Operatorzy komórkowi reklamują LTE jako prawdziwą rewolucję w dostępie do Internetu mobilnego. Ale większość z nas nie wie, co tak naprawdę oznacza ten skrót. Co to jest LTE? Jak działa ta technologia i czym różni się od sieci 4G oraz 5G? Od czego zależy szybkość oraz zasięg transmisji danych? Czytając artykuł dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o LTE!
Co to jest Internet LTE?
LTE to standard bezprzewodowego transferu danych w ramach 4G, czyli telefonii komórkowej czwartej generacji. Nazwa jest skrótem od angielskiego określenia Long Term Evolution. Urządzenia wyposażone w tę technologię (np. smartfony, tablety, router stacjonarny) mają dostęp do szybkiego Internetu mobilnego. Możesz z niego skorzystać tak długo, jak znajdujesz się w bliskiej odległości do nadajnika obsługującego 4G LTE.
Internet LTE wdrożono do polskiej infrastruktury telekomunikacyjnej w 2009 r., a od tego czasu sieć znacząco się rozrosła. Zasięg obejmuje zdecydowaną większość obszaru Polski. Zgodnie z szacunkami operatorów komórkowych ponad 90 proc. Polaków korzysta na co dzień z przesyłania danych w tej technologii.
Od czego zależy prędkość Internetu mobilnego LTE?
Prędkość Internetu LTE w telefonie zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest odległość od nadajnika, ale duży wpływ na szybkość transferu danych w sieci 4G ma też model urządzenia oraz liczba okolicznych użytkowników, którzy aktywnie korzystają z Internetu w standardzie LTE. W teorii maksymalna prędkość to 300 Mb/s lub nawet 600 Mb/s w przypadku LTE Advanced. W praktyce zazwyczaj jest to od 40 do 100 Mb/s w przypadku pobierania oraz ok. 12 do 25 Mb/s dla wysyłania – faktyczna prędkość zależy od odległości do najbliższego masztu, ale też ukształtowania terenu i pogody. Porównajmy to z technologią 3G, której teoretyczna szybkość to 30 Mb/s. W rzeczywistości prędkość pobierania przy pomocy trzeciej generacji telefonii komórkowej to ok. 6-10 Mb/s, a prędkość wysyłania to ok. 1-3 Mb/s.
Internet LTE jest bardzo szybki, choć nie dorównuje nowszej sieci 5G. Jeśli korzystasz z połączenia mobilnego do oglądania filmów czy pracy zdalnej, to regularnie sprawdzaj zużycie transferu, by nie wykorzystać całego pakietu wykupionego u operatora… Chyba że masz Internet bez limitu!
Agregacja pasm LTE, czyli LTE+ – czym jest i co warto o niej wiedzieć?
Polscy operatorzy komórkowi zapewniają dostęp do LTE+, określanego też mianem LTE Advanced. To nowsza, lepsza wersja tej technologii, wyróżniająca się znacznie wyższą prędkością łącza. Wykorzystuje agregację pasm LTE. Co to oznacza?
Standardowo urządzenia łączące się z 4G LTE korzystają z jednego pasma częstotliwości. Ale polska infrastruktura telekomunikacyjna obsługuje aż cztery pasma: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz oraz 2600 MHz. Urządzenia wyposażone w LTE+ mogą korzystać z dwóch, trzech, a nawet czterech częstotliwości naraz, co znacznie zwiększa prędkość sieci. Warto jednak pamiętać, że tę opcję obsługują jedynie niektóre urządzenia. Należy to sprawdzić przed dokonaniem zakupu, szczególnie w przypadku telefonów oraz routerów LTE.
LTE 4G a 3G – różnice
Choć standard 4G jest obecnie dostępny w każdym rejonie Polski, to wciąż można znaleźć miejsca bez zasięgu LTE. Zazwyczaj można wtedy połączyć się z Internetem mobilnym za pomocą sieci 3G. To dużo starszy, ale wciąż wykorzystywany sposób transferu danych. Sieć trzeciej generacji zapewnia dużo niższą prędkość przesyłania danych, co utrudnia korzystanie z multimediów i wysyłanie dużych plików. W praktyce LTE zapewnia aż 10 razy większą prędkość bezprzewodowego przesyłu danych.
Jak sprawdzić zasięg sieci LTE?
Każdy z polskich operatorów udostępnia mapę pokazującą zasięg dostępu do usługi Internetu 4G LTE. Oto mapy zasięgu LTE dla Orange, T-Mobile, Play oraz Plusa. Co istotne, w praktyce połączenie z siecią komórkową LTE i 4G zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to jakość modemu lub routera oraz ukształtowanie terenu. Czasami w górskich dolinach lub lasach działa jedynie stara technologia 2G o bardzo niskiej przepustowości, o ile w ogóle jest tam zasięg.
4G i LTE – czym się od siebie różnią?
W wielu serwisach internetowych można przeczytać, że LTE to to samo co 4G. Nie jest to do końca prawda, choć wiele osób faktycznie stosuje zamiennie te określenia. Czy faktycznie LTE to 4G? Czym różnią się one od siebie?
4G to skrót określający czwartą generację telefonii komórkowej, podczas gdy LTE jest standardem przesyłu danych. A zatem jest to jedynie jedna z wielu technologii wchodzących w skład 4G. Wymienne stosowanie obu terminów spowodowane jest raczej przez to, że LTE jest obecnie najpopularniejszym rodzajem sieci mobilnej. Często o nim słyszymy, przez co niezbędne są pewne uproszczenia, które ułatwiają operatorom przedstawienie oferty Internetu mobilnego.
Czy sieć 5G zastąpi technologię LTE?
Choć LTE pozwala na wygodny dostęp do szybkiego Internetu mobilnego, to do Polski w coraz szybszym tempie wchodzi piąta generacja telefonii komórkowej. Na razie jednak zasięg tej sieci jest ograniczony jedynie do niektórych polskich miast. Teoretyczna prędkość transferu danych w 5G to nawet 20000 Mb/s. W praktyce, jak to bywa z większością nowinek technologicznych, jest ona dużo mniejsza. Poniżej znajdziesz linki do artykułów, gdzie testuję Internet w standardzie 4G i 5G w poszczególnych sieciach komórkowych:
Na dzień dzisiejszy jedynie PLUS może pochwalić się dobrą prędkością w nowym standardzie. Obecnie jednak trwa drugie postępowanie konsultacyjne dotyczące aukcji częstotliwości pod 5G. Urząd Komunikacji Elektronicznej szacuje, że polscy operatorzy będą mogli korzystać z nowych pasm już w IV kwartale 2023 roku i to właśnie wtedy można się spodziewać postępów, jeżeli chodzi o faktyczną prędkość.
Piąta generacja sieci telekomunikacyjnych dynamicznie się rozwija i prędzej czy później zastąpi LTE, ale stanie się to w nieco dalszej przyszłości – zapewne za co najmniej kilka lat.