Co to jest VoLTE i VoWifi (Wifi Calling)?

niedziela, 28 listopada, 2021

VoLTE i Wifi Calling to istotne usługi, które mogą znacznie wpłynąć na komfort użytkowania telefonu, a także czasem pomóc nam oszczędzić pieniądze.

 • Technologia voLTE zapewnia lepsze wygłuszanie szumów z otoczenia, a także możliwość przeglądania Internetu z wysoką prędkością podczas rozmowy telefonicznej
 • Wi-Fi Calling przydaje się wtedy, gdy jakość sygnału z sieci komórkowej jest słaby. Dzięki tej technologii połączenia wykonywane są przez sieć WiFi
 • Żeby móc korzystać z obu tych usług, konieczna jest ich obsługa przez nasz telefon. Dodatkowo operator musi wspierać Twoje urządzenie
 • Większość nowych telefonów radzi sobie z tymi usługami bez problemu. Jednak nie każda sieć je oferuje.

Wybierając nową ofertę telefoniczną warto więc kierować się nie tylko ceną i ilością dostępnych gigabajtów Internetu, czy ewentualną obecnością wliczonego w koszty roamingu.

Równie istotną kwestią jest jakość połączeń, jaką może nam zaoferować operator oraz ewentualna możliwość używania telefonu tam, gdzie zasięg usług mobilnych jest ograniczony.

Reklama

Co daje Voice Over LTE (VoLTE)?

Voice over LTE to w tłumaczeniu oznacza “głos przez LTE”. Wprowadzenie sieci czwartej generacji (LTE) dało możliwość znacznego podniesienia jakości oferowanych połączeń głosowych.

O ile w standardzie sieci 3G mogliśmy liczyć na technologię HD Voice, która znacznie redukowała szumy w słuchawce i umożliwiała dużo bardziej wyraźne rozmowy, o tyle VoLTE podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej.

Wykorzystuje ona bowiem (jak sama nazwa wskazuje), sieć LTE do przesyłania danych głosowych między rozmówcami. Dzięki temu czas łączenia (oczekiwanie na pierwszy sygnał połączenia) trwa znacznie krócej, a jakość rozmowy jest jeszcze lepsza. Oprócz tego mamy możliwość rozmawiania i jednoczesnego przeglądania Internetu, co w wielu sytuacjach może być bardzo przydatne.

Co muszę zrobić, żeby korzystać z technologii VoLTE?

Są dwa istotne wymogi. Po pierwsze sieć, z której korzystasz, powinna udostępniać taką możliwość. Po drugie, musisz posiadać telefon, który dana sieć “zaakceptowała” do używania na swoich nadajnikach.

Większość operatorów udostępnia już VoLTE w abonamentach i coraz częściej w ofertach na kartę. Niestety – lista smartfonów, która jest obsługiwana przez polskie sieci zazwyczaj nie jest długa. Często tańsze telefony z tak zwanej “średniej półki” nie będą na nich figurować.

Technologia VoLTE
VoLTE zapewnia lepszą jakość połączeń. Generuje także niezliczoną ilość uśmiechów podczas rozmów telefonicznych – spróbuj sam 😉

Jak mogę sprawdzić, czy mój operator oferuje VoLTE i WiFi Calling?

Informacje o tym są dostępne na stronach poszczególnych sieci. Poniżej znajdziesz odnośniki do serwisów najważniejszych operatorów, na których wypisane są modele telefonów wspierane przez sieć oraz oferty, które voLTE i voWiFI obsługują.

T-Mobile – voLTE i voWiFi

Orange – voLTE
Orange – WiFi Calling

Plus – voLTE
Plus – WiFi Calling

Play – voLTE
Play – WiFi Calling

Czy VoLTE jest darmowe?

Tak. Operatorzy umożliwiają korzystanie z tej technologii za darmo.

Po czym poznam, że używam VoLTE?

Na wyświetlaczu telefonu powinna pojawić się charakterystyczna ikonka. Poznasz to też na pewno po jakości połączenia. Telefonując z wykorzystaniem VoLTE byłem zdumiony jak cicho jest w słuchawce, gdy nikt przez chwilę nic nie mówi – nie było słychać żadnych szumów!

Co to jest VoWifi (Wi-Fi Calling)?

Voice over WiFi, czyli “głos przez telefon” to technologia umożliwiająca wykonywanie połączeń telefonicznych bez wykorzystania nadajników sieci komórkowych. Wystarczy, że telefon obsługujący tę funkcję zostanie połączony z siecią WiFi, aby można było dzwonić oraz (w niektórych sieciach) wysyłać SMSy.

Co daje VoWifi (Wi-Fi Calling)?

Istnieją dwa główne zastosowania VoWifi:

Swobodne używanie telefonu w miejscu ze słabym zasięgiem


Jeśli masz trudności z korzystaniem z telefonu w niektórych lokalizacjach, ta funkcja może Ci to umożliwić. Przykładowo – mieszkasz w bloku, często przebywasz w piwnicy, gdzie nie ma zasięgu, ale telefon “łapie” sygnał twojego Wi-Fi? Jeśli aktywujesz Wi-Fi Calling, nie będzie trzeba więcej martwić się o bycie odciętym od telefonu.


Inny przykład – odwiedzasz rodzinę na wsi, gdzie twój operator nie dociera? Połączenie z ruterem i włączenie VoWifi umożliwi ci pozostanie w zasięgu.

Obniżenie opłat za połączenia za granicą


Jeśli często wyjeżdżasz w dalekie podróże i opłaty za roaming są w twojej taryfie horrendalnie wysokie, możesz skorzystać z Wi-Fi Calling. Operatorzy rozliczają usługi wykonane z użyciem tej technologii tak, jak by były wykonane w Polsce. Dzięki temu korzystasz z telefonu jak w domu, oszczędzając pieniądze.


Pamiętaj, by przed wykonaniem połączenia uruchomić w telefonie tryb samolotowy. Unikniesz przypadkowych opłat, które mogą się pojawić, gdy smartfon przełączy się na sieć komórkową. Dzieje się tak często, gdy sygnał Wi-Fi jest słaby.

Usługa Volte (Wifi-Calling)
Wi-Fi Calling (VoLTE) umożliwi Ci oszczędzanie pieniędzy na zagranicznych wakacjach.

Czego potrzebuję, by uruchomić VoWifi (Wi-Fi Calling)?

Jeśli twój telefon oraz twoja sieć obsługują te funkcję, będziesz mógł ją znaleźć w ustawieniach smartfona. Aktywacja usługi będzie w takim wypadku dość prosta. Co jednak w sytuacji, gdy twój telefon nie ma takiej opcji?

Niektórzy operatorzy udostępniają dodatkową aplikację, która pozwala korzystać z VoWifi na dowolnym urządzeniu. Przykładowo: a2mobile oraz sieć Plus.

Jeśli dostęp do usługi jest dla Ciebie kluczowym kryterium, zalecam zapoznać się z informacjami na stronie przyszłego operatora.

W “Orange na kartę” nie można korzystać z usługi w roamingu, a firma przestała rozwijać aplikację i umożliwia korzystanie z WiFi Calling tylko z wykorzystaniem obsługujących go urządzeń.

Warto dowiedzieć się także, czy operator umożliwia wysyłanie SMSów lub MMSów z wykorzystaniem tej funkcji. Nie wszystkie sieci to gwarantują.

8 KOMENTARZE

 1. Ciekawe kiedy PLAY naprawi u siebie na iPhone VoWiFi… Od ponad tygodnia jest problem z aktywacją jej. Próbowałem różne systemy wraz z różynymi ustawieniami operatora od ios 14.8 do 15.1 beta 3… Co ciekawe BOK play24 wie o awarii i czeka na ustawienia operatora od Appla i czeka… to samo się tyczy Mobile Vikings, który jest na ich nadajnikach. Na Androidzie z kolei zadnych problemów 🙂

   • Oj dam na pewno -.- jestem ich koszmarem zarówno w BOK Playa i Viking Mobile. Znam nicki wszystkich osób tam pracujących – codziennie ich molestuje pytaniami o VoWifi ze chyba sami mnie usuną z sieci 🙂

     • Wczoraj w nocy jeszcze nie działało 🙂 a tu sprawdzam dziś zreszta jak co dzień i bach !!!!!! Pojawił się regulamin wifi calling do akceptacji !!! Po prawie 3 tygodniach czekania i nękania BoK Play / Vikinga, aż przetarłem oczy ze zdziwienia. 😀 😀 dużo pewnie osób z ajfonami 13 z abonamentu zrobiło dymu w BOKu i się Play wziął do roboty… nareszcie 🙂

  • Jeszcze nie, ale będzie w październiku czy listopadzie. Niemniej chyba nie aż tak szczegółowe – po prostu zaznaczę, kto w której ofercie ma tę usługę.

   Póki co w rankingu abonamentów 5 najlepszych ofert jest dość szczegółowo rozpisane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Cześć! Jestem autorem serwisu jakaoferta.pl i chętnie pomogę Ci wybrać najlepszy smartfon albo ofertę operatora komórkowego. Jeśli chcesz mnie bliżej poznać kliknij w moje zdjęcie. No i nie wahaj się napisać do mnie w razie jakichkolwiek problemów! :)