Warto jednak udać się do salonu firmowego, a nie partnerskiego, w którym kładziony jest większy nacisk na sprzedaż.

Jeśli wraz z kontraktem otrzymałeś jakiś sprzęt, to również powinieneś go ze sobą zabrać. Pamiętaj też, że nie masz obowiązku oddania karty SIM.

Pocztą

Wystarczy, że wyślesz powyższy wniosek listem na adres:

Magazyn Centralny Orange Polska S.A.

Ołtarzew, ul. Południowa 2 05-850 Ożarów Mazowiecki

z dopiskiem „Odstąpienie”.

Reklama

Przez telefon

Musisz zadzwonić na numer telefonu:

  • *100 lub 510100100 – dla abonentów indywidualnych.
  • *600 lub 510600600 – dla abonentów biznesowych.

Przez opiekuna

Jest to metoda dotycząca wyłącznie abonentów biznesowych. Jeśli podczas podpisywania kontraktu jako abonent indywidualny ktoś Ci powiedział, że jest Twoim opiekunem, to był nim tylko do momentu jej zawarcia i nie ma on wpływu na dalsze jej losy.

Sprawdź w dokumentach, czy nie znajdziesz tam nazwiska i numeru telefonu do odpowiedniej osoby.

Zwrot urządzeń

W przypadku zwrotu kupionego od Orange sprzętu postępuj tak samo, jak przy wyżej opisanej metodzie przez pocztę, ale wyślij je wraz z oświadczeniem paczką. Cały zestaw musi być kompletny, a urządzenie w pełni sprawne. Oczywiście to Ty ponosisz koszt przesyłki, choć w pewnych wypadkach wysyłka będzie darmowa lub zestaw odbierze pracownik sieci.

Kiedy należy oddać urządzenia?

Musimy rozróżnić urządzenia służące do odbioru Internetu telewizji od telefonów komórkowych, które kupujesz wraz z umową. Jeśli wziąłeś telefon komórkowy w Orange i płacisz za niego raty, to nie powinieneś go oddawać przy rozwiązaniu umowy. Wciąż jednak musisz go spłacać. Nie da się oddać telefonu razem z umową, jeśli minęło więcej niż 14 dni kalendarzowych od czasu jej zawarcia.

W przypadku usług stacjonarnych (np. telefon, Internet światłowodowy):

  • Po tym, jak rozwiązałeś umowę po jej zakończeniu — gdy urządzenie było wypożyczone: modem, dekoder, karta ViaAccess, Smart Wi-Fi Box, terminal ONT.
  • Po tym, jak odstąpiłeś od umowy.
  • Kiedy dostałeś informację o tym, że z przyczyn technicznych świadczenie usług nie jest możliwe, a otrzymałeś już urządzenia;
  • Kiedy zrezygnowałeś z części usług — dotyczy to tych urządzeń, które są powiązane z tymi usługami;
  • Jeśli urządzenie okazało się uszkodzone i chcesz je wymienić na sprawne;
  • Jeśli zmieniasz plan taryfowy lub sposób świadczenia usług i w związku z tym wymieniasz urządzenia;

Co więcej, Orange nie wymaga, abyś zwracał następujące urządzenia:

  • Sagem F@st 800,
  • LiveBox 1.0 oraz 1.1,
  • Które zakupiłeś, a nie wypożyczyłeś.

W przypadku ofert Internet DSL, Biznes Pakiet, ISDN i usług zaawansowanych, nie musisz samemu odsyłać sprzętu. Odbierze go od Ciebie Partner Techniczny Orange. Jeśli chcesz zrezygnować z dzierżawy Smart Wi-Fi Box w trakcie umowy, to udaj się do salonu Orange. 

Zwrot urządzeń dzierżawionych

W przypadku urządzeń dzierżawionych (wypożyczanych) sytuacja wygląda już znacznie lepiej, niż przy ich zakupie. Możesz je bowiem zwrócić bezpłatnie za pomocą Paczkomatów Inpost. Kluczowe jest tu to, że od dnia odstąpienia od umowy masz tylko 14 dni na wysłanie sprzętu. Dla wypowiedzenia umowy w okresie próbnym jest to sama data wysłania wypowiedzenia. W przypadku Neostrady i DSL liczy się koniec ostatniego okresu rozliczeniowego.

W takim wypadku musisz:

Reklama

  • Spakować wszystkie zwracane urządzenia i akcesoria do jednej paczki;
  • Wejść na stronę internetową Szybkie Zwroty;
  • Wybrać gabaryt paczki, tak aby wybrane wymiary były równe lub większe od paczki, którą zamierzasz zwrócić;
  • Uzupełnić Formularz Zwrotu. Tu warto podkreślić, że w pole „Numer zamówienia” powinieneś wpisać swój numer ewidencyjny, który znajdziesz na każdej fakturze Orange;
  • Poczekać na potwierdzenie od InPost. Kiedy już je otrzymasz, to zawarty w nim kod po prostu zapisz na paczce: najlepiej flamastrem i jak największymi literami, aby poprawić czytelność;
  • Udać się do Paczkomatu. Jeśli nie wiesz, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy, to możesz sprawdzić to na tej stronie Internetowej.
  • Kiedy już znajdziesz się przy Paczkomacie, wybierz opcję: Nadaj paczkę, a następnie Mam kod zwrotu. Następnie wpisz go, zatwierdź i umieść przesyłkę w schowku.

Dodatkowe informacje od Operatora znajdziesz na jego stronach. Zobacz serwis dotyczący zwrotów urządzeń oraz odstąpienia od umowy.

Zobacz też:

O autorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top