Reklama
banner sieci lajt mobile

Kilkadziesiąt razy dziennie – nawet tak często zdarza nam się sięgać po smartfona. Telefon stał się tym samym nieodłączną częścią naszego życia. Nastąpiło to w stosunkowo krótkim czasie. Kilkanaście lat temu nikt jeszcze nie przypuszczał, że mobilne sprzęty w ręku będziemy mieć niemal co chwilę. Dziś nowoczesny telefon czy smartwatch zabiera bardzo dużą część naszego wolnego czasu.

Twórcy urządzeń mobilnych dążą do tego, aby korzystanie z urządzenia było coraz to praktyczniejsze. Krokiem w kierunku poprawy wygody użytkowej jest funkcja Always on Display. Czym jest AOD i jak ją uruchomić w smartfonie?

Czym jest funkcja Always on Display?

W Polsce często tłumaczy się ją jako „Zawsze na Wyświetlaczu” lub “Ekran zawsze łączony”. Oznacza, że ekran Twojego telefonu lub zegarka będzie wyświetlać podstawowe informacje, do których łatwo uzyskasz dostęp. Wszystko to bez konieczności każdorazowego odblokowywania urządzenia. Jeśli będziesz mieć ochotę, możesz spersonalizować wygląd funkcji i dodać np. krótką animację, zdjęcie lub różne kolorowe wzorki. Zależy to od tego, czy producent udostępnia taką możliwość.

Wyświetlacz pozostaje cały czas włączony, ale działa niejako w trybie częściowego uśpienia. Nadal możemy wziąć smartfona do ręki i go szybko odblokować. Nie musimy jednak tego robić, gdy chcemy sprawdzić podstawowe powiadomienia, np. godzinę, nieodebrane połączenia, ilość nowych wiadomości czy pogodę.

Te dane będą widoczne na wyłączonym ekranie non-stop.

Telefon z always on display
AOD w telefonie Samsung

Po raz pierwszy zastosowała go w swoich produktach marka Nokia. Po latach do grona użytkowników tej technologii dołączył Samsung wraz z modelem Galaxy s7. Obecnie stosuje to rozwiązanie w większości swoich flagowych produktów (np. serii Samsung Galaxy). Poza tym znajdziemy ją w sprzętach od Huawei, Motorola, LG, Xiaomi czy Google Piksel. 

Always on Display działa tylko na wybranych urządzeniach, najczęściej z ekranem AMOLED. Dzięki aktywności tylko niektórych pikseli, nie drenuje ona baterii. Możesz jednak aktywować bliźniaczą funkcję na dowolnym sprzęcie. Nawet takim, który nie posiada jej domyślnie wbudowanej.

Wystarczy pobrać jedną z aplikacji do tego przeznaczonych i ją skonfigurować. Nie jest to jednak najwygodniejsza forma korzystania z tej funkcjonalności. Aktywowany w ten sposób AOD będzie znacząco “zjadał” baterię. Ograniczy w ten sposób czas pracy na jednym ładowaniu.

Jak włączyć Always on Display?

Jak już wspomniałem, nie polecam instalowania zewnętrznych programów tylko po to, aby otrzymać namiastkę AOD. Obciążają one system, spowalniają pracę urządzenia i nie wyglądają tak dobrze, jak oryginalna opcja AOD. Jak zatem uruchomić funkcję, która jest wbudowana do telefonu? W większości przypadków ustawisz ją odblokowując sprzęt i:

  • ściągając palcem w dół górną belkę powiadomień;
  • odnajdując kółeczko z napisem Always on Display;
  • przytrzymując je, dzięki czemu sprawdzisz poszczególne ustawienia tej opcji;
ustawienia always on display w androidzie

Funkcję włączysz również przechodząc po prostu do ustawień sprzętowych. Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje urządzenie ją obsługuje – po prostu wpisz w polu wyszukiwania ustawień frazę „Always on” (albo podane wyżej tłumaczenia). Jeśli nie uzyskasz żadnych informacji zwrotnych, to znak, że najprawdopodobniej Twój sprzęt nie obsługuje tej technologii.

Reklama

Co to jest Ambient Display?

Podobną, choć różniącą się kilkoma szczegółami technologią, jest funkcja Ambient Display. Spełnia ona podobne założenie jak AOD. Dzięki niej ekran blokady nie jest cały czas uruchomiony, a wybudza się w wybranych momentach. Informacje na ekranie o różnych wydarzeniach pojawiają się w chwili nadejścia powiadomienia lub momencie wykrycia ruchu przez czujnik. Jeśli weźmiesz smartfon w dłoń albo machniesz przed nim ręką – wyświetlacz obudzi się.

Najczęściej AD spotkamy w urządzeniach Motorola oraz Xiaomi.

Always on Display w telefonach iPhone

Urządzenia mobilne od Apple przez wiele lat pozostawały jedynymi w tej klasie bez omawianej funkcji. Wyjątkiem były zegarki Apple Watch, które wyświetlały informacje o powiadomieniach. Sytuacja zmieniła się we wrześniu 2022 roku, kiedy wprowadzono AOD w telefonach iPhone 14 Pro i Pro Max.

Obecnie jej działanie polega na przyciemnieniu ekranu, “wysunięciu” na wierzch tapety zegara oraz ograniczeniu odświeżania ekranu do 1 herca. Implementacja wygląda więc inaczej niż w telefonach z androidem.

O autorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top