Darmowe rozłożenie OC na raty w banku? Sprawdzam!

poniedziałek, 29 listopada, 2021

Powiedzmy sobie szczerze – nikt z nas nie lubi, gdy mija kolejny rok i znów trzeba szukać ubezpieczenia samochodu. Niektórzy idą na łatwiznę i po prostu przedłużają polisę automatycznie (co nie jest najlepszym cenowo rozwiązaniem), inni udają się do stacjonarnych punktów, by wybrać najlepszą opcję z pomocą sprzedawcy, a jeszcze inni przeczesują Internet w nadziei znalezienia tej najkorzystniejszej.

Ja należę do tej ostatniej grupy. Zwykle jest tak, że szukając polisy w Internecie można zaoszczędzić kilkadziesiąt lub kilkaset złotych na tej samej usłudze. Szukam w Internecie, bo jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, żeby propozycja wznowienia umowy u obecnego ubezpieczyciela była atrakcyjniejsza cenowo niż ta wyszperana w sieci. Oczywiście wymaga to trochę wysiłku -kilku godzin spędzonych na poszukiwaniach oraz sporządzenia i wysłania wypowiedzenia umowy do dotychczasowego usługodawcy. Niemniej jednak wolę włożyć trochę wysiłku niż bezsensownie marnować pieniądze.

Jakaoferta.pl to także rankingi ofert na abonament oraz na kartę! Jeśli chcesz zmienić ofertę, sprawdź powyższe linki 🙂

Korzystna cena za OC i AC w ratach?

Jeśli szukałeś kiedyś ubezpieczenia dla swojego auta, wiesz na pewno, że zazwyczaj płatność jednorazowa z góry to najkorzystniejsza cenowo opcja. Jeśli chcesz rozłożyć ją na raty, wówczas musisz słono zapłacić – jesteś co najmniej stówkę w plecy. Nieraz gorsza sytuacja materialna zmusza nas do skorzystania z opcji ratalnej, mimo iż ostatecznie wychodzi ona drożej.

Przez ostatnich kilka lat byłem klientem kilku towarzystw ubezpieczeniowych (nawet nie pamiętam nazw ich wszystkich ;)). Korzystałem z usług Allianz, Generali i bardzo możliwe, że Link4. Wszyscy ci ubezpieczyciele kazali sobie słono płacić za rozłożenie płatności na raty. Najczęściej więc płaciłem z góry.

Jednak pewnego dnia postanowiłem wyliczyć składkę za pośrednictwem swojego banku i sprawdzić, jak będzie się ona mieć do oferty rynkowej. Okazało się, że wyliczenia wyszły całkiem korzystnie, a możliwość rozłożenia na 12 nieoprocentowanych rat to coś, czego próżno było szukać gdzie indziej. Bingo!

OC w dwunastu ratach 0% w Banku Millennium

Za pośrednictwem Banku Millennium ubezpieczałem się już dwa razy, przy czym w zeszłym roku nie zdecydowałem się na ten krok, gdyż znalazłem lepszą ofertę gdzie indziej (no i była to płatność z góry ;)).

Za pierwszym razem oferta ubezpieczenia była dużo lepsza niż u konkurencji, a 12 rat wziąłem tak po prostu – żeby mieć więcej gotówki w portfelu. W tym roku propozycja nie była jakaś specjalnie lepsza, ale zdecydowałem się z tego samego powodu – po prostu wolę mieć pieniądze przy sobie.

Korzystanie z dwunastu nieoprocentowanych rat ma jeszcze inną zaletę – przy sprzedaży auta polisa po prostu przechodzi na nowego kupującego, a ja nie muszę się martwić, że zapłaciłem z góry za coś, czego już nie używam.

Jak skorzystać z tej oferty ubezpieczenia?

Możliwość wyrobienia polisy w banku jest skierowana tylko do jego klientów i da się wszystko załatwić dość sprawnie w serwie transakcyjnym. Co ciekawe, można to zrobić zarówno przez Internet jak i wygodną aplikację. Jeśli nie jesteś jeszcze klientem Millennium, to oczywiście przed skorzystaniem z tej opcji będzie trzeba założyć konto, więc czeka Cię dodatkowy krok.

Na osłodę powiem, że założenie tam konta osobistego jest obecnie premiowane kwotą 200 złotych. Oczywiście jak zwykle w takich wypadkach trzeba spełnić pewne warunki (możesz je znaleźć poniżej), niemniej jednak nie są one uciążliwe. Poza tym konto można założyć bez wizyty w oddziale.

konto osobiste Millennium promocja

Niestety nie każdy dostanie 200 złotych – istnieją pewne wyłączenia (głównie dotyczące bycia dotychczasowym klientem banku), z którymi możesz zapoznać się w regulaminie.

Ten krok możesz oczywiście pominąć jeśli jesteś już klientem banku. Wówczas należy przejść do wyliczenia składki – odpowiedni formularz znajdziesz w zakładce Moje Finanse -> Ubezpieczenia. Teraz czeka Cię standardowa procedura wpisywania danych o pojeździe, ale na szczęście można ją przyspieszyć wysyłając sobie powiadomienie Push na telefon (jeśli posiadasz aplikację banku) i skanując kod QR z dowodu rejestracyjnego. Otrzymujemy ofertę ubezpieczenia jak na poniższym zdjęciu.

kalkulacja ubezpieczenia

Czy oferta ubezpieczenia przez bank jest korzystna?

Ponieważ firmą oferującą polisę jest mtu24.pl (Millennium jest oczywiście tylko pośrednikiem), postanowiłem wyliczyć składkę bezpośrednio na stronie ubezpieczyciela. Czy będzie taniej?

Jak najbardziej tak! I to sporo, bo różnica to aż 330 złotych przy płatności z góry. Ubezpieczyciel oferuje również możliwość rozłożenia na 12 rat, jednak cena robi się wtedy, lekko mówiąc, odstraszająca (przy okazji: mtu również ma opcję skanowania kodu z dowodu osobistego za pomocą aplikacji, ale ta zwyczajnie nie działa).

Oferta ubezpieczenia w mtu24.pl

wyliczenie składki ubezpieczenia mtu24.pl
rozlozenie na raty mtu24.pl

W praktyce, jeśli nie skorzystamy z rozłożenia na raty, zapłacimy dużo więcej niż bez korzystania z pośredników. Wygląda na to, że Millennium zgarnia jakieś 300 złotych za sprzedaż ubezpieczenia przez swój serwis.

Dla równowagi postanowiłem wyliczyć składkę w dwóch innych towarzystwach ubezpieczeniowych. W PZU za ubezpieczenie mojego auta musiałbym zapłacić 854 złote, przy czym rozłożenie na tylko cztery raty podwyższa tę kwotę do 1068 złotych.

Oferta ubezpieczenia w PZU

pzu oc ac wyliczenie
PZU ubeczpieczenie na raty

W Allianz z kolei za OC (domyślnie z pakietem NNW kosztującym 20 złotych – we wszystkich opcjach zostawiam pakiety domyślne) kosztowałoby mnie 725,12 zł, a w maksymalnie dwóch ratach – 797,64 zł.

Oferta ubezpieczenia w Allianz

Wyliczenie OC Allianz
Allianz na raty

Jak jest w innym banku?

Ponieważ mam dostęp do mBanku, który również oferuje ubezpieczenie samochodu, zrobiłem wyliczenie dla tego samego auta. Niestety wychodzi na to, że znów w banku jest drożej. Da się wprawdzie rozłożyć płatność na 12 rat, ale niestety za tę przyjemność trzeba będzie dopłacić (choć na szczęście już nie tak szalone stawki jak w mtu24.pl).

AXA OC mbank
wyliczenie oc ac AXA


Oferta ubezpieczenia w AXA

wyliczenie OC na stronie AXA
Axa wyliczenie ratalne

Wnioski i podsumowanie

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że warto za każdym razem sprawdzać oferty samemu. Gdybym teraz znów zaufał bankowi Millennium, to byłbym na ubezpieczeniu bardzo stratny (różnica między bankiem a propozycją AXA to aż 519 złotych!) – to najgorsza oferta ze wszystkich! Jak widać lojalność najczęściej nie popłaca. Nawet przy założeniu konta w promocji to nadal aż 319 złotych na minusie. A na dodatek korzystniej wypada rozłożenie na 4 raty w mBanku niż na 12 za darmo w Millennium…

Co o tym sądzisz?

Znasz jakieś inne banki, które mają w swojej ofercie ubezpieczenie? Korzystasz z tych ofert?

Przy okazji nasunął mi się pomysł na kolejny artykuł – porównanie ofert z popularnej wyszukiwarki ubezpieczeń kontra to, co możemy znaleźć samemu. Czy pośrednik okaże się rzetelny? Być może o tym przeczytacie tutaj niedługo 🙂

Zestawienie ilości możliwych rat oraz ceny za nie przedstawia poniższa tabelka

UbezpieczycielPłatność z góryMaksymalna ilość ratPłatność za max ilość ratKoszt rozłożenia na raty
Bank Millennium (mtu24pl)948 zł12948 zł0 zł
mtu 24.pl 618 zł122400 zł1782 zł
PZU854 zł41068 zł214 zł
Allianz725,12 zł2797,6472,54 zł
Mbank (AXA)486 zł12549 zł63 zł
AXA429 zł4521 zł92 zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Cześć! Jestem autorem serwisu jakaoferta.pl i chętnie pomogę Ci wybrać najlepszy smartfon albo ofertę operatora komórkowego. Jeśli chcesz mnie bliżej poznać kliknij w moje zdjęcie. No i nie wahaj się napisać do mnie w razie jakichkolwiek problemów! :)